Na tej stronie korzystamy z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową www.gsm24.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Prosimy, abyś zapoznał się z naszą polityką dotyczącą prywatności uregulowaną w Regulaminie i w Polityce Prywatności.

Nowoczesne zabezpieczenia telefonów

Nowoczesne zabezpieczenia telefonów

 - 

Coraz większa uniwersalność i wielofunkcyjność smartfonów wymaga od ich producentów stosowania nowoczesnych zabezpieczeń. Służą nie tylko do nawiązywania połączeń i wysyłania SMS-ów, ale też korzystania z mediów społecznościowych, wykonywania przelewów, przechowywania zdjęć i innych osobistych danych. Jakie są nowoczesne i skuteczne zabezpieczenia dla smartfona?

Nowoczesne zabezpieczenia telefonu

Przeciętny użytkownik korzysta ze smartfonów coraz częściej – dla wielu z nas jest to pierwsze urządzenie, po które sięgamy tuż po przebudzeniu, a także ostatnie, jakie odkładamy na szafkę nocną przed snem. Używając nowoczesnego telefonu, coraz więcej czasu spędzamy też online.

Duża popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że szybko zainteresowali się nimi także cyberprzestępcy – tworzą złośliwe programy, aby pozyskać newralgiczne dane użytkowników, a także łamią zabezpieczenia. Niektórzy producenci umieszczają w swoich smartfonach narzędzia podnoszące poziom ochrony użytkownika i jego danych – jak zestaw zabezpieczeń Samsung Knox.

Jednak rosnący udział smartfonów w naszej aktywności w Internecie wymaga coraz lepszych zabezpieczeń – jak radzą sobie z tym problemem producenci urządzeń mobilnych, dbając o zabezpieczenie telefonu?

Standardowe zabezpieczenia

Powszechne systemy służące do odblokowywania telefonu to ustalenie numeru PIN, hasła lub symbolu. Przede wszystkim musi być ono oryginalne – „1, 2, 3, 4”, „password” lub imię właściciela na pewno nie będą skuteczne. Hasła, symbole graficzne czy kody PIN nadal są podstawowymi zabezpieczeniami, ale coraz częściej są one zastępowane – głównie we flagowych modelach – przez innowacyjne systemy i skanery.

System rozpoznawania twarzy

Wielu nowoczesnym smartfonom wystarczy zdjęcie użytkownika, aby je odblokować. Wystarczy unieść go na wysokość twarzy, aby system rozpoznał właściciela. Wygodny system biometryczny wykorzystywany do szybkiego odblokowania urządzenia nie zawsze się jednak sprawdza. Pozornie bezpieczne rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem – przede wszystkim w tańszych i słabszych smartfonach.

Czytnik linii papilarnych

Zastosowany w iPhonie 5s skaner linii papilarnych okazał się niezwykle skuteczny i świetnie sprawdzał się jako biometryczne zabezpieczenie telefonu, a poza tym zapewniał wygodę w codziennym użytkowaniu. Wkrótce kolejni producenci zaczęli oferować podobne rozwiązania w swoich smartfonach – obecnie jest to jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń. Mimo że rozpoznawanie twarzy (Face ID) we flagowych modelach też się spisuje, telefony z czytnikiem linii papilarnych są zwykle wygodniejsze.

Zadbaj o profilaktykę

Podstawą jest znajomość i stosowanie zasad bezpiecznego korzystania ze smartfona oraz rozwiązań antykradzieżowych. Tych z kolei jest wiele – warto między innymi pobierać aplikacje jedynie z oficjalnych źródeł (Sklep Play dla Androida i App Store dla iOS), a także regularnie przygotowywać backup danych na wypadek kradzieży. Niektóre urządzenia mają też opcję Znajdź telefon (Mobile Tracker), która umożliwia sprawdzenie lokalizacji telefonu. Warto też pobrać wybrany program do ochrony przed wirusami wyposażony w funkcje antykradzieżowe, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed najgroźniejszymi cyberzagrożeniami i atakiem hakerów.