Pierwszy telefon dla dziecka - od jakiego wieku?

Przed każdym rodzicem pojawi się kiedyś dylemat czy jego pociecha powinna mieć już swój własny smartfon i jest na to gotowa? Nie ma co ukrywać, że obecne pokolenie wychowane jest w cyfrowym świecie i od wczesnego wieku przyzwyczajone do urządzeń elektronicznych z dotykowym ekranem. Ich obsługi kilkulatki uczą się często szybciej, niż cyfr i liter, a własny smartfon ma służyć im przede wszystkim do zabawy i oglądania ulubionych bajek. Z punktu widzenia dorosłego opiekuna najważniejsze jest, by zastanowić się nad tym, czy dziecko jest gotowe na użytkowanie smartfona i czy jego posiadanie jest mu rzeczywiście niezbędne. W jakim wieku telefon dla dziecka jest dozwolony i jaki to powinien być model? Zapraszamy po kilka cennych wskazówek.

W jakim wieku kupić dziecku pierwszy telefon?

Jeśli spojrzeć na zagadnienie z punktu widzenia psychologii, to nie ma idealnego wieku, w którym dziecko może otrzymać swój smartfon. Niektóre badania twierdzą, że można pomyśleć o zakupie telefonu dla dziecka, jeśli zaistnieje potrzeba stałego kontaktu z nim i gdy po raz pierwszy będzie zostawało samo w domu lub wracało samodzielnie ze szkoły. Sporo osób przychyla się więc do tego, by kupić telefon dla dziecka 7 lat, idącego do szkoły podstawowej. Pamiętać jednak trzeba o odpowiedzialności za użytkowanie urządzenia i o niebezpieczeństwach wynikających z przeglądania zasobów sieci internetowej bez nadzoru dorosłych.

W trosce o świadome użytkowanie urządzeń elektronicznych warto zapoznać się z zasadą „3-6-9-12”, opracowaną przez stowarzyszenie pediatrów. W skrócie ujmując, są to wskazówki dotyczące stopniowego wprowadzania dzieci, w zależności od ich wieku, w świat telewizji, komputerów, tabletów i telefonów. Według tej zasady dziecko nie jest jeszcze gotowe na konfrontację z informacjami z Internetu poniżej dziewiątego roku życia, a posiadanie przez niego smartfona poniżej wieku 12 lat wymaga świadomości ze strony rodziców oraz odpowiedzialnego podejścia do korzystania z możliwości urządzenia.

Warto trzymać się wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, które wyglądają następująco:
dzieci poniżej roku nie powinny w ogóle korzystać ze smartfonów i tabletów dzieci w wieku od dwóch do czterech lat mogą korzystać ze smartfona lub tabletu maksymalnie godzinę w ciągu dnia pod nadzorem osoby dorosłej dzieci powyżej czterech lat mogą korzystać w ciągu dnia z tego typu urządzeń przez nie więcej niż dwie godziny dziennie

Jakie są zalety posiadania telefonu przez dziecko?

Jeśli wraz z edukacją i stopniowym przyzwyczajeniem dziecka do rozsądnego użytkowania smartfona dojrzewa w nas decyzja o zakupie urządzenia specjalnie dla niego, to pierwszy telefon dla dziecka 10 lat powinien być rozważnie wybrany. Najważniejszą kwestią z perspektywy opiekunów jest możliwość komunikowania się z dzieckiem oraz korzystanie z funkcji lokalizacji. Jednak z punktu widzenia dziecka własny smartfon to duża frajda, która daje mu przede wszystkim dostęp do gier, aplikacji, multimediów i własnego aparatu fotograficznego. Pierwszy telefon dla dziecka to także okazja, by nauczyć go, że to nie tylko zabawka służąca rozrywce i że z pomocą smartfona będzie mogło pomóc sobie lub innym w groźnych sytuacjach, na przykład dzwoniąc pod numer alarmowy. Nauka odpowiedzialności za urządzenie, gdyż dziecko będzie musiało dbać o swój telefon, pilnować go i pamiętać o naładowaniu, to też z punktu widzenia wychowawczego korzystna sprawa.

Pierwszy telefon dla dziecka - jaki wybrać?

Często pierwszy telefon dla dziecka 5 lat jest po prostu używanym kiedyś przez rodzica modelem, który przeleżał w szufladzie i nie jest już mu potrzebny. Z pewnością upuszczenie, rozbicie czy uszkodzenie starego smartfona, który jest mu dawany do zabawy i zapoznania się z działaniem kolorowego ekranu, nie będzie stanowiło wielkiej straty. Natomiast zakup nowego telefonu dla dziecka, na przykład w formie prezentu gwiazdkowego bądź komunijnego, powinien być dokonany z uwzględnieniem jego potrzeb. Te zaś są nieco inne, niż w przypadku dorosłych, bo nie z każdej funkcji będzie przecież korzystać. Wkraczające w wiek nastoletni dziecko nie potrzebuje flagowego smartfona o dużej wartości, gdyż to nie tylko niepotrzebny wydatek, ale też potencjalny powód do zmartwień.  Kosztujący kilka tysięcy złotych smartfon może przecież zostać  zgubiony, zniszczony bądź będzie stanowił łakomy kąsek dla złodzieja.

Wybierając dziecku pierwszy własny telefon lepiej postawić na urządzenia ze średniej półki cenowej, zwracając uwagę na wytrzymałość, ciekawy design, poręczność oraz dobry aparat fotograficzny. Duży smartfon trudniej obsługiwać czy zmieścić do kieszeni, wskazane jest również wybieranie modeli oferujących zabezpieczenie przed wodą i pyłem. Po zakupie z pewnością warto dołożyć mocne etui oraz założyć dodatkową folię zabezpieczającą wyświetlacz.

Jakie funkcje bezpieczeństwa powinien mieć pierwszy telefon dziecka?

Dla rodziców liczy się nie tylko możliwość szybkiego kontaktu i reagowania na potrzeby, bo  korzystanie z aplikacji, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka będzie również bardzo ważną sprawą. Chodzi głównie o ustalenie, w którym miejscu przebywa w danej chwili i czy nie wymaga to wzmożonej uwagi. Dzięki aplikacjom namierzającym kartę SIM w każdej chwili można sprawdzić lokalizację telefonu na mapie, a także zdefiniować strefy, w których przebywa najczęściej nasza pociecha. Za każdym razem, kiedy dziecko przekroczy zaznaczony wcześniej obszar, rodzic dostanie powiadomienie.
Czujność i kontrola rodzicielska pomagają unikać sytuacji, gdy dziecko trafia na niepożądane strony internetowe. Polecane są w tym celu aplikacje, pozwalające weryfikować treści, które dzieci  oglądają, a także monitorujące czas aktywności i korzystania ze smartfona. Umożliwiają też automatyczną  blokadę urządzenia, jeśli ustalony limit dzienny zostanie przekroczony.

Jak kontrolować użycie telefonu przez dziecko?

Wybór odpowiedniego momentu na wprowadzenie smartfona w życie dziecka powinien być zawsze powiązany z jego gotowością do samodzielnego zarządzania urządzeniem. Pamiętajmy jednak o tym, że sporadyczne używanie smartfona, a posiadanie własnego to dwie osobne sprawy. O ile wręczenie go na chwilę w celu zapewnienia rozrywki lub umilenia czasu pozostaje w pełni pod kontrolą rodzica, o tyle sprezentowanie pierwszego urządzenia na własność wymaga trzymania się pewnych zasad. Zbyt wiele godzin spędzonych z ekranem smartfona przed nosem może być szkodliwe, bo odciąga dziecko od innych aktywności, powoduje nerwowość oraz zaburzenia snu.
Przede wszystkim na początku trzeba jasno ustalić z dzieckiem czas przeznaczony na korzystanie z telefonu. Nadmierne używanie może prowadzić  do nałogu w przypadku, kiedy dziecko nie ma jeszcze wyrobionych nawyków. Telefon dla dziecka 8 lat jest dla niego dużą atrakcją i łatwo o sytuację, gdy zatraca się w grach lub nieustannie ogląda filmiki, a przesyt będzie źle wpływał na jego samopoczucie. Opiekunowie powinni mieć stałą kontrolę nad tym, w jakich godzinach, przez ile czasu, z kim i na jakich platformach dziecko korzysta z Internetu oraz uczyć rozsądnego używania tego urządzenia do wszechstronnej komunikacji ze światem.