Kable USB

Kable USB

Standaryzacja złączy, służących do komunikacji między urządzeniami i ich ładowania, jest jednym z największych dobrodziejstw elektroniki ostatnich lat. Dzięki temu zapominamy o braku kompatybilności, kupowaniu przejściówek czy wymianie okablowania za każdym razem, gdy zmieniamy urządzenie na nowe lub pochodzące od innego producenta. Jednak obowiązujące normy wejść i wtyczek to nie wszystko, bo należy również zwracać uwagę na parametry konkretnego rodzaju kabla i wybierać je zgodnie z przeznaczeniem. Jakie są rodzaje kabli USB i czym się od siebie różnią?

Kable USB – co musisz o nich wiedzieć przed wyborem?

Konstrukcyjnie rzecz biorąc, na kabel USB składają się przynajmniej cztery przewody, odpowiadające za: uziemienie, napięcie, przesyłanie danych i odbiór danych. W najnowszych kablach szybkiego standardu USB 3.0 oraz USB C znajdziemy więcej przewodów, jednakże co do zasady działania pozostaje ona niezmienna. 

Na rynku istnieje równolegle kilka rodzajów złącz USB i początkowo może być kłopotliwe rozeznanie się wśród określeń stosowanych przez producentów. Najistotniejszy jest oczywiście podział złączy USB ze względu na jego typ, czyli końcówkę USB, gdzie wyróżnia się oznaczone literowo typy A, B, C, uzupełnione o mniejsze złącza mini USB i micro USB.

Małym odstępstwem od standaryzacji jest tzw. Lightning, obecny w urządzeniach marki Apple, którego zaletami są symetryczność oraz niewielkie rozmiary, ale mimo oferowanej szybkości transferów i wygody korzystania, to niska uniwersalność i problematyczna kompatybilność z innymi rozwiązaniami powoduje, że Apple powoli odchodzi od tego rozwiązania.

Standardy kabli USB – czym się różnią?

Wybierając odpowiedni kabel USB należy zwrócić uwagę do jakiego standardu należy: USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 czy USB 3.2, z czego ten ostatni jest jeszcze podzielony na generacje, oferujące rożne przepustowości. Najstarszy USB 2.0, obecny na rynku od ponad dwóch dekad, nie  jest już w zasadzie spotykany w nowych urządzeniach, również USB 3.0 to coraz rzadszy widok, bo od jego debiutu w 2008 roku świat elektroniki poszedł znacznie do przodu i po prostu oczekuje większych możliwości i przepustowości, ograniczonej tu do 5 Gb/s. Nowsze standardy oferują od 10 Gb/s (USB 3.1) aż po 20 Gb/s w przypadku USB 3.2 Gen 2 2×2, w interfejsie USB-C.

Złącza USB  i rodzaje wtyczek – jakie są między nimi różnice?

Rodzaje gniazd wejściowych są opisane trzema pierwszymi literami alfabetu. W laptopie czy komputerze wciąż najczęściej występują porty typu A, za pomocą których podłączane są urządzenia zewnętrzne, takie jak klawiatura i mysz, pamięci pendrive, dyski przenośne, akcesoria gamingowe i inne zewnętrzne peryferia. Są również powszechne w ładowarkach do smartfonów czy tabletów, łącząc odpowiednim kablem urządzenie z ładowarką. Dla wersji USB 3.0 charakterystyczny jest niebieski wyróżnik, widoczny przy gnieździe.

Bardziej kwadratowa wersja złącza USB kryje się pod literką B, a najczęściej służy do komunikacji z drukarkami i starszymi typami monitorów komputerowych. Tu również dla odróżnienia standardu 3.0 od 2.0 zastosowane są niebieskie elementy wtyczki, istotny jest też nieznacznie większy rozmiar nowszego wariantu. 

Remedium na kłopoty związane z rodzajami wtyczek i gniazd jest trzecia kategoria, czyli złącza typu C, które docelowo mają zastąpić wszystkie inne dostępne dotąd rozwiązania jednym, spójnym standardem. Wtyczka ta jest symetryczna, więc jest też wygodniejsza w używaniu i podpinaniu do urządzeń.

Na co uważać przy wyborze kabla USB?

Wybierając nowy kabel USB do ładowarki, laptopa czy drukarki, musimy upewnić się, jakie złącza są na jego obu końcach. Zazwyczaj do zasilania urządzeń mobilnych używa się pomniejszonych standardów, kryjących się pod oznaczeniem micro USB i USB-C. Reliktem przeszłości jest rzadko już spotykane mini USB, ale jeśli posiadasz jakieś starsze urządzenia elektroniczne, to całkiem możliwe, że posiadają gniazda w tym właśnie standardzie.

Złącze micro USB charakteryzuje się trapezowym kształtem wtyczki i gniazda, które umożliwia wetknięcie kabla tylko jedną, właściwą stroną. W wersji micro USB 3.0 gniazdo wygląda jeszcze nieco inaczej i musimy uważnie ocenić, jaki kabel USB będzie nam pasował do urządzenia.

USB-C to powstały w celu ujednolicenia standard, łączący możliwości pełnowymiarowej wtyczki z niewielkimi wymiarami, jak w przypadku micro USB. W rezultacie będzie z powodzeniem działać w przypadku urządzeń takich, jak laptopy czy monitory oraz do zasilania i transferu danych ze sprzętu mobilnego, czyli smartfonów, tabletów i pamięci zewnętrznych.

Pamiętać należy o tym, że końcówki USB typu A i B są między sobą fizycznie kompatybilne i można podłączyć je do starszej generacji gniazd, choć z ograniczeniem potencjału przesyłowego, ale wtyczka USB C jest zupełnie nowym, odrębnym standardem. 

Dobre kable USB do smartfona – co oferują?

Współcześnie produkowane urządzenia powszechnie wykorzystują standard USB-C, z prędkościami przesyłu danych maksymalnie do 20 Gb/s. Najlepszy przykład wykorzystania tej technologii to możliwość szybkiego transferu danych między urządzeniami – dysk zewnętrzny, laptop, smartfon łączą się ze sobą bez stosowania hubów czy przejściówek bez problemu.

Nowoczesny smartfon wykorzystuje port USB-C również do ładowania czy nawet podłączenia zewnętrznych słuchawek, co przy okazji często eliminuje gniazdo typu mini jack z urządzenia.  Minus tego jest taki, że nie można równocześnie korzystać z przewodowych słuchawek i ładować smartfona.

Droższe rozwiązania oferują dodatkowo specjalne, ochronne oploty kabla i elastyczne końcówki, które przyczyniają się do wydłużonej żywotności przewodu USB i mniejszej podatności na załamania, pękniecia i przerwania.