Drukarki do zdjęć

Drukarki do zdjęć

Klisze, filmy, negatywy i odbitki - kto jeszcze pamięta całą zabawę z klasyczną odmianą fotografii, ten z pewnością docenia łatwość utrwalania obrazów metodą cyfrową. Dziś każdy nosi ze sobą aparat w kieszeni w postaci smartfona, ale z drugiej strony - trudno odmówić analogowej fotografii niepowtarzalnego uroku i możliwości tworzenia albumów z ulubionymi zdjęciami, które ozdobią półki. Na szczęście aby tego dokonać nie musimy budować własnej ciemni fotograficznej ani szukać najbliższego punktu, gdzie wywołuje się zdjęcia - z pomocą przychodzą nowoczesne drukarki do zdjęć, które oferują możliwość druku w wysokiej jakości i świetnie odwzorowują oryginalne fotografie.

Drukarki do zdjęć cyfrowych - jak wybierać i czym się kierować przy wyborze?

Profesjonalne drukarki do zdjęć mogą mieć spore gabaryty i złożoność funkcji, z których nie zawsze skorzystamy. Dlatego do zastosowań niekomercyjnych w zupełności wystarczają standardowe urządzenia, które oferują świetną jakość wydruku, naturalne odwzorowanie kolorów, są intuicyjne w obsłudze i niedrogie w eksploatacji. Powszechnie wykorzystują sprawdzone rozwiązania z tuszem atramentowym lub druk termosublimacyjny do przenoszenia cyfrowych obrazów na błyszczący papier fotograficzny. Ta druga metoda podczas druku wykorzystuje ciepło, aby przenosić barwnik  z folii kolorowej na nośnik, gdzie zostaje utrwalony w postaci gotowego zdjęcia. Drukarka termosublimacyjna nakłada pod wpływem ciepła po kolei trzy warstwy kolorowej folii, na końcu zabezpieczając wydruk warstwą folii przezroczystej, dzięki czemu nie widać rastrowej struktury obrazu. Dodatkową zaletą jest też to, że uzyskane w ten sposób odbitki są trwałe i odporne na działanie wilgoci.

Równie piękne, co użyteczne są mobilne drukarki do zdjęć, która są zminiaturyzowaną wersją dorosłych braci, ale oferują tę samą technologię działania. Zachwycająca jakość obrazów oraz szybkość wydruku dzięki termosublimacji to jeden z najważniejszych atutów tych urządzeń. Propozycje od firmy Kodak cechuje dodatkowo wspaniały retro-design, nawiązujący do aparatów analogowych z połowy minionego stulecia.

Drukowanie zdjęć   - na co zwrócić uwagę?

Warto wybierać rozwiązania, które zapewniają najlepszą możliwą jakość drukowanych zdjęć - wysoką rozdzielczość, głębię tonalną i rzeczywiste odwzorowanie barw. Jeśli chodzi o wielkości odbitek, to im większy oferowany format, tym lepiej, bo nie będzie to ograniczać nas jeśli będziemy chcieli uwiecznić coś większego, zaś mniejsze obsługiwane przez urządzenie formaty będą zawsze dostępne. Najnowsze modele pozwalają na drukowanie zdjęć bez obramowania w najpopularniejszych  formatach fotografii, takich jak: 9 × 13, 10 × 15, 13 x 18, jak również w przydatnych od czasu do czasu wielkoformatowych A4 a nawet A3.

Równie istotny parametr to rozdzielczość - dobrą jakość zapewnią drukarki oferujące 1200 dpi, zaś jeszcze lepiej wyglądać będą fotografie wydrukowane za pomocą urządzeń oferujących 1440 dpi. Jeśli chodzi o szybkość obsługi i dostępu, to doskonałym udogodnieniem jest łączność NFC, która sprawia, że wystarczy tylko zbliżyć smartfona do drukarki i dokonać błyskawicznego parowania urządzeń.

Najlepsze małe drukarki do zdjęć

Do zastosowań domowych i okazjonalnych przydatne będą niewielkie, kompaktowe urządzenia, które nie zajmują dużo miejsca, a poza tym łączą się ze smartfonami dzięki technologii bezprzewodowej. Na przykład urocze maleństwo KODAK Mini 3 ERA 4PASS, czyli mobilna drukarka fotograficzna, która zmieści się w kieszeni plecaka czy torby podróżnej. Można zabierać ją na wycieczki i spontanicznie drukować zdjęcia, będące pamiątką z eskapady lub formą osobistej pocztówki. Ta zmyślna drukarka od renomowanej firmy, nieodłącznie kojarzonej z produktami najlepszej jakości z dziedziny fotografii, jest zadziwiająco lekka, ważąc niecałe pół kilograma, a zasilanie baterią litowo-jonową i komunikacja przez Bluetooth czynią z niej bardzo pożyteczny gadżet.

Wielbiciele sprytnych rozwiązań od Xiaomi z pewnością polubią się z drukarką foto Xiaomi Instant Photo Printer 1S, która jest niedrogim i jednocześnie świetnym w swej roli sprzętem. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu, automatyczną laminację ochronną, natychmiastowe drukowanie ze smartfona na 6-calowym lub 3-calowym papierze fotograficznym. Co istotne, nie ma konieczności laminowania zdjęć, jako że będą one automatycznie pokrywane przezroczystą, wodoodporną i odporną na odciski palców folią zabezpieczającą - nie pożółkną, nie wyblakną i nie utlenią się z upływem czasu.

Drukarki do drukowania zdjęć i ich zalety

Mini studio fotograficzne w domu to wielka frajda dla całej rodziny. Możliwość przenoszenia zdjęć wprost z mobilnych urządzeń, jak smartfony czy tablety, sprawia, że można spontanicznie stworzyć galerię potrzebnych nam w danej chwili obrazów. Zmieniamy fotografie w ramkach na ścianach, tworzymy tematyczne, rodzinne albumy, a może potrzebujemy wydrukować ważne zdjęcie do prezentacji szkolnej na jutro rano? Całodobowy, otwarty siedem dni w tygodniu prywatny fotolab, a w przypadku drukarek mobilnych do zdjęć - z opcją zabrania go w dowolne miejsce świata. Pocztówka własnego autorstwa, wysyłana do znajomych to niezwykle oryginalna pamiątka z wakacji, którą można w kilka sekund wydrukować z pomocą drukarek przenośnych.

Dzięki własnym drukarkom do zdjęć możemy również przygotowywać zdjęcia do dokumentów w odpowiednim formacie, na przykład zdjęcia paszportowe. Szablony do drukowania zdjęć identyfikacyjnych bez wychodzenia z domu ułatwiają odpowiednie ich przycinanie dzięki wskaźnikom w czterech rogach zdjęć. Wszystko odbywa się z niesamowitą łatwością i dosłownie w kilka chwil. Wybierając wśród urządzeń mobilnych warto zastanowić się nad ich wielkością, wagą i rodzajem obudowy w zależności od przewidzianej dla nich roli - im mniejsze, tym bardziej poręczne w transporcie, ale również ograniczone dostępnymi formatami zdjęć. Drukarka przenośna będzie urządzeniem proponującym odbitki A4 jako największym z proponowanych, choć najczęściej spotykany jest popularny format  10 x 15.