Najlepsze aplikacje na telefon przydatne w podróży

Podróżowanie to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Zapewniają one dużo ruchu, świeżego powietrza, a także możliwość zobaczenia ciekawych miejsc czy zabytków. W ten sposób łatwo poszerzysz swoje horyzonty, a w rozmowach z przyjaciółmi będziesz mógł opisywać swoje wrażenia z wędrówek.

Niewiele osób podróżuje też w samotności — najczęściej towarzyszą w tej przygodzie koledzy lub rodzina. W związku z tym zorganizowanie dobrej wycieczki może stanowić pewne wyzwanie: zaplanowanie nocowania, poszukiwanie ciekawych atrakcji czy wyznaczanie szlaku wędrownego. Na szczęście pomocą służy Ci Twój smartfon — a w nim kilka aplikacji dla podróżników. Podpowiadamy, które programy warto sobie zainstalować, by każda wędrówka była pasmem przyjemności, wypełnionym ciekawymi atrakcjami turystycznymi.

Aplikacje podróżnicze — jakie warto zainstalować?

Podróże w nieznane regiony kraju, a nawet za granicę, mogą być niezwykłą przygodą. Jednocześnie jest to duże wyzwanie organizacyjne. Dlatego musisz się do nich odpowiednio przygotować. Dużą pomoc stanowią aplikacje, które jednym kliknięciem ściągniesz na swój smartfon, by korzystać z nich w każdym miejscu na świecie.

Duża część programów przydatna jest praktycznie w czasie każdej wycieczki. Przykładem mogą być mapy Google, bardzo rozbudowane i uniwersalne narzędzie dla każdego wędrownika. Aplikacja do zaznaczania miejsc na mapie, nawigacja, poradnik na temat linii miejskich, a nawet wsparcie w poszukiwaniu atrakcji turystycznych. Wszystkie te funkcjonalności mieszczą się w zaledwie jednej aplikacji, z której na co dzień wykorzystują miliony ludzi na całym świecie.

Inne programy przydadzą się tylko w pewnych okolicznościach, jednak ich pomoc będzie niezwykle wydatna i potrzebna. W tym miejscu można wskazać na tłumacz od Google. Kolejna aplikacja od amerykańskiego giganta, przydatna tym razem tylko w czasie eskapad za granicę. Nieznajomość lokalnego języka stanowi często barierę nie do przebicia. Szczególnie gdy napotkany tubylec nie porozumiewa się w języku angielskim. W takiej sytuacji uzyskanie potrzebnych informacji wymagać będzie dobrego tłumacza. W aplikacji możesz wpisać tekst po polsku, a po przetłumaczeniu uruchomić odczytanie wiadomości przez program, z odpowiednim akcentem. Choć automatyczne tłumaczenia wciąż nie są doskonałe, takim sposobem łatwiej uzyskasz porozumienie, niż próbując pokazać, o co chodzi, na migi.
W czasie każdej wycieczki potrzebna jest też aplikacja z atrakcjami turystycznymi. Z jej pomocą nie ominiesz najpiękniejszych miejsc w okolicy. Tu warto skorzystać z lokalnych aplikacji związanych z miejscem, które odwiedzasz.

Lokacje często odwiedzane przez turystów posiadają często własne przewodniki w wersji elektronicznej, z której za darmo skorzystać mogą wszyscy goście.

Aplikacje do rezerwacji noclegu

Dzięki różnym aplikacjom i serwisom planowanie noclegów przed wyjazdem jest bardzo proste. Co więcej, jeżeli w trakcie podróży zmuszeni jesteśmy do nagłej zmiany planów i potrzebujemy noclegu, to z poziomu naszego smartfona w łatwy sposób dokonamy rezerwacji w wybranym hotelu. W wyszukiwarkach Trivago oraz Booking.com znajduje się bogata oferta noclegów w różnych przedziałach cenowych. Natomiast wszystkim miłośnikom poszukiwania wyjątkowych miejsc polecamy Airbnb, za pośrednictwem którego możemy wynająć prywatne mieszkanie w wybranym przez siebie miejscu. Można tam wyszukać prawdziwe i klimatyczne perełki w samych centrach europejskich stolic.

Część młodych turystów poszukuje tanich miejsc noclegowych, najczęściej w hostelach. Tanie podróżowanie, odbywające się w większości na piechotę, stanowi bowiem niezwykłą przygodę. W smartfonie takich osób nie może zabraknąć miejsca na Hostelworld — bazę tanich miejsc do przenocowania dla każdego. Tego typu aplikacje turystyczne na telefon mogą wydawać się mniej potrzebne — przecież nocleg można sobie zarezerwować jeszcze przed wyjazdem, korzystając z komputera. Jednak posiadając możliwość rezygnacji oraz rezerwacji miejsc w hotelach, zapewniasz sobie dużą elastyczność w czasie podróży. Jeśli jakaś atrakcja zasługuje na więcej uwagi, w ciągu kilku minut przesuniesz rezerwację o jeden dzień, by móc dłużej cieszyć się zwiedzaniem. W razie potrzeby szybko znajdziesz nocleg w miejscu, gdzie postanowisz zrobić sobie niespodziewaną przerwę.

Z programami do rezerwacji hoteli czy hosteli, doskonale współpracuje aplikacja do planowania podróży. Możesz w niej wprowadzić wszystkie miejsca do odwiedzenia wraz z zamówionymi noclegami, by mieć pod kontrolą całą swoją wycieczkę.

Aplikacje do organizacji podróży

Punkt pierwszy to organizacja. Dla wielu z nas pakowanie walizki na urlop to wielkie wyzwanie i udręka. Na szczęście możecie się wspomóc aplikacjami, które nieco ułatwią to zadanie. Pierwsza z nich to PackPoint (dostępna na Android i iOS), która podpowie, jak przygotować walizkę do wyjazdu. Wystarczy wprowadzić datę i cel podróży, a także planowaną formę spędzania czasu np. wycieczki górskie, odpoczynek na plaży, wyjazd z dzieckiem. Na podstawie tych danych oraz prognozy pogody aplikacja wygeneruje listę rzeczy niezbędnych w walizce. Oczywiście, użytkownik może dowolnie modyfikować ten spis. Kolejny i od lat sprawdzony sposób to przygotowywanie list z rzeczami do zapakowania. Dawniej spisywane na kartce, współcześnie tworzone w telefonie. Dzięki temu nie musimy się martwić, że kartka gdzieś się zapodziała, a checklistę mamy zawsze pod ręką.

Rozbudowana aplikacja do planowania podróży, która pozwala na zgromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu? Warto wypróbować Trip Advisor. Główną zaletą tego programu jest fakt, że nadal się dynamicznie rozwija i zwiększa ilość dostępnych funkcji. Jednak już teraz jest to najbardziej kompleksowa aplikacja na telefon dla podróżników. Jakie daje możliwości?

Każda wycieczka zaczyna się od wyjazdu. Nie zawsze podróżuje się własnym samochodem. Z pomocą aplikacji TripAdvisor można zaplanować i zarezerwować najlepszy lot do miejsca, gdzie chcesz spędzić wakacje. Jest to opcja przydatna głównie dla osób pragnących wyjechać za granicę.
     
Na miejscu trzeba znaleźć hotel. To także zrobisz z pomocą tej darmowej aplikacji turystycznej. Rezerwację oraz rezygnację z noclegu możesz dokonać z poziomu swojego smartfonu, co gwarantuje Ci maksymalną elastyczność w planowaniu podróży.
     
Wynajem samochodu na miejscu może znacząco ułatwić zwiedzanie okolicy. Wchodząc do aplikacji możesz sprawdzić najtańsze i najlepsze miejsca, gdzie taki pojazd wypożyczysz na godziny lub na cały pobyt.
     
Poszukiwanie atrakcji na miejscu bywa najtrudniejszym zadaniem. Na szczęście masz Trip Advisor. Nie jest to aplikacja wskazująca dostępne, ciekawe miejsca w pobliżu. Jest to program stworzony dla podróżników, ale treści uzupełniane są przez innych amatorów wędrówek. Z tego powodu wszystkie atrakcje w pobliżu posiadają oceny i opinie innych użytkowników.
     
Zgłodniałeś? Poszukaj pysznej restauracji w pobliżu. Po raz kolejny niezastąpioną pomocą będą opinie i oceny innych podróżników. Co więcej, za pomocą tego programu możesz również zarezerwować stolik w wybranym przez siebie miejscu (jeśli w danej restauracji istnieje taka możliwość).

Tego typu darmowe aplikacje turystyczne są bardzo pomocne przy planowaniu swojej podróży marzeń, ale również pomagają na bieżąco znajdować nowe atrakcje turystyczne, czy znaleźć atrakcyjne miejsce do spróbowania regionalnej kuchni. Z pewnością warto zainstalować w swoim telefonie aplikację Trip Advisor lub inne, podobne, uniwersalne aplikacje dla podróżujących.

Do zorganizowania sobie wszystkich rezerwacji i biletów służy także inna darmowa aplikacja na telefon: TripCase. Wszystkie ważne dokumenty masz w jednym miejscu. Choć ta aplikacja nie pozwala na wyszukiwanie i tworzenie nowych rezerwacji, świetnie sprawdzi się do ostatecznego zebrania wszystkich planów w jednym miejscu.

Aplikacje podróżnicze — mapy

Nawigacja w podróży to narzędzie niezbędne. Zarówno w czasie jazdy samochodem do nowego miejsca, jak również podczas pieszych wycieczek. Takich narzędzi jak Google lub Apple Maps nie trzeba raczej szczerzej przedstawiać, ponieważ większość z nas korzysta z nich na co dzień. Z pewnością będą one bardzo przydatne podczas wakacji. Jeżeli jednak szukacie alternatywy, to warto sprawdzić aplikację Maps.me. To aplikacja z mapami, z których można wygodnie korzystać w trybie offline. Znajdziemy w niej również wiele ciekawych turystycznych punktów, a także sekcję bezpłatnych i płatnych przewodników, które prowadzą krok po kroku przez atrakcje danego miejsca.

Wyjazd samochodem w daleką wyprawę wiąże się z potrzebą zatankowania pojazdu po drodze. Ceny przy głównych trasach szybkiego ruchu — głównie autostrad i dróg ekspresowych na całym świecie — są zwykle zawyżone. Jeśli zależy Ci na oszczędności, zainstaluj u siebie GasBuddy. Tego typu darmowe aplikacje turystyczne wskazują ceny benzyny czy diesla na wszystkich stacjach w pobliżu trasy przejazdu. Z łatwością zorientujesz się, kiedy najlepiej zjechać na przerwę oraz uzupełnienie zapasów paliwa, by zrobić to po najniższej cenie.

Jeżeli w czasie urlopu planujecie wyjścia na szlaki turystyczne, warto wypróbować aplikacji, w których znajdziecie ciekawe trasy. Ułatwią one planowanie, a także nawigację w trakcie kolejnych wypraw górskich. Nasze propozycje to Szlaki Turystyczne Małopolski (Android i iOS) — dla fanów wypraw w Tatry i nie tylko — oraz aplikację Mapa Turystyczna (Adroid i płatna w przypadku iOS).

Oprócz narzędzi nawigacyjnych w trakcie podróży przydatne będą również aplikacje ułatwiające poruszanie się w obcych miastach. Do takich należą między innymi Skycash, Uber oraz Jakdojadę. Za pośrednictwem pierwszej z nich możemy liczyć na pełen pakiet usług m.in. możliwość opłacenia płatnego parkingu w wybranych miastach, czy zakup biletów na pociągi i komunikację miejską. Popularne taksówki zamawiane przez aplikację Uber szybko zawiozą nas do dowolnego miejsca. Co ważne, aplikacja działa w wielu miejscach za granicą. Natomiast dzięki aplikacji Jakdojadę łatwo odnajdziemy się w gąszczu połączeń komunikacji miejskiej w wielu miastach w Polsce.

Jeśli chcesz śledzić swoje podróże i pozostawić po nich niezapomniane pamiątki, warto zaznaczać wszystkie miejsca, które udało się odwiedzić. Dzięki temu zawsze możesz powrócić myślami do tych atrakcji i przypomnieć sobie przebieg poszczególnych wojaży. Jednak nie musisz do tego wykorzystywać papierowych atlasów — aplikacja do zaznaczania miejsc na mapie będzie pełniła rolę Twojego pamiętnika z podróży. Jednym z takich programów jest Google Maps. Możesz na mapie zaznaczać odwiedzone miejsca, a kropki grupować za pomocą kolorów — każda barwa oznaczać będzie inną wędrówkę.

Aplikacje z miejscami turystycznymi

Podróże mogą mieć różny cel. Najczęściej wyjeżdżamy z domu, by:
Odpocząć. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli hotele all exclusive.  Warto również wybrać się nad morze lub ocean, by wylegiwać się na plaży w promieniach słońca. Ten sposób ładowania baterii i odpoczynku od codziennego pośpiechu jest bardzo popularny.
     
Zażywanie ruchu oraz świeżego powietrza, często w towarzystwie niezwykłych widoków i panoram. Pod tym względem najczęściej wybierane są góry lub lasy w okolicy jezior. Aktywny odpoczynek na łonie natury     pozytywnie wpływa na zdrowie oraz kondycję.
     
Poznanie nowych kultur i zwyczajów — szczególnie w czasie wyjazdu do krajów wschodnich, Azji lub Afryki. Spotykanie innych kultur znacząco poszerza horyzonty, a zagraniczna kuchnia może okazać się bardzo smaczna.
     
Zwiedzanie pięknych budynków, muzeów oraz innych atrakcji turystycznych. Otaczający nas świat jest pełen niezwykłych rzeczy, które warto zobaczyć. Atrakcje turystyczne, zwłaszcza te związane z historią oraz rodzimą kulturą, mogą zachwycić każdego.

Podróżując po całym świecie, najlepiej łączyć wszystkie wspomniane elementy. Część czasu przeznaczyć na odpoczynek na plaży, basenie czy na grillu. Kilka razy wybrać się na dłuższą wycieczkę, podziwiając naturę i oddychając świeżym powietrzem. Poznawać lokalne zwyczaje i specjały. A w końcu także odwiedzić najpiękniejsze miejsca w pobliżu. Jak znaleźć te ostatnie? Aplikacja z atrakcjami turystycznymi to doskonały sposób wykorzystania nowej technologii do obcowania z historią. Najobszerniejsze przewodniki są zazwyczaj dedykowane danemu regionowi — tego typu aplikacji jest bardzo dużo i warto z nich korzystać. Tworzone przez lokalnych przewodników, zawierają najwięcej konkretnych i ciekawych informacji.
Ogólna aplikacja z atrakcjami turystycznymi oraz opiniami na jej temat — jak Trips Advisor czy Google Maps — pozwala z kolei wybrać te miejsca, które są wysoko oceniane przez odwiedzających. Jest to doskonały sposób na wybranie tylko kilku najciekawszych atrakcji. Spędzanie bowiem całego tygodnia na jeżdżeniu po wszystkich miejscach może szybko okazać się nużące i bardzo męczące.

Aplikacje podróżnicze do płatności

Jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd, warto rozpatrzyć założenie karty, która ułatwi płatności w innych walutach. Dzięki niej możesz zapomnieć o poszukiwaniach kantora, ciągłego przeliczania w głowie cen na złotówki i szeleszczących drobnych w portfelu po wyjeździe. Dzięki darmowym aplikacjom Revolut lub Curve możesz bezpiecznie i szybko wymieniać dowolne kwoty w wybranych walutach, a także płacić kartą bez obawy o wysoką prowizję.
Wykorzystanie wyżej wymienionych aplikacji pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Wybierając najkorzystniejsze oferty noclegowe, tańsze bilety na samolot czy korzystając z tanich, lokalnych restauracji, możesz więcej pieniędzy przeznaczyć na wizyty w muzeach czy innych atrakcjach turystycznych. Tańsze wycieczki oznaczają też częste wyjeżdżanie poza okolice swojego domu i zwiedzanie świata.

Inną zaletą wykorzystania darmowych aplikacji na smartfon dla podróżników jest wygoda. Wszystko zaplanować możesz w jednym miejscu. Przenośne urządzenie sprawdzi się także przy wprowadzaniu szybkich zmian w planie podróży. Możliwość rezerwowania restauracji, hotelu czy noclegowni jednym kliknięciem zapewni Ci maksymalną elastyczność. Skorzystaj z nowoczesnej technologii i inteligentnych telefonów komórkowych, by zwiedzać świat i poszerzać swoje horyzonty.