Bezpieczeństwo „na każdym kroku” – zegarek z pulsoksymetrem

W trudnym okresie pandemii każdy z nas stara się zadbać o zdrowie szczególnie – również wspierając się nowymi technologiami. Jednym z ciekawych pomysłów jest zegarek z pulsoksymetrem – jak działa? Wyjaśniamy poniżej.

Pulsoksymetr w zegarku – modny trend

Funkcja ta będzie przydatna nie w tylko w dobie pandemii koronawirusa – służy do pomiaru stopnia wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji krwi. Może okazać się nieoceniona w budowaniu formy sportowej. W wielu nowoczesnych smartwatch jest to nowa funkcja, często oferowana obok monitoringu jakości snu, GPS, pomiaru tętna czy liczby spalonych kalorii.

Czym jest saturacja krwi?

Saturacja krwi oznacza stosunek całkowitej hemoglobiny do tej, która związała się z tlenem cząsteczkowym. To jeden z najważniejszych pomiarów obok pulsu czy ciśnienia krwi. Przyjmuje się, że im wyższa wartość, tym lepiej. U osób zdrowych wskaźnik saturacji krwi powinien wynosić około 98-99%, a wynik poniżej 95% może oznaczać problemy ze zdrowiem i konieczność konsultacji ze specjalistą. U osób starszych właściwa wartość to około 93-95%.

Pulsoksymetr czy smartwatch?

Czy warto zatem kupić pulsoksymetr? Zegarek wyposażony między innymi w tę funkcję może zastąpić to osobne urządzenie. Korzystając z zegarka, który obsługuje tę technologię, nie musisz inwestować w dodatkowe akcesoria – zwykle w formie specjalnej nakładki na palec. Zegarek z pulsoksymetrem to bezinwazyjna metoda pomiaru – niewielki moduł został ukryty na wewnętrznej stronie urządzenia.

Takie urządzenia mierzą zawartość krwinek czerwonych związanych z tlenem w naczyniach włosowatych, a następnie wynik jest przeliczany przez smartwatch i podawany jako wartość procentowa – w dodatku w błyskawicznym tempie.

Pulsoksymetr w zegarku – gadżet dla sportowców

Taka funkcja w zegarku sportowym pozwoli kontrolować nasz stan zdrowia, ale będzie przydatna również dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pomoże to ustalić, na ile nasz organizm zdążył zaaklimatyzować się do wysiłku na dużej wysokości. Taka informacja będzie przydatna m.in. dla biegaczy górskich i kolarzy. Może też wskazać pierwsze symptomy zapalenia oskrzeli i płuc lub poinformować o zagrożeniu anemii, co ma ogromne znaczenie dla sportowców.

Do niedawna smartwatch z pulsoksymetrem był wykorzystywany przez profesjonalistów lub wyczynowców. Jednak z powodu pandemii został rozpowszechniony i wiele osób, wybierając zegarek inteligentny, szuka modelu z funkcją pomiaru natlenienia krwi na wszelki wypadek – w przypadku chorób układu oddechowego.