Czy warto instalować antywirusa w telefonie?

Rynek smartfonów jest podzielony na dwa główne systemy – Android od Google i iOS od Apple. Oba cieszą się dużą popularnością i mają swoich zwolenników. Obie platformy są jednak narażone na ataki hakerów, wirusy czy próby wyłudzenia ważnych danych. Niezbędne są częste aktualizacje, które poprawią poziom bezpieczeństwa systemu, ale dodatkowo warto rozważyć program antywirusowy.

Antywirus na telefonie – czy warto?


Antywirus – Android. Instalacja programu antywirusowego w telefonie to dodatkowa ochrona – można w ten lepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami i niepożądanymi działaniami. Android jest systemem otwartym, teoretycznie można go zainstalować na licznych urządzeniach – w smartfonach, ale też tabletach, smartwatchach czy telewizorach.

Wirusy w Androidzie działają na zasadzie aplikacji. Co prawda Google weryfikuje apki w sklepie Play, ale nie mamy gwarancji na 100-procentowe zabezpieczenie. Również pobrane stąd aplikacje mogą stanowić zagrożenie, mimo że pochodzą z dobrego i powszechnie znanego źródła, dlatego przede wszystkim należy kierować się rozwagą, czytać recenzje aplikacji i nie klikać w podejrzane linki. Wysoka liczba uprawnień, głównie w apkach spoza tej platformy, to większe ryzyko utraty dostępu do własnego smartfona.

Jak najczęściej atakują takie wirusy? Są one zwykle przemycane w formie aplikacji. Popularne zagrożenia to również fałszywe SMS-y i wiadomości e-mail, które przenoszą nas na specjalne strony internetowe. Celem takich działań jest przechwycenie ważnych danych, np. do konta bankowego. Antywirus na Androida obniży to ryzyko, ale ważne, aby był to produkt od renomowanej firmy.

Antywirus na iOS


Z kolei iOS to system zamknięty, jest dostępny na urządzeniach jedynie Apple. Stworzenie aplikacji nie jest tak banalne, ale produkty tej marki są często nieosiągalne dla użytkowników Androida z powodu ceny. Oznacza to również, że ataki na urządzenia z tym systemem są dla ich właścicieli wyjątkowo drogie, dlatego antywirus na iOS może być pomocny. Z drugiej strony Apple twierdzi, że ich system jest odporny na takie zagrożenia.

Antywirus na telefonie a aktualizacje systemu


Częste aktualizacje to podstawa skutecznej ochrony telefonu, dlatego producenci starają się zapewnić wsparcie swoim urządzeniom – zwykle są to dwa lata od debiutu modelu. Nie każda firma wyposaża oprogramowanie w program antywirusowy. Tymczasem oznacza on lepszą ochronę przed ew. wirusami i zagrożeniami.

Warto zainstalować aplikację zewnętrzną – taki antywirus na Androida lub iOS nie jest drogi, a zagwarantuje skuteczność i nie zaburzy pracy urządzenia ani nie obniży jego wydajności.