Jak dużo pamięci RAM powinien mieć Twój telefon?

Idealny telefon to model skrojony na miarę naszych potrzeb. Wielu użytkowników potrzebuje wydajnego smartfona zarówno do pracy, jak i na przykład gamingu. Procesor, pojemna bateria czy karta graficzna to nie wszystko – duże znaczenie ma też pamięć RAM. Dlaczego?

Ile pamięci RAM powinien mieć smartfon?

Pamięć RAM zapewnia urządzeniu płynne działanie, czyli pozwala na komfortowe korzystanie ze wszystkich aplikacji. Producenci telefonów tworzą coraz lepsze sprzęty, wyposażone w udoskonalone procesory, te jednak wymagają więcej pamięci operacyjnej. Wybierając smartfon, zwróć uwagę na pamięć RAM w telefonie, a następnie wybierz model odpowiedni do Twoich potrzeb. Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

RAM w telefonie (Random Access Memory) to szybka pamięć, która jest kluczowa dla prawidłowej pracy każdego urządzenia. Są w niej przechowywane dane wykorzystywane przez system operacyjny oraz uruchomione aplikacje w danej chwili. Nie jest to tzw. pamięć trwała, co oznacza, że nie służy do przechowywania danych. Przede wszystkim wpływa na komfort obsługi smartfona.

Co zużywa pamięć RAM w telefonie?


Pamięć RAM służy m.in. do przetwarzania informacji na temat aktualnie uruchomionych apek lub danych, z których korzysta system operacyjny. Niewystarczająca ilość pamięci RAM wpływa na komfort użytkowania telefonu. Niektóre aplikacje mogą potrzebować dużo pamięci, co zaburzy płynne działanie systemu. Warto też wiedzieć, jak zwiększyć pamięć RAM w telefonie – możesz usunąć to, co zbędne, zmniejszyć liczbę animacji oraz wyłączyć aplikacje działające w tle.

Ile pamięci RAM potrzebujesz?


Ile potrzebujesz pamięci RAM, by sprzęt działał płynnie? Trzeba wziąć pod uwagę budżet oraz przeznaczenie urządzenia – czy będzie służył do korzystania z Internetu i mediów społecznościowych albo nawigacji, grania, oglądania filmów, słuchania muzyki czy pracy. Im więcej RAM, tym lepiej, ale świetnie wyposażone modele kosztują sporo.

Wielu użytkowników decyduje się jednak na sprzęt ze średniej półki, czyli telefony mające co najmniej 4 lub 6 GB RAM – to najczęstszy wybór większości użytkowników. Jeżeli smartfon traktujemy jako urządzenie wielozadaniowe, lepiej wybrać model dysponujący co najmniej 8 GB RAM. W wielu telefonach z systemem Android pamięć RAM wynosi 6 GB albo 8 GB – to niemal standard.

Jednak część aplikacji zajmuje dużo RAM-u w trakcie codziennego użytkowania telefonu. Są też urządzenia dysponujące około 12-16 GB RAM, idealne do wymagających zadań, gier i obsługi zaawansowanych programów. Na szczęście systemy zamykają nieaktywne programy automatycznie, oszczędzając miejsce.