Najlepszy smartfon do zdjęć — jaki wybrać?

Telefony komórkowe już dawno przestały pełnić jedynie podstawową funkcję połączeń telefonicznych i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych. Dziś jest to niemal centrum dowodzenia, z dostępem do najważniejszych portali społecznościowych, licznych aplikacji wspomagających nasze funkcjonowanie i rozrywki. Smartfony wypierają również z rynku aparaty cyfrowe, oferując wykonywanie zdjęć bardzo wysokiej jakości. To właśnie ta ostatnia funkcja dzisiejszych urządzeń osobistych rozróżnia dobre telefony od tych słabszych. Sprawdź, który aparat telefoniczny najlepiej radzi sobie z robieniem fotografii.

Telefon z dobrym aparatem — na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaki smartfon do zdjęć będzie najlepszy, powinieneś sprawdzić najważniejsze parametry techniczne. W sposób obiektywny określą one jakość i możliwości obiektywów w kupowanym telefonie. Jakie parametry mają znaczenie i jak je rozumieć?

  • Megapiksele, pierwsza wartość podawana przy każdym aparacie. Okazuje się jednak, że nie jest ona aż tak istotna w nowoczesnych urządzeniach. Jednak jak można rozumieć wartość stojącą przed wartością „Mpx”? Określa ona, ile pojedynczych punktów będzie składało się na ostateczną fotografię. Im więcej pikseli zostanie zapisanych, tym wyraźniejsze, bardziej szczegółowe i lepiej oddające kolory zdjęcie zapisane zostanie w pamięci. Rzecz w tym, że ludzkie oko też ma pewne ograniczenia – w przypadku standardowych zdjęć granicą jest około 8 Mpx. Aby zauważyć różnicę pomiędzy 18 czy 52 Mpx, obraz musi być kilkukrotnie powiększony lub wydrukowany na bardzo dużym formacie i oglądany z bliska.
  • Matryca światłoczuła związana jest z przetwarzaniem padającego na obiektyw światła na obraz złożony z określonych pikseli. Większa matryca wychwytuje większą wiązkę świetlną w przeliczeniu na każdy piksel, więc może dokładniej określić barwę każdego punktu obrazu wynikowego. Mówiąc prościej, im większa matryca światłoczuła, tym wyższej jakości będzie zdjęcie. Wielkość tego elementu określa się zapisem ułamkowym np. 1/1,7 cala. Im mniejsza będzie cyfra pod kreską ułamkową, tym większa jest matryca.
  • Apertura pozwala wykonywać dobre zdjęcia przy słabym oświetleniu zewnętrznym. Wartość tak określa wielkość otworu, przez który wpada światło do aparatu. Tu także zapis przyjmuje wygląd ułamka, np. f/1,6. Im większa wartość w zapisie, tym mniej światła wpada do środka, więc oświetlenie na dworze musi być silniejsze.

Dzisiejszy smartfon do zdjęć to nie tylko wysokiej jakości obiektywy o dużych możliwościach technicznych, ale także skomplikowane algorytmy umożliwiające wykonywanie fotografii najwyższych jakości. Wykonywanie zdjęć w trybie automatycznym jest niezwykle proste właśnie dzięki obliczeniom, jakie wykonuje procesor telefonu. Dobry smartfon do zdjęć posiada także dodatkowe ułatwienia, jak stabilizacja obrazu, wykrywanie twarzy czy redukcję czerwonych oczu.

Jaki smartfon do robienia zdjęć wybrać?

Posługując się telefonem, wykonujemy bardzo zróżnicowane fotografie. Aby zwiększyć możliwości urządzenia, montuje się w nim nie jeden obiektyw, ale kilka, o zróżnicowanych właściwościach. Pozwalają one na wykonywanie nie tylko prostych fotografii, ale także panoram czy dużych zbliżeń. Jakie obiektywy posiada najlepszy smartfon do zdjęć?

  • Obiektywy szerokokątne są podstawowym wyposażeniem telefonów. Dziś najczęściej montowane są jako aparaty główne. Ich kąt widzenia jest zwiększony w porównaniu do klasycznego obiektywu. W przypadku obiektywów szerokokątnych jest to 40 – 50°, ultraszerokokątne natomiast mogą sięgać nawet do 120°. Dzięki temu na zdjęciu mieści się znacznie więcej obiektów. Dlatego tego typu aparaty wykorzystuje się do fotografowania krajobrazu, architektury oraz wnętrz.
  • Teleobiektyw posiada duże zbliżenie   optyczne. Oznacza to, że wykonanie zdjęć odległego przedmiotu odbywa się bez wpływu na jakość zdjęcia. Tego typu aparat umożliwia fotografowanie zwierząt oraz dalekich krajobrazów. Często wykorzystuje się go także do portretów, nawet bez użycia zoomu.
  • Obiektyw makro służy do fotografowania bardzo małych przedmiotów i owadów, które znajdują się w niedużej odległości od aparatu (ok. 2 cm, maksymalnie do 5 cm).
  • Dobry smartfon do zdjęć posiada także dodatkowy obiektyw, służący do pomiaru głębi. Głębia ostrości to odległość między najbliższymi i najdalszymi obiektami na zdjęciu, które widoczne są w dobrej jakości. Moc obliczeniowa telefonów umożliwia automatyczne wyliczenie optymalną głębię ostrości. Wykorzystują do tego paralaksę, efekt optyczny, przez który obrazy tego samego obiektu z różnych kierunków różnią się od siebie.

Jaki smartfon do zdjęć będzie jednak najlepszy? Czy ważna jest ilość obiektywów?

Niekoniecznie – zależy, jak zróżnicowane fotografie wykonujesz. Jeśli aparat w telefonie służy Ci tylko do podstawowych zastosowań, większości z wymienionych obiektywów nigdy nie wykorzystasz. Jeśli często podróżujesz, z pewnością dodatkowe możliwości smartfonu pozwolą wykonywać Ci ciekawsze ujęcia otoczenia i krajobrazów.

Smartfon do zdjęć — najważniejsze cechy

Nadal zastanawiasz się, który smartfon do zdjęć będzie najlepszy w Twoim przypadku? Z pewnością warto zadać sobie najpierw pytanie, jakiego aparatu potrzebujesz. Jakiego typu fotografie najczęściej wykonujesz i do czego je wykorzystujesz. Turyści i podróżnicy wybiorą zapewne smartfon z dobrym aparatem ultraszerokokątnym. Dla użytkowników portali społecznościowych większe znaczenie będzie mieć przednia kamera oraz oprogramowanie z dostępem do różnorodnych filtrów. Na imprezach i zabawach z kolei wystarczy podstawowy aparat o dobrych właściwościach. W końcu przyrodnicy i miłośnicy zwierząt zwrócą uwagę na parametry teleobiektywu oraz kamery makro. Jak zatem widać, najlepszy smartfon do zdjęć to pojęcie względne i dla każdego będzie miało inne znaczenie.

Najlepsze smartfony do zdjęć — ranking

Na rynku jest wiele smartfonów, które oferują świetną jakość zdjęć, gdyż dobre aparaty fotograficzne i zestawy obiektywów to jedne z najważniejszych elementów nowoczesnego telefonu. Służą one do robienia selfie, na co dzień, na wakacjach, a także spotkaniach ze znajomymi lub rodziną. Smartfon do zdjęć posiada nie tylko kilka, dobrej jakości obiektywów, ale również odpowiednie oprogramowanie, pomagające w wykonywaniu wysokiej jakości fotografii. Jeśli zastanawiasz się, jaki telefon do zdjęć wybrać, poniżej znajdziesz nasze propozycje – zobacz i wybierz smartfon z dobrym aparatem.

Samsung Galaxy A54 5G – smartfon do 2000 zł z doskonałym aparatem

Optyczna stabilizacja obrazu nie jest często spotykana nawet w nowoczesnych telefonach. Jednak Galaxy A54 posiada taką opcję w obiektywie głównym o rozdzielczości 64 Mpx. Jest to wyraźna przewaga nad konkurencją, która widoczna jest zarówno przy robieniu fotografii, jak i filmów. Dodatkowe możliwości zapewniają obiektywy ultraszerokokątny i makro. Telefon posiada również czujnik głębi 5 Mpx. W efekcie udaje się uzyskać bardzo wyraźne zdjęcia z doskonałym odwzorowaniem kolorów.

Galaxy A54 korzysta ze sztucznej inteligencji do analizy sceny, a następnie dostosowuje ustawienia, takie jak ekspozycję i balans bieli. To smartfon, który odkrywa prawdziwe piękno nocy, przechwytując każdy drobny detal, ożywiając kolory i dostarczając zdjęcia o niesamowitej głębi.

Także przednia kamera, o rozdzielczości 32 Mpx, zapewnia doskonałe selfie na media społecznościowe. Ekran Super AMOLED FullHD+ pozwala edytować fotografie, a także chwalić się nimi przed znajomymi. Moduł 5G ułatwia przesyłanie zdjęć do innych. Natomiast wydajny procesor zapewnia łatwość korzystania z filtrów oraz algorytmów poprawiających jakość wykonywanych fotografii.

Robisz zdjęcie całej grupie? Skorzystaj z funkcji oddalenia, dzięki czemu wszyscy znajdą się na jednym ujęciu. Obiektyw ultraszerokokątny nie zniekształca zdjęć i zapewnia wysoką jakość, podobną do aparatu głównego.

Motorola Edge 30 NEO – Gdy na telefon z aparatem chcesz przeznaczyć do 2000 zł

Motorola to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących smartfony z czystym Androidem. Wysokiej jakości procesor Snapdragon 695 nie ma najlepszych parametrów z obecnych na rynku telefonów, jednak w zupełności wystarczy do wykonywania i obrabiania nawet dużej ilości zdjęć. Ekran AMOLED zapewnia podgląd fotografii w żywych kolorach i w wysokiej szczegółowości. Odświeżanie do 120 Hz przydatne jest z kolei przy oglądaniu nakręconych filmów.

Przedni aparat do selfie ma rozdzielczość 32 Mpx, dzięki czemu możesz wykonywać i kadrować zdjęcia na portale społecznościowe. Wysoką jakość zapewnia tylna kamera główna 64 Mpx. Apertura f/1.8 radzi sobie w czasie złej pogody oraz wieczorami. Telefon posiada również optyczną stabilizację obrazu oraz wyposażony został w technologię Quad Pixel. Drugi aparat szerokokątny do 120° pola widzenia ułatwia wykonywanie ujęć krajobrazu w rozdzielczości 13 Mpx. Dodatkowy czujnik głębi oraz Macro Vision zapewnia najwyższą jakość wykonywanych zdjęć. Dzięki temu jest to doskonałe rozwiązanie dla podróżników, upamiętniających swoje przygody setkami zdjęć.

Jedną ze szczególnych funkcji aparatu, dzięki którym zwiększysz jakość swoich zdjęć i filmów jest optyczna stabilizacja obrazu.

To technologia, która kiedyś była kojarzona jedynie z zaawansowanym sprzętem fotograficznym, a teraz staje się coraz bardziej powszechna nawet w smartfonach. To co robi jest proste, a jednocześnie genialne – zapewnia ostrość i stabilność naszym zdjęciom i filmom, nawet w trudnych warunkach. Ale jak to właściwie działa?

Wprowadźmy się na chwilę do świata filmu. Wyobraź sobie, że jesteś reżyserem nagrywającym wielki finałowy pościg w swoim najnowszym thrillerze akcji. Twoja kamera jest na pokładzie jednego z goniących samochodów, podskakując i szarpiąc się z każdym zagięciem, skrętem i nierównością drogi. Bez stabilizacji obrazu, twój film wyglądałby jak nagranie z rozbójniczego rollercoastera, niezrozumiałe i dezorientujące. Dzięki OSO, możemy zachować ostrość i klarowność obrazu, nawet podczas tak dynamicznej akcji.
Na poziomie technologicznym, OIS działa przez ruchome elementy w obiektywie kamery, najczęściej są to grupy soczewek. Wykorzystując czujniki ruchu, system stabilizacji obrazu jest w stanie wykryć niewielkie drgania, takie jak te spowodowane ruchem naszych rąk. Następnie, w ułamku sekundy, przesuwa grupy soczewek w taki sposób, aby skompensować te drgania.

W aparacie głównym oraz przednim producent zastosował technologię Quad Pixel.
Czym jest technologia Quad Pixel? Wyobraź sobie małe, pulsujące światła, które tworzą obraz na twoim ekranie. Każde z nich to piksel, a w tradycyjnym wyświetlaczu każdy piksel składa się z trzech podpikseli: czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB). Do tradycyjnej trójki RGB, dodajemy czwarty, biały podpiksel (W).

Technologia Quad Pixel w Motorola Edge 30 Neo pozwala przede wszystkim na większą jasność i lepsze odwzorowanie kolorów. Dzięki białemu pikselowi, ekran może wyświetlać obraz o wiele jaśniejszy bez zwiększania zużycia energii. Pozwala to na bardziej efektywną pracę smartfona, a nawet telewizora, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia.

Realme 9 Pro+ - smartfon do 1500 zł

O Realme 9 Pro+ nie bez powodu mówi się o budżetowym smartfonie z aparatem flagowca. To właśnie wysokiej rozdzielczości obiektywy robią w jego przypadku największe wrażenie.
Obiektyw główny to aż 50 Mpix, a przedni 16 Mpix. Możesz wykonać także zdjęcia szerokokątne w rozdzielczości 8 Mpix, idealnie sprawdzające się do fotografowania krajobrazów i dużych grup. Uchwyć wszystkie detale za pomocą obiektywu macro 2 Mpix.
Znajdziesz tutaj sensor IMX766 Sony z optyczną stabilizacją obrazu, który poprzednio został wykorzystany w dużo droższym modelu GT 2 Pro. Realme 9 Pro+ jest więc świetną inwestycją dla wszystkich użytkowników poszukujących taniego telefonu o specyfikacji zbliżonej do telefonów z wyższej półki.

Poziom szczegółowości jest zadowalający, nawet dla użytkowników, którzy dotychczas mieli styczność z flagowymi smartfonami. Jakość zdjęć w widoczny sposób podnosi AI, podkręcając wszystkie kolory – fotografie są dzięki temu gotowe do zamieszczenia na social media.

Zaskakująco dobrze działa tryb nocny – rozświetla scenerię, a jakość zdjęć nie spada. Aparat tonuje prześwietlenia, same detale pozostają zachowane. Skorzystaj z trybu nocnego nie tylko po całkowitym zmroku – da bardzo dobry efekt w momentach, gdy oświetlenie w pomieszczeniach zawodzi.

O ile w telefonie nie znajdziesz teleobiektywu, jego dobrym zastępcą jest dopracowane przez producenta dwukrotne przybliżenie cyfrowe. Wraz z zoomem zdjęcie nie traci na jakości, na ekranie nie pojawiają się pojedyncze piksele.

Pixel 6 Pro – flagowiec od Google

Smartfon PIxel 6 Pro to jeden z najlepiej sprzedających się flagowych smartfonów producenta Google. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwościom fotograficznym.
Telefon posiada 3 obiektywy: główny o rozdzielczości 50 Mpix, ultraszerokokątny 12.5 Mpix o polu widzenia 114 °, teleobiektyw 48 Mpix. O ostrość i dobre doświetlenie zdjęć zadbają autofocus laserowy i lampa błyskowa LED.

Zaawansowane technologie obrazowania gwarantują doskonałą szczegółowość, zarówno przy zdjęciach, jak i filmach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć nawet najdrobniejsze detale, które często umykają innym smartfonom.

Pixel 6 Pro jest w stanie uzyskać wysoką szczegółowość w cieniach oraz doskonały kontrast. Zdjęcia i filmy utrzymane są w idealnym balansie pomiędzy ciemnymi a jasnymi partiami. Przełoży się to na naturalne, nieprzerysowane barwy na zdjęciach.

Galaxy S22 Ultra – zdjęcia jakości lustrzanki

Kiedy technologia mobilna przełamuje granice, mówimy o innowacji. Kiedy fotografie w telefonie dorównują lustrzankom, mówimy o Samsung Galaxy S22 Ultra.
Samsung Galaxy S22 Ultra, wyposażony w wyjątkowo potężny system czterech kamer na tyle: główną o rozdzielczości 108 MP, ultra-szerokokątną 12 MP, i dwa teleobiektywy 10 MP z 3x i 10x optycznym zoomem, jest faworytem wielu wymagających użytkowników, w tym profesjonalnych fotografów.

Ultraszerokokątna kamera doskonale nadaje się do fotografowania krajobrazów i architektury. Jest w stanie uchwycić szerokie pole widzenia bez znaczącej dystorsji na krawędziach. Jakość zdjęć jest imponująca, z żywymi kolorami i dobrą dynamiką.
Dzięki technologii Super Resolution Zoom, Samsung z powodzeniem zwiększa cyfrowe przybliżenie do 100x, choć jakość zdjęć przy takim zoomie jest oczywiście nieco niższa. Funkcja Single Take to niekwestionowany hit, który umożliwia wykonanie serii zdjęć i filmów jednym przyciskiem, a następnie wybranie najlepszego. Pozwala to na uchwycenie spontanicznych momentów bez obawy o pomyłkę.

Jak można by się spodziewać, S22 Ultra oferuje również niesamowite możliwości wideo, umożliwiając nagrywanie w rozdzielczości do 8K. Z kolei przedni aparat 40 Mpix zagwarantuje świetną widoczność w trakcie wideokonferencji!

iPhone 14

Wielu użytkowników sięga po smartfony iPhone głównie ze względu na wysokiej jakości aparat. Trudno się tu dziwić, ponieważ każdy kolejny model prezentuje coraz wyższą jakość zdjęć, którą można porównać do fotografii wykonywanych przez profesjonalny aparat.

iPhone 14 posiada 2 tylne obiektywy: główny z 12 Mpix ƒ/1,5 i ultraszerokokątny 12 Mpix  ƒ/2,4 z polem widzenia 120 stopni. Model iPhone14 otrzymał wiele nowości, których nie znajdziesz w poprzednich smartfonach Apple. Główną soczewkę wzbogacono o silnik „Photo Engine” udoskonalający jakość zdjęć. Dodano kilka trybów filmowych, w tym stabilizujący obraz „tryb akcji”. W tzw. trybie filmowym możesz nagrywać w jakości 4K, wybierać pomiędzy 24 FPS i 30 FPS oraz zmieniać ostrość w trakcie edycji filmu.