Czym charakteryzuje się iPhone 14 i czy warto go kupić?

iPhone 14 to najnowszej generacji smartfon ze stajni Apple. Producent niemalże przy okazji każdej kolejnej edycji wprowadza ciekawe nowości - czy jest tak jednak i tym razem? W niniejszym wpisie odpowiemy na kilka najważniejszych i najczęściej zadawanych pytań o najnowsze smartfony od firmy Apple. Sprawdźmy więc, co nowego w iPhone 14 zdecydował się wprowadzić producent - i zastanówmy, czy rzeczywiście warto kupić to urządzenie.

Jak wygląda iPhone 14?

Jedno z podstawowych pytań, na jakie poszukuje odpowiedzi większość osób rozważających zakup tegoż smartfona jest kwestia jego wyglądu. Wiele osób zastanawia się rozważając kupno iPhone 14 jak wygląda on na tle poprzednich modeli. Uczciwa odpowiedź musi zaś być taka, że pod względem wizualnym zaszły co najwyżej kosmetyczne zmiany w wyglądzie smartfona. 

Klient, który zdecyduje się zakupić taki smartfon otrzyma produkt o przekątnej wyświetlacza (Retina XDR display) wynoszącej 6.1 cala. Dość wyraźnie na tobudowie zaznaczony jest także aparat szerokokątny o rozdzielczości 12 megapikseli.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o bardziej zaawansowane modele smartfona, czyli odpowiednio iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Wprawdzie wykorzystują one tę samą bryłę, co kilka wcześniejszych smartfonów Apple (w tym między innymi iPhone 12), ale pozbawione są na przykład charakterystycznego notcha. Na jego miejsce wchodzi natomiast tak zwana dynamiczna wyspa. Warto podkreślić, że modele iPhone 14 Pro Max oraz Plus cechują się większym ekranem, wynoszącym 6.7 cali.

Na koniec jeszcze kilka słów o kolorystyce. Wiele osób zastanawia się bowiem wybierając iphone 14 jakie kolory będą dla nich dostępne. Jak się okazuje, zależy to od wybranego modelu.

Klasyczny iPhone 14 dostępny jest w barwach czarnym, białym, niebieskim, czerwonym, oraz fioletowym. Jeśli chodzi o modele Pro i Pro Max - występują one w kolorze czarnym, ciemnym fioletowym, złotym oraz srebrnym.

Apple iPhone 14 - czym różni się od poprzednich modeli?

Wiele osób zastanowić się będzie chciało z pewnością przed zakupem najnowszego iPhone 14 jakie zmiany zostały wprowadzone w porównaniu z poprzednimi generacjami smartfona. Otóż najważniejszą różnicą w przypadku podstawowej wersji smartfona jest z pewnością zwiększenie dostępnej pamięci RAM. O ile trzynasta generacja urządzeń iPhone w podstawowym wariancie oferowała zaledwie 4GB pamięci operacyjnej, o tyle iPhone 14 oferuje jej aż 6GB. Poprawiono także jakość aparatu, choć nadal mowa o tej samej matrycy o rozdzielczości 12MPix, tym razem otrzyma on większy sensor, dzięki czemu przechwyci więcej światła, co korzystnie wpłynie na jakość obrazu.  Nowy model smartfonu posiada także lepsze chłodzenie - inne zmiany są raczej kosmetyczne.
 
Dodatkowe różnice znajdziemy porównując wersje PRO obu smartfonów. W porównaniu z urządzeniem iPhone 13 Pro, najnowsza wersja ulepszonego smartfona od Apple oferuje między innymi jaśniejszą matrycę wyświetlacza (nawet do 1.600 nitów w trybie HDR, w porównaniu do 1.200 nitów w trybie HDR smartfona iPhone 13 Pro). Ponadto Apple iPhone 14 Pro oferuje procesor z najnowszej generacji chipem Bionic A16, a także układ graficzny o przepustowości pamięci o 50% większej, niż w przypadku iPhone 13 Pro. Bardzo ważna różnica dotyczy aparatów. O ile bowiem w przypadku iPhone 13 Pro główny aparat posiada rozdzielczość 12 MPiX, o tyle w przypadku najnowszego iPhone 14 Pro jest to aż 48 Mpix.

Ile kosztuje najnowszy iPhone 14 i iPhone 14 Max?

Cena urządzenia zależeć będzie, rzecz jasna, od tego, na jaki jego model się zdecydujemy, a także który wariant wybierzemy. Zarówno bowiem podstawowa wersja najnowszej generacji smartfona Apple, jak i jego wersja premium oferuje killka wariantów, różniących się między sobą chociażby ilością dostępnej pamięci. Zdecydować musimy rozważając zakup iPhone 14 jakie modele nas interesują - należy jednak od razu podkreślić, że urządzenie w wersji Pro jest znacznie droższe od tego dostępnego w wersji podstawowej. Jakie są zatem orientacyjne ceny najnowszej generacji urządzeń Apple?

W przypadku podstawowego wariantu urządzenia minimalne ceny w oficjalnym sklepie Apple prezentowały się następująco:

 • 128 GB pamięci - 5.199 PLN
 • 256 GB pamięci - 5.899 PLN
 • 512 GB pamięci - 7.199 PLN

W przypadku modeli PLUS, wyposażonych w większy ekran o przekątnej 6.7 cala, oferujący lepszą rozdzielczość, ceny kształtują się następująco:

 • 128 GB pamięci - 5.899 PLN
 • 256 GB pamięci - 6.599 PLN
 • 512 GB pamięci - 7.899 PLN

W przypadku bardziej zaawansowanych technicznie modeli PRO ceny w sklepie Apple wynoszą odpowiednio:

 • 128 GB pamięci - 6.499 PLN
 • 256 GB pamięci - 7.199 PLN
 • 512 GB pamięci - 8.499 PLN
 • 1TB pamięci - 9.799 PLN

Wreszcie, w przypadku najbardziej zaawansowanego i najdroższego modelu smartfona, czyli iPhone 14 PRO MAX ceny kształtują się następująco:

 • 128 GB pamięci - 7.199 PLN
 • 256 GB pamięci - 7.899 PLN
 • 512 GB pamięci - 9.199 PLN
 • 1TB pamięci - 10.499 PLN

Jak więc widać, wysokość ceny urządzenia zależeć będzie przede wszystkim od tego, na jaki model i wariant się zdecydujemy. W ofercie Apple są zarówno podstawowe warianty urządzenia, których ceny zaczynają się już od 5.199 PLN, jak i kosztujące nawet dwa razy więcej urządzenia klasy premium.

Apple iPhone 14 - czy warto kupić?

Podsumowując - czy warto kupić najnowszej generacji smartfon ze stajni Apple? No cóż - to zależy tylko i wyłącznie od naszych oczekiwań. Wielu komentatorów podkreśla, iż tym razem amerykański gigant nie wprowadził tak wielu zupełnie nowych funkcji, jak w przypadku poprzednich premier. Jest to poniekąd stanowisko słuszne, niemniej jednak wyraźnie widać, że tym razem firma Apple postawiła przede wszystkim na ulepszenie elementów znanych już z iPhone 13 i wprowadzenie kluczowych poprawek.

Aparat w iphone 14, dla przykładu, jest wyraźnie lepszy, niż w urządzeniu trzynastej generacji. Jeśli więc jesteśmy fanami fotografii, wymiana starej generacji urządzenia Apple na nowszy model jest zdecydowanie zalecana. Także osoby, które nie były zadowolone np. z wydajności poprzednich urządzeń iPhone mogą śmiało dać szansę “czternastce”. Jest to naprawdę solidny smartfon - tyle tylko, że należy być świadomym, iż Apple tym razem postawiło na ewolucję, nie rewolucję.