Jak skonfigurować swój smartwatch dla maksymalnej wydajności?
Nowoczesne, eleganckie i wypełnione pożytecznymi funkcjami smartwatche stały się towarzyszem każdego, kto lubi mieć wszystko pod kontrolą i być na bieżąco z powiadomieniami. Obecny zawsze na Twoim nadgarstku zegarek czuwa, abyś nie przegapił ważnego telefonu lub wiadomości oraz będzie trenerem personalnym i osobistym asystentem, przypominającym o ważnych planach. Zobaczmy więc, na czym polega optymalizacja ustawień smartwatcha i jakie są najlepsze aplikacje na smartwatch, które warto mieć?
Jakie ustawienia warto skonfigurować w zegarku sportowym?
Możliwości gromadzenia i zapisywania danych przez smartwatche są szczególnie cenne dla sportowców i ludzi aktywnych. Nowoczesne urządzenia umożliwiają monitorowanie stanu Twojego organizmu w czasie rzeczywistym oraz przechowują informacje do późniejszej analizy. Dlatego warto już na etapie wybierania modelu pod własne potrzeby przyjrzeć się jego możliwościom, a następnie odpowiednio wszystko skonfigurować, by w pełni korzystać z zasobów wiedzy, jakie są w nim gromadzone.
Cały pakiet sensorów śledzi każdy nasz krok, zlicza dystans, mierzy i kontroluje tętno - tak więc mamy stoper, akcelerometr, krokomierz czy nawigację na swoim nadgarstku i możemy korzystać ze wszystkiego, co oferują te funkcje. Poza tym sportowy smartwatch będzie też badać nasze postępy treningowe, spalone kalorie, przebyte spacerem i przebiegnięte podczas joggingu kilometry, a także zmierzy temperaturę ciała czy nawet poziom natlenienia krwi. Czołowe modele mogą nawet wykrywać upadki i wysyłać powiadomienia wzywające pomocy.
Jakie aplikacje warto zainstalować na smartwatchu dla zwiększenia produktywności?
Im droższy model, tym więcej rozmaitych funkcji oferuje, ale do ich pełnego wykorzystania przydają się dodatkowe aplikacje, których wybór jest zależny od posiadanego modelu smartwatcha i systemu operacyjnego. Google dostarcza system WearOS, Apple oferuje instalację aplikacji, które mamy już na iPhone lub bezpośrednio z poziomu smartwatcha i sklepu App Store, natomiast do modeli od Fitbit oraz Huawei potrzebne jeszcze jest zainstalowanie dedykowanych aplikacji do połączenia smartwatcha z telefonem. Po uporaniu się z tymi technicznymi niuansami otwierają się szerokie możliwości wybrania interesujących apek, idealnie skrojonych pod różne potrzeby, pozwalających na efektywne wykorzystanie smartwatcha.
Dla miłośników biegania, pływania czy cyklistów są między innymi Google Fit i Strava - rozbudowane aplikacje, które poza ciągłym monitorowaniem stanu zdrowia i prowadzeniem planu treningowego, pozwalają swobodnie korzystać z całego bogactwa zapisanych danych i dokonywania szczegółowych analiz naszych postępów czy też nanoszenia zmian w metodach treningu. Poprawa produktywności dzięki smartwatchowi jest więc możliwa przez nas samych już po zapoznaniu się z informacjami, jakie o nas zgromadził.
Google Fit udostępnia użytkownikowi zbiorcze wykresy aktywności, z możliwością podziału na poszczególne rodzaje aktywności fizycznej, zawierające dane z ostatniego dnia, tygodnia lub całego miesiąca. Strava umożliwia też sparowanie z aplikacją innego urządzenia do mierzenia aktywności, dzięki czemu sprawdzimy, ile kalorii udało się spalić podczas treningu, jaki był nasz średni puls czy z jaką prędkością przebyliśmy badany dystans. Pozwala również łączyć się bezpośrednio ze swoim kontem Google czy profilem na Facebook'u.
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
Użytkownicy smartwatchy z logo Apple powinni spojrzeć na aplikacje Streaks oraz Map My Run. Ta pierwsza to wielopłaszczyznowy, personalny opiekun, który nie tylko skontroluje z jakim efektem uprawiasz sport, ale pomoże też na przykład w rzucaniu palenia czy też dbaniu o regularność spożywania posiłków. Dostępny w AppStore Map My Run to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla biegaczy, która między innymi sprawdza, ile kalorii dziennie spalamy, a ile przyjmujemy i oczywiście szczegółowo zbiera wszelkie dane liczbowe, związane z naszą codzienną aktywnością.
Podstawowa wersja bezpłatnej aplikacji Fitbit została stworzona do akcesoriów tej firmy, produkującej smartwatche i trackery fitness, ale są też dostępne ciekawe rozszerzenia, jak na przykład aplikacja Trening TRX. Podobnie jest ze smartwatchami Huawei - dedykowana im aplikacja Huawei Health spełnia w zasadzie wszystkie oczekiwania większości posiadaczy, natomiast warto dokooptować takie, które rozszerzą możliwości zapisywania danych o interesujące nas parametry.
Jakie są najlepsze strategie zarządzania baterią dla dłuższej pracy smartwatcha?
Jak wiadomo, to wyświetlacze są największymi konsumentami energii z baterii smartwatcha, więc warto dostosować ich jasność, ustawić automatyczne wygaszanie ekranu oraz zmniejszyć czułość wybudzania, by zachować więcej energii na pilniejsze potrzeby. To szczególnie cenne dla tych, którzy chcą monitorować swój organizm także podczas pory snu i wypoczynku, nie zdejmując zegarka z nadgarstka. Wystarczy umiejętne zarządzanie zasobami, a smartwatch nie będzie upominał się o częste ładowanie.
Tak naprawdę już sama optymalizacja wszystkich energochłonnych ustawień powinna znacząco wpłynąć na wydajność i długość pracy smartwatcha, bez konieczności doładowywania go. Niekoniecznie więc musimy uruchamiać tryb oszczędzania energii, który może nam ograniczyć działanie akurat tych aplikacji, które są nam potrzebne - wystarczy rozsądne korzystanie z poszczególnych funkcji. Jeśli ekran z godziną nie musi być cały czas wyświetlany, a ciągłe powiadomienia ze wszystkich źródeł nie są dla nas kluczowe - śmiało można je ograniczyć.
Jak dostosować ustawienia smartwatcha do swoich potrzeb?
Smartwatch to nasz trener-motywator, skrupulatny asystent, niezawodna sekretarka czy mobilna stacja pogodowa, ale także miniaturowe centrum rozrywki. Poza aplikacjami z obszaru zdrowia i fitness, możemy też korzystać z udogodnień w postaci apek wykorzystujących sztuczną inteligencję, współdziałających z zebranymi przez smartwatch danymi i oferującymi na przykład coaching audio albo filmiki z sesji treningowych, prowadzonych przez profesjonalistów. Ponadto smartwatche oferują dostęp do stacji radiowych czy też interesujących muzycznych playlist, tworzonych w celach motywacyjnych. Można więc połączyć ulubioną formę treningu ze słuchaniem pobudzającej nas muzyki.
Personalizacja interfejsu smartwatcha może też polegać na przykład na ustawieniu cyklicznych przypomnień o konieczności napicia się wody lub inteligentnego budzika, który wybudza nas w najlżejszej fazie snu, a także jest w stanie zarejestrować nawet nasze... chrapanie! Możliwości samego smartwatcha oraz jego integracji z innowacyjnymi aplikacjami dają nam niezwykle szeroki wachlarz indywidualnych ustawień, z których warto korzystać.
Jak wykorzystać funkcje monitorowania zdrowia w smartwatchu dla poprawy codziennej aktywności?
Nasza codzienna aktywność ma różny wymiar i ramy czasowe, ale nowoczesne smartwatche będą monitorować każdą fazę dnia - od zdrowego, odprężającego snu przez poranne ćwiczenia, zbieranie danych o przebytym dystansie i wykonanych krokach aż po wieczorną sesję na siłowni. To daje skarbnicę wiedzy zarówno o naszym zachowaniu w czasie rutynowych czynności, jak i efektach wysiłków podczas treningów. Odczyt i analiza danych, zwłaszcza przy pomocy profesjonalnych trenerów osobistych czy dietetyków, pozwolą na optymalne dobranie obciążeń, cykli oraz metod ćwiczeń - bez szkody dla kondycji czy uczucia przemęczenia, za to z maksymalnym wykorzystaniem naszych zwyczajowych aktywności.
W końcu spacer do sklepu zamiast jazdy samochodem albo poranna przebieżka z psem też są okazją do spalania nadprogramowych kalorii, a funkcje monitorowania zdrowia w smartwatchu zgromadzą całą potrzebną wiedzę o naszych zachowaniach. Wszystko to razem będzie doskonałym motywatorem, by nie zaniedbywać aktywności fizycznej, korzystając z każdej nadarzającej się ku temu okazji.