Jak podłączyć PS5 do laptopa?

Wraz z rozwojem oraz ewolucją rozwiązań w świecie technologii i elektroniki zwiększa się unifikacja a także kompatybilność pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Znikają nietypowe gniazda, przejściówki czy niestandardowe rozwiązania, charakterystyczne tylko dla jednego wytwórcy sprzętu. Dzięki temu połączenie i komunikacja między nimi jest łatwiejsza, a konfiguracja z reguły nie przysparza trudności nawet początkującym użytkownikom. Poradniki i samouczki są jednak zawsze przydatne w razie niepowodzenia, dowiedzmy się zatem, jak podłączyć konsolę do laptopa przez HDMI i czy lepiej korzystać z PS Remote Play, by skomunikować ze sobą te dwa urządzenia?

Krok po kroku: podłączanie PS5 do laptopa

Sposoby łączenia najnowszej konsoli japońskiego producenta i przenośnego komputera są w zasadzie identyczne, jak w przypadku starszej generacji czyli PS4. Sprowadzają się do możliwości komunikacji za pomocą kabla HDMI oraz dedykowanego oprogramowania od Sony, czyli PS Remote Play. Jako pierwsze na tapet bierzemy rozwiązanie z pomocą kabla z końcówkami HDMI i transmisji obrazu z jednego urządzenia na drugie. Tu pojawić się może mały problem, gdyż nie każdy laptop posiada na wyposażeniu wejście sygnałowe, zazwyczaj mając tylko gniado wyjściowe. Jak podłączyć PS5 do laptopa kablem HDMI? Jeżeli zależy nam na bezpośrednim połączeniu tą właśnie metodą, może się to okazać nieco bardziej kłopotliwe w przygotowaniu - skoro laptop posiada tylko „drzwi wyjściowe” działające jednostronnie, będziemy musieli przygotować specjalną przepustkę wejściową, czyli konwerter, zwany grabber HDMI. Wystarczy podpiąć go do laptopa, a do niego wpiąć kabel HDMI połączony z konsolą PS5, zaś urządzenie przetworzy sygnał tak, że wyświetlacz komputera będzie funkcjonował zgodnie z założeniem, jako monitor czy też ekran telewizora. Należy tylko zwrócić uwagę przed zakupem grabbera na jego specyfikację, by mieć pewność, że będzie on dostosowany do sygnału z konsoli.

Jeśli jednak nie lubimy lub nie chcemy bawić się w kabelkologię, PS5 posiada możliwość łączenia się za pomocą aplikacji PS Remote Play, zaś jej używanie nie jest skomplikowane i wymaga tylko podstawowej konfiguracji. Po pobraniu plików instalacyjnych i wykonaniu poleceń zgodnych z procedurą, należy uruchomić zainstalowaną aplikację, by włączyć usługę - wykonuje się to tylko za pierwszym razem. Do tego jest potrzebne połączenie między PS5 a laptopem za pomocą kabla USB. Na swoim PS5 należy przejść do sekcji  „Ustawienia > System > Gra zdalna” i aktywować tę funkcję, upewniając się, że bieżąca konsola PS5 jest ustawiona jako konsola główna. Uruchomiony program PS Remote Play wyszuka sprzęt po wybraniu opcji „Wpisz się do PSN”, a następnie połączy się z nią automatycznie i za każdym następnym razem wykona to już samodzielnie. Po połączeniu na komputerze z systemem Windows wyświetla się ekran konsoli PS5 i możliwości konfiguracji, na przykład ustawienia preferowanej jakości wideo dla usługi Remote Play, czyli rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Jeśli wszystko podczas instalacji przebiegło pomyślnie, to możesz zacząć używać PS5 połączonej za pomocą tej metody do laptopa.

Potencjalne problemy przy podłączaniu PS5 i jak je rozwiązać

Trudności techniczne, jakie mogą pojawić się przy łączeniu sprzętów za pomocą techniki HDMI, są związane w zasadzie tylko z obecnością odpowiedniego, uniwersalnego portu w Twoim laptopie. Jeśli jest w taki wyposażony, to problemów z połączeniem nie powinno być żadnych, ewentualnie może być wymagane zainstalowanie bądź aktualizacja odpowiednich sterowników. Większość grabberów posiada własne, dedykowane oprogramowanie, ale w Internecie można bez trudu wyszukać inne bezpłatne rozwiązania, które też będą funkcjonować bez zarzutu.

Jeśli podczas używania połączenia przy zastosowaniu PS Remote Play pojawi się monit o niedostępności usługi, należy przede wszystkim upewnić się, że połączenie internetowe, oprogramowanie systemu i aplikacja działają prawidłowo. Po skontrolowaniu jakości łącza i siły sygnału można jeszcze sprawdzić, czy aplikacja została zaktualizowana do najnowszej wersji  -  uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Aplikacja Remote Play używa portu UDP 8572 do łączenia się z konsolą PS5, więc należy również upewnić się, iż router, dostawca usług internetowych czy operator komórkowy nie blokują tego właśnie portu.

Optymalizacja ustawień dla gry na PS5 przez laptop

Podłączanie konsoli PS5 do laptopa może być przydatne, gdy korzystasz z obu tych platform do grania, a przecież nie wszystkie tytuły dostępne są zarówno na komputery i konsole. Dzięki temu można korzystać z tego samego konta, co na konsoli PS5. Sony ma światowej klasy system pamięci masowej, będący najlepszym rozwiązaniem tego typu nie tylko wśród konsol, ale w zasadzie wszystkich platform. Wykorzystanie laptopa jako wyświetlacza dla gier stwarza też nowe możliwości jeśli chodzi o jakość obrazu. Najmniejsza wymagana rozdzielczość ekranu 1024 × 768 to tylko niezbędne minimum, a z potencjału w pełni można skorzystać jeśli laptop obsługuje rozdzielczość HDR. Wówczas korzystanie z usługi Remote Play z jakością wideo w HDR jest możliwe po zainstalowaniu oprogramowania HEVC Video Extension z dystrybucji firmy Microsoft na komputerze z systemem Windows i włączeniu ustawienia rozdzielczości HDR na wyświetlaczu, zgodnie z instrukcjami producenta. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że rozwiązanie z komunikacją przez HDMI jest bezstratne i niewrażliwe na jakość łącza internetowego. Jeżeli konsola i laptop nie są podłączone do źródła szybkiego Internetu, możemy spotkać się ze zjawiskiem utraty płynności i klatkowania obrazu. Tego dość irytującego problemu nie zaznamy wcale używając do połączenia kabla HDMI.

Czy każdy laptop może obsłużyć PS5?

Wymagania sprzętowe dla usługi Remote Play są określone na stronie producenta - system Windows 10 lub 11, 100 MB lub więcej pamięci masowej, 2 GB lub więcej pamięci RAM, procesor Intel® Core™ 7. generacji lub nowszy oraz port USB i karta dźwiękowa, dodatkowo dla jak najlepszej wydajności szybkie połączenie internetowe, co najmniej 15 Mb/s. W zasadzie każdy współczesny laptop oferuje te minimalne parametry, więc parowanie i współpraca PS5 z laptopem nie powinny nam sprawiać żadnych kłopotów technicznych.