PS5 z napędem czy bez: którą wersję wybrać?

Najnowsza konsola od Sony jest już zadomowiona na rynku i wciąż stanowi obiekt westchnień miłośników rozgrywek w wirtualnej rzeczywistości. Planując jej zakup lub przesiadkę ze starszego modelu pewien dylemat sprawia wybór wersji z napędem optycznym lub PS5 bez napędu, czyli Digital Edition. Często będzie to subiektywna decyzja, jednak dla niezdecydowanych przygotowaliśmy poradnik, który rozwieje ich wątpliwości i odpowie na najważniejsze pytania. Który wariant wybrać, czy warto dopłacać za napęd, a może to PS5 wersja digital jest lepsza?

Porównanie modeli PS5: z napędem vs. Digital Edition

Sprzedaż najnowszego wcielenia hitu od Sony wystartowała w listopadzie na terenie Stanów Zjednoczonych, a pod koniec 2023 roku konsola PS5 Slim pojawiła się w Polsce, docelowo zastępując starszą wersję, sprzedawaną do wyczerpania zapasów. Szczuplejszy następca jest ciekawy pod względem estetycznym, świetnie prezentuje się ustawiony pionowo na eleganckiej podstawce i dodatkowo ma możliwość wymiany paneli obudowy na inny kolor niż biały. Ale to nie są jedyne zmiany, bo dostępna jest równolegle wersja tradycyjna i PS5 Digital Edition - czym się różni od modelu z napędem?

Różnica cenowa przy premierze wynosiła okrągłe 100 euro, przy czym dostępny oddzielnie napęd Ultra HD Blu-Ray wyceniono na 119,99 euro. Modułowa konstrukcja konsoli umożliwia łatwe odpięcie napędu, więc decyzja o wyborze wersji nie zamyka drogi do jej sprzętowego upgrade'u w przyszłości. Tu należy docenić starania Sony i pochwalić politykę cenową, podkreślając jednocześnie, że obie wersje konsoli PS5 posiadają identyczne parametry i podzespoły, więc działają z taką samą prędkością i wydajnością.  Brak różnic w komponentach ukrytych w szczupłym wdzianku oznacza, że konsola PS5 posiada customowy dysk SSD 825 GB, możliwość rozszerzenia pamięci  o dysk SSD (NVMe)oraz podłączenia pamięci zewnętrznej USB HDD.

Cena a funkcjonalność: który model PS5 jest dla Ciebie?

Jak więc można zauważyć różnica cenowa nie jest duża, zresztą cena zakupu konsoli w stosunku do oferowanych możliwości czyni z niej nie lada gratkę dla fanów gier, będąc ułamkiem tego, ile trzeba wysupłać na gamingowy komputer o podobnych możliwościach. Wybór platformy sprowadza się więc do tego, w co tak naprawdę chcemy grać i jakich nośników mamy zamiar używać? Jeśli z nostalgią wracamy do starszych tytułów z domowej gablotki, to napęd optyczny pozwoli uruchomić gry z PS4 i przekonać się, czy naprawdę "kiedyś to było..."
Również w wypadku, gdy PS5 ma posłużyć nam za odtwarzacz filmów z nośników DVD i Blu-ray, będąc zgrabnym i po prostu dobrze wyglądającym w salonie elementem systemu home-video, to wówczas również warto od razu nabyć wersję z przystawką.

Zalety i wady PS5 z napędem i bez napędu

Porównanie oszczędności cenowych przy zakupie PS5 z napędem czy bez nie sprowadza się oczywiście do ceny samego urządzenia, która notabene nieznacznie rośnie wraz inflacją. Wyjściowo wersja PS5 bez napędu jest tańsza, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyższe ceny gier cyfrowych w PlayStation Store w stosunku do gier pudełkowych w sklepach, może okazać się, że posiadacze PS5 bez napędu zapłacą sumarycznie za nowy sprzęt, gry i subskrypcję PlayStation Plus Essential znacznie więcej, aniżeli posiadacze konsoli PS5 z napędem. Cena PS+ Essential za rok wynosi 240 zł, a jeśli przyjmiemy średnią cenę zakupu nowego tytułu do kolekcji około 200 - 250 zł, to w ciągu roku zbierze się pokaźna sumka. Zatem wszystko zależy od tego, jak bardzo pragniemy danej gry i na jak długo ona wystarczy, niemniej jednak otwarte drzwi komisów z grami używanymi są często wybawieniem od słabego zakupu i dają możliwość wymiany bądź odsprzedaży tych gier, które już się nam znudziły. Tutaj ujawnia się przewaga optycznych nośników.

Pamiętajmy też o tym, że współczesne gry ważą ogromnie dużo - pobieranie takiej, która ma około 80 GB może przy słabym łączu internetowym zająć wiele godzin, a przecież są kolosy mające jeszcze więcej. Z pojemności 825 GB dysku mamy realnie około 660 GB do dyspozycji, więc również i ten parametr należy brać pod uwagę, bo pozwala to na zainstalowanie jednocześnie zaledwie kilkunastu tytułów. Tradycyjne zgranie zawartości z płyty wymaga zazwyczaj kilkunastu minut oraz od czasu do czasu pobrania dodatkowej aktualizacji.

Jaka przyszłość gry na konsolach: fizyczne czy cyfrowe?

W tym miejscu możemy stwierdzić, że "rabini są niezdecydowani", bo plusy i minusy obu rozwiązań wzajemnie się eliminują. Cyfrowe nośniki sprawdzają się, jeśli nie mamy zamiaru powiększać fizycznej kolekcji gier, kupując tylko kilka tytułów rocznie i nie traktując uboxingu nowiutkiego opakowania zbyt emocjonalnie. Oczywiście ich ceny będą skalkulowane tak, by dystrybutorom nadal się to opłacało, pomimo rezygnacji z konieczności wydawania środków na produkcję opakowań, nośników, transport, ekspozycję w sklepie i tak dalej. Należy jednak sprawiedliwie przyznać, że wydawcy cyfrowi niejednokrotnie przeceniają dziesiątki tytułów jednocześnie, co pozwala cierpliwym na całkiem duże oszczędności, jeśli tylko nie muszą mieć gry zaraz po jej premierze.

Czy jednak kolorowe stoiska z płytami odejdą do lamusa już niedługo? Obecny trend skazuje je na wymarcie, choć akurat "konsolowcy" jeszcze w tym zjawisku nie powiedzieli ostatniego zdania, bo tu dochodzi też aspekt kompatybilności ze starszymi generacjami platform do gier. Natomiast były, są i będą osoby, które uwielbiają możliwość kolekcjonowania, wymiany tytułów i ustawienia pokaźnego rządku opakowań z grami na półkach. Historia z płytami winylowymi czy kasetami magnetofonowymi, odzyskującymi drugą młodość pokazuje, że choć kolekcjonerzy-hobbyści są w mniejszości, to nadal stanowią grono klientów, o które warto zadbać. Zapewne więc w najbliższym czasie cyfrowa dystrybucja nie wyprze całkowicie tradycyjnej, podobnie jak ogólnodostępna w sieci muzyka nie spowodowała całkowitego zniknięcia płyt z rynku muzycznego.

Opinie użytkowników: PS5 z napędem czy bez?

Końcowe podsumowanie tematu nie wskazuje jednoznacznego zwycięzcy - wersja Digital Edition będzie lepszą opcją dla osób, które posiadają szybkie łącze internetowe i cenią sobie wygodę ściągania gier, w tym premierowych tytułów zaraz po debiucie, ale jednocześnie są gotowi na większe wydatki związane z zakupem cyfrowych tytułów.
Wersja z napędem umożliwia uruchomienie płyt Blu-ray oraz DVD z grami z PlayStation 4 lub ulubionymi filmami, a każdy film na płycie Blu-ray zostanie dzięki konsoli PlayStation 5 wyświetlony w formacie 4K Ultra HD. Ewentualna awaria optycznego odtwarzacza i nieopłacalność jego naprawy też nie będzie utrapieniem - można po prostu dokupić i zainstalować fabrycznie nowy. Jest też słusznym wyborem dla wszystkich, którzy lubią dokonywać częstych zmian w swoich zbiorach gier.