Jaki dysk do PS5? Jak zwiększyć pamięć konsoli?
Miłośnicy wirtualnych rozgrywek i szczęśliwi posiadacze konsoli PlayStation 5 mogą cieszyć się bogactwem tytułów i gier dostępnych na tę platformę i korzystać z niej bez napędu optycznego. Wydawać by się mogło, że oferowane standardowo 825 GB, z czego około 660 GB przeznaczone stricte na gry wystarczy na długo, ale jak wiadomo współczesne wydawnictwa potrafią zajmować kilkadziesiąt gigabajtów i więcej, stąd dostępne miejsce szybko się kurczy. W jaki sposób powiększyć te zasoby i rozszerzyć pamięć konsoli? Czy dla PlayStation 5 dysk zewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem? Spróbujmy zobaczyć, jakie rozwiązania oferuje nam rynek.
Czy warto dokupić dysk do PS5?
Specyfikacja techniczna konsoli w ogólnym odczuciu budzi same pozytywne wrażenia, natomiast wielkość fabrycznie montowanego dysku mogłaby być większa. Na szczęście upgrade jest w tym wypadku zadaniem prostym, więc jeśli posiadacze konsoli planują grać w wiele gier jednocześnie, nie kasując żadnej z nich, to dokupienie dysku jest rzeczą naturalną w ich wypadku. Jeżeli wersja bez napędu, czyli Digital Edition, była świadomym wyborem, to prędzej lub później tego miejsca zabraknie, a szkoda usuwać zakupione już tytuły lub szukać kompromisów zastępując jedną grę inną. Rozmyślając nad rozwiązaniem powiększającym możliwości ich zapisywania oraz przechowywania, można rozważać dwa rozwiązania, czyli dysk wewnętrzny do PlayStation 5 i dysk zewnętrzny.
Przed dokonaniem zakupu należy wyraźnie podkreślić najważniejszą kwestię użytkową - aby zainstalować i uruchomić gry przeznaczone na PS5 z dodatkowego dysku, trzeba zdecydować się na nośnik M.2, instalowany wewnątrz konsoli. Zewnętrzna pamięć masowa pozwala jedynie na instalowanie i uruchamianie tytułów z poprzedniej generacji, czyli PS4, a także przechowywanie plików gier z PlayStation 5, które przed włączeniem należy przenieść na dysk wewnętrzny.
Wybór dysku do PS5 - na co zwrócić uwagę?
Jaki będzie najlepszy dysk do PS5? Konsola współpracuje z dyskami zewnętrznymi wykorzystującymi standard USB 3.0 i o wielkości przynajmniej 250 GB, zaś maksymalna obsługiwana pojemność wynosi 8 TB. Zewnętrzne dyski 2,5" lub 3,5" będą optymalne do przechowywania większej biblioteki tytułów, z tym, że należy również pamiętać o poręczności - dyski 2,5 calowe nie wymagają zewnętrznego zasilania, a ich pojemności sięgające nawet 5 TB powinny w zupełności być wystarczające.
Oczywiście im szybszy dysk, tym lepszy i wiele przemawia za tym, by zdecydować się na dysk SSD podłączany do portu USB. Co prawda nie sprawi on magicznie, że gry będą działać szybciej, z pewnością jednak może pozytywnie wpłynąć na ich uruchamianie lub ładowanie się kolejnych poziomów. Jeśli należysz do mniej cierpliwych użytkowników i zwyczajnie irytują Cię wydłużone czasy wczytywania, dysk SSD będzie zdecydowanie dobrym wyborem. Z użytkowego punktu widzenia warto też pamiętać, że nie posiada on elementów mechanicznych, jest odporny na upadki i trudniej go uszkodzić przez nieuwagę. Minusem z pewnością jest większy koszt zakupu dysku SSD niż HDD o porównywalnej pojemności.
Pamięć wewnętrzną konsoli PS5 możemy wydajnie zwiększyć za pomocą dysku wewnętrznego, jednakże należy zwrócić szczególną uwagę, aby był kompatybilny z konsolą PlayStation 5, oraz spełniał określone przez Sony wymagania. Jaki dysk M.2 do PS5 należy zastosować? W specyfikacji technicznej określono, że musi to być model M.2 NVMe SSD o maksymalnej długości 110 mm, szerokości 25 mm oraz wysokości nie większej niż 11,25 mm. Pojemność minimalna to 250 GB, natomiast maksymalna 4 TB z prędkością transferu 5,5 GB/s oraz interfejsem PCIe Gen4x4. Warto też mieć na uwadze, że PlayStation 5 obsługuje tylko dyski SSD M.2 jednostronne i dwustronne.
Jaki dysk do PS5 kupić?
Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne dyski SSD mogą znacznie zwiększyć możliwości użytkowania i zasoby konsoli PS5, więc wiele zależy od subiektywnych preferencji oraz tego, w jaki sposób planujemy korzystać z platformy. Wewnętrzny dysk SSD jest idealnym rozwiązaniem dla zapalonych graczy, by pobierać najnowsze gry o dużych rozmiarach plików, natomiast zewnętrzny dysk SSD przydatny będzie do przechowywania starszych tytułów, w tym dedykowanych na konsolę PS4 oraz pozostałych dużych plików multimedialnych. Tak czy inaczej zakup dodatkowego dysku przynosi korzyści w postaci zwiększenia przestrzeni i szybszego ładowania gier, optymalne wykorzystanie miejsca na konsoli czy też szybszej migracji danych i ogólnie większej wydajności.
Dysk konsoli PS5 działa na interfejsie NVMe SSD i jest sprzętem niestandardowym, opracowanym specjalnie dla tej platformy, by wpłynąć na możliwie szybkie ładowanie gier i skrócić potrzebny na to czas. Instalacja wewnętrznego dysku SSD w PS5 nie wymaga inżynieryjnej wiedzy i jest stosunkowo prosta oraz niezbyt czasochłonna. Pamiętajmy, że konsola Sony współpracuje z wariantami o pojemności do 8TB, ale już nośnik o pojemności 1TB powoduje zwiększenie efektywnej pojemności pamięci systemu o ponad 150%.
Istotne jest również to, że wszystkie gry zapisane na wewnętrznym dysku konsoli są dostępne od razu i bez konieczności przenoszenia ich na drugi nośnik, co znacznie zwiększa wygodę i pomaga oszczędzać miejsce na głównym dysku. Jak wiemy, niektóre wydawnictwa na konsolę PS5 mogą przekraczać nawet rozmiar 100 GB, stąd wybrany wariant powinien być co najmniej równie szybki jak dysk zamontowany fabrycznie, z transferem danych na poziomie 5500MB/s.
Czy dysk doPS5 musi mieć radiator?
Przyjmując więc, że dysk SSD M.2 do PS5 to w zasadzie najlepsza opcja na rozszerzenie pamięci w sprzęcie Sony, pozwalająca w dodatku uruchomić wszystko z tego nośnika, czyli gry na PS5, PS4 oraz szereg innych aplikacji i multimediów, należy wybrać model, który będzie działał efektywnie i bez straty wydajności. Najlepiej więc kupić dysk ze zintegrowanym radiatorem, mając na uwadze, że im większa jest pamięć dysku, tym ten sprzęt bardziej się nagrzewa, a radiator wydatnie pomaga zapewnić znacznie lepsze chłodzenie.
Zaleca się korzystanie z produktów zaaprobowanych i licencjonowanych przez Sony, gdyż wówczas zyskujemy pewność, że wszystko będzie ze sobą poprawnie współpracować. Producent konsoli rekomenduje obecność systemu rozpraszania temperatury dysku w postaci metalowej płytki lub radiatora i choć teoretycznie takie rozwiązanie nie jest konieczne, to zapewnienie mu odpowiednich warunków pracy z pewnością przełoży się na jego sprawność oraz żywotność.
Jak podłączyć dysk do PlayStation 5?
Podłączanie dysków zewnętrznych jest banalnie proste i wymaga jedynie kompatybilności pamięci zewnętrznej z konsolą oraz portem USB. A jak zamontować dysk wewnętrzny do PS5? Bez trudu można zrobić to samemu przy odrobinie wiedzy i umiejętnościach technicznych, wspomaganych instrukcjami producenta. Instalacja nowego dysku w PS5 jest łatwa, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia i wymaga w zasadzie tylko śrubokręta krzyżakowego oraz odpowiednich warunków i oświetlenia.
Po odłączeniu konsoli od zasilania należy odwrócić ją logiem do dołu i zdjąć białą obudowę, a następnie zdemontować znajdującą się pod spodem zaślepkę. Po ostrożnym umieszczeniu dysku w gnieździe należy zmontować całość, zakładając z powrotem pokrywę, ustawić sprzęt w nominalnej pozycji, podłączyć zasilanie i uruchomić. Ostatnim krokiem jest sformatowanie nowo wykrytego dysku, co jest niezbędne do prawidłowego korzystania z jego zasobów -po tej operacji jest już całkowicie gotów do użycia.