Najlepsza drukarka do zdjęć - jaką wybrać?
Możliwość kolekcjonowania zdjęć w formie cyfrowej to niewątpliwie wygoda i oszczędność miejsca, wydatków czy też łatwość odtwarzania zarchiwizowanych plików po latach. Ale dla wielu osób namacalne zdjęcie na klasycznym papierze fotograficznym przedstawia zupełnie inną wartość i oprócz wspaniałej pamiątki może również być elementem dekoracji wnętrza umieszczonym w ramce bądź stanowić zaczątek rodzinnego albumu. Jeśli taka forma zbierania najcenniejszych chwil przynosi wyjątkową satysfakcję, wówczas warto rozważyć zakup drukarki do zdjęć, która pozwoli swobodnie wywoływać obrazy zapisane cyfrowo wprost na elegancki, błyszczący bądź matowy papier. Jaka drukarka do zdjęć z telefonu najlepiej się sprawdzi? Zobaczmy rozwiązania oferowane są na rynku oraz wady i zalety poszczególnych z nich.
Czy opłaca się kupić drukarkę do zdjęć?
Opłacalność zakupu jest decyzją mocno subiektywną, bowiem wiele zależy od ulubionego sposobu przechowywania fotografii. Zwolennicy cyfrowych plików, zapisanych na dyskach, pamięciach USB czy bezpośrednio na urządzeniach spojrzą na zakup drukarki do zdjęć jak na fanaberię, ale tak naprawdę niezbyt wygórowane ceny urządzeń do domowego użytku a także ich dostępność sprawiają, że mogą być interesujące, nawet jeśli będą sporadycznie wykorzystywane.
Istnieją trzy sposoby drukowania zdjęć w domu, a ten podział wynika z rodzajów drukarek i każde z nich przedstawia zarówno szereg zalet, jak i kilka wad. Do prywatnych zastosowań nadają się zarówno drukarki atramentowe jak i laserowe, choć w tym wypadku jakość obrazu przemawia za tym pierwszym rozwiązaniem. W końcu to nie szybkość, podawana w stronach na minutę się liczy, a uzyskiwana jakość wydruku, która przemawia za korzystaniem z drukarek atramentowych oferujących barwny druk na papierze fotograficznym. Jest to również rozwiązanie znacznie tańsze, niż jakakolwiek kolorowa drukarka laserowa. Mając taki sprzęt w posiadaniu możemy też liczyć na jego uniwersalne zastosowanie do drukowania innych plików bądź dokumentów. Ale jeśli pragniemy uzyskać najlepszą jakość fotografii, to zdecydowanie najbardziej warte polecenia będą drukarki sublimacyjne.
Jak działa drukarka fotograficzna
Metodę druku atramentowego bądź laserowego znają wszyscy posiadacze i użytkownicy takich drukarek, skupmy się więc na działaniu urządzeń wykorzystujących termosublimację. Technologia ta nie wykorzystuje ani kropli tuszu czy też specjalnego tonera. Wymaga za to stosowania odpornego na wysoką temperaturę papieru fotograficznego oraz specjalnej folii. Podczas drukowania zdjęcia dochodzi do wydzielania ciepła przez głowicę urządzenia, a następnie barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier. Na koniec tego procesu gotowe, kolorowe zdjęcie zostaje pokryte warstwą ochronną w celu zabezpieczenia go przed promieniami UV oraz wilgocią. Sama folia ochronna jest bezbarwna dzięki czemu w żaden sposób nie wpływa na naturalne kolory uwiecznione na fotografii.
Dla wielu istotną wadą drukarki termosublimacyjnej może być ograniczony zakres funkcji, natomiast należy to po prostu traktować jako cechę urządzenia, a nie jego minus. Wiemy już zatem jak działa drukarka do zdjęć - jaką warto będzie wybrać do prywatnych zastosowań?
Jakie parametry zapewnią najlepsze wydruki zdjęć?
Najpopularniejsze formaty zdjęciowe do albumów bądź ramek stojących lub wiszących to 9 x 13 cm lub 10 x 15 cm. Oczywiście możliwości współczesnych smartfonów oraz ich rozdzielczość gwarantują bardzo dobrą detaliczność i szczegółowość zdjęcia nawet w większym rozmiarze, ale tu istotny jest jeszcze jeden parametr. Aparaty fotograficzne cyfrowe najczęściej wykonują zdjęcia w proporcji boków 4:3 lub 3:2, jednak większość smartfonów ma proporcje obrazu 16:9 czyli kinowe, a nawet 18,5:9, co niestety sprawia, że są mniej dopasowane do formatu typowej odbitki 10 x 15 cm. Oznacza to, że zdjęcie wykonane smartfonem, które ma proporcje boków 16:9 przeniesione na odbitkę klasyczną o proporcji boków 3:2 sprawi, że część ujęcia z dłuższego boku zostanie ucięta i należy mieć to na uwadze przy obróbce bądź kadrowaniu. Niemniej jednak rozdzielczość 1205 x 1795 pikseli dla formatu 10 x 15 cm będzie wystarczająca, by zdjęcie przedstawiało dobrą jakość oraz ostrość.
Ważnym parametrem drukarki jest oferowana rozdzielczość druku, która podawana jest w jednostce DPI (ang. dots per inch), czyli w liczbie punktów drukowanych na cal, wynoszący 2,54 cm lub w postaci dwuwymiarowej, przybierając format np. 600 x 1200 DPI, co znaczy, że drukarka naniesie 600 punktów na cal szerokości oraz 1200 punktów na cal wysokości wydruku. Im wyższe DPI, tym lepsza jakość, a ta w przypadku zdjęć powinna wynosić przynajmniej 1200 x 1200, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Jaki model drukarki do zdjęć wybrać?
Profesjonalna drukarka do zdjęć może kosztować zbyt wiele jak na domowy budżet, ale dostępne kompaktowe urządzenia w zupełności wystarczają do zastosowań prywatnych. Domowe studio fotograficzne ograniczy się do dwóch najpopularniejszych i najczęściej używanych formatów 9 x 13 cm oraz 10 x 15 cm, dzięki czemu wybrany sprzęt będzie zarówno niezbyt drogi, jak też nie zajmie wiele miejsca i będzie mógł być swobodnie przechowywany gdy nie jest w użyciu.
Samoobsługowe fotolaby dostępne w centrach handlowych czy drogeriach to bardzo popularne rozwiązanie, ale inwestując w mobilną drukarkę termosublimacyjną taki sam rezultat można mieć we własnym domu. Małe, zgrabne urządzenia do wydruku zdjęć ze smartfonów są teraz na topie i stanowią coś więcej, niż tylko interesujący gadżet. Technologia, która nie korzysta z tuszy i tonerów przekonuje łatwością obsługi oraz stosunkowo niską ceną, bo podstawowe modele kosztują w sklepach dosłownie kilkaset zł. Mobilne, lekkie i łatwe w transporcie drukarki do zdjęć z telefonu, które łatwo paruje się ze smartfonem, pomagają zachować na dłużej niepowtarzalne chwile w domowej galerii.
Jeśli stoisz przed dylematem wyboru drukarki do zdjęć, ranking, recenzje użytkowników i wgląd w parametry techniczne powinny ułatwić podjęcie decyzji. Pomijając urządzenia laserowe jako niezbyt trafny wybór dla zastosowań fotograficznych, można skupić się na lepszych jakościowo drukarkach atramentowych. Tu też należy pamiętać, że im tańszy model, tym droższe mogą okazać się tusze, a także ogólne koszty eksploatacji i ewentualnej naprawy. Pomóc może zamiana oryginalnych tuszy na wysokiej jakości zamienniki, jeśli są oferowane przez niezależnych dostawców. Natomiast zdecydowanie warto brać pod uwagę późniejszą eksploatację i zainwestować w zakup nieco droższego, ale wydajniejszego modelu urządzenia. Należy również pamiętać o tym, że do druku wysokiej jakości atramentowe drukarki fotograficzne potrzebują wielu kolorowych tuszy, tak więc im więcej pojemników, tym lepiej, a zaawansowane urządzenia potrafią mieć ich nawet 12, co wydatnie wpływa na finalną jakość zdjęć.