Na czym zagrać w Diablo IV: porównanie sprzętów
Seria Diablo wraz z jej kolejną odsłoną należy do tytułów kanonicznych i w zasadzie legendarnych - nawet jeśli nie każdy emocjonuje się takimi rozgrywkami, to z pewnością cokolwiek o niej słyszał. Ta wyjątkowa gra akcji RPG typu dungeon crawler, z nieskończonym złem do zabijania, rozlicznymi umiejętnościami do opanowania, eksploracją tajemniczych podziemi w mrocznych lokacjach oraz porywającą fabułą dostarcza dziesiątki godzin emocji w ramach rozgrywki międzyplatformowej. Ale który z dostępnych wariantów zapewnia najlepszą grywalność i czy Diablo 4 na konsole wyraźnie różni się od pecetowej wersji? Zobaczmy, jak to wygląda w bezpośrednim porównaniu.
Wymagania sprzętowe dla Diablo IV: co musisz wiedzieć?
O ile właściciele konsol nie muszą za bardzo przejmować się wygórowanymi wymaganiami sprzętowymi, to posiadacze komputerów gamingowych przed kolejnymi premierami mają słuszne obawy o to, czy posiadana konfiguracja podoła wyzwaniu. Niektórzy są wręcz przygotowani, że będą zmuszeni wymieniać podzespoły na wydajniejsze, jeśli ich PC nie spełni choćby podstawowych warunków do odpalenia najnowszego hitu. Na szczęście w przypadku Diablo 4 wymagania minimalne oraz zalecane nie będą drenować kieszeni na upgrade sprzętowy i wyglądają tak:
System operacyjny: Windows 10 lub macOS 10.12
- Procesor: Intel Core i5-760 lub AMD FX-8100 (zalecane: Intel Core i7-4770K lub AMD Ryzen 5 1600)
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 560 lub AMD Radeon HD 7850 (zalecane: NVIDIA GeForce GTX 1060 lub AMD Radeon RX)
- Pamięć RAM: 8 GB (zalecane 16 GB)
- Wolne miejsce na dysku: 90 gigabajtów na dysku SSD
- Połączenie z siecią internetową.
Oczywiście są to wymagania, które będą pozwalały na uruchomienie gry oraz jej poprawne działanie, jeśli jednak chcemy się cieszyć jej oprawą graficzną i detalami w pełni, to niezbędne staną się inwestycje w karty graficzne serii NVIDIA GeForce RTX 3080 lub AMD Radeon RX 6800 XT. Niemniej jednak w ogólnej ocenie minimalna konfiguracja sprzętowa nie jest przesadnie wygórowana, więc każdy w miarę współczesny komputer powinien sobie poradzić z najnowszą odsłoną Diablo.
Porównanie wydajności różnych urządzeń dla Diablo IV
Diablo IV ukazało się 6 czerwca 2023 roku na PC, PS4, PS5, Xbox One oraz Xbox Series X/S. Ta uzależniająca swoim gameplayem batalia i bardzo rozbudowana fabuła to około 35 godzin gry w podstawowym scenariuszu i niemal trzy razy tyle, jeśli zechcemy osiągnąć maksymalny poziom doświadczenia. Wciągająca w swój świat gra została wszechstronnie zrecenzowana i oceniona pod kątem wydajności działania na różnych platformach. Jak wyglądają wyniki bezpośredniego porównania?
Diablo 4 oferuje jedną z najlepszych optymalizacji, jakie spotykamy na konsolach oraz PC i bez cienia wątpliwości tytuł dostarczy mnóstwo frajdy niezależnie od platformy, którą wybierzemy do grania. Musimy liczyć się z tym, że wersja na konsole starszej generacji jest oczywiście obwarowana nieco gorszymi teksturami i słabszym oświetleniem, ale te minimalne wręcz różnice są dostrzegalne tylko przy bezpośrednim porównaniu. Diablo 4 działa w rozdzielczości 1440p, przy 60 fps na Xbox Series S, natomiast posiadacze XSX oraz PS5 otrzymują wyższą rozdzielczość 2160p przy framerate o tej samej wartości.
Diablo IV: testy na konsolach vs PC
Trzeba przyznać, że tekstury na Xbox Series S wyglądają niemal tak dobrze, jak na PS5 i XSX, zaś jakość cieni jest tylko nieznacznie gorsza niż na mocniejszych konsolach. Co najważniejsze, to liczba klatek na sekundę pozostaje bardzo stabilna nawet podczas największych bitew i dynamizmu wylewającego się z ekranu - trudno dostrzec zacinanie się czy lagowanie gry nawet w takich momentach. Diablo IV jest grą z izometrycznym widokiem kamery - widzimy tylko wycinek wirtualnego świata, co korzystnie przekłada się na wymagania sprzętowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tej produkcji.
Diablo IV posiada cztery profile ustawień graficznych - low / medium / high / ultra różniące się między innymi jakością tekstur, oświetlenia oraz odbić i cieniowania. Wszystkie parametry można poustawiać ręcznie, dobierając kombinację optymalną dla naszego zestawu sprzętowego, natomiast różnice między najwyższymi poziomami ustawień można nazwać pomijalnymi. Dopiero zejście na ustawienia medium powoduje, że detaliczne tekstury robią się nieco rozmazane, natomiast na parametrach low pograją tylko gracze, którym zależy na fabule, a ich sprzęt nie pozwala na wydobywanie artyzmu czy szczegółowości z rozgrywki.
Recenzje urządzeń do gry w Diablo IV: co wybrać?
Jak wiemy Diablo IV opiera się na autorskim silniku gry, stworzonym na potrzeby tejże produkcji, którego najmocniejszym atutem jest tak naprawdę stylistyka - mroczna, posępna, tajemnicza i wciągająca. Tak więc dominującą zaletą jeśli chodzi o ogólnie pojętą grywalność wcale nie jest warstwa techniczna, choć programiści zapewnili sporo nowoczesnych efektów graficznych, nastrojowe oświetlenie, cieniowanie oraz świetne tekstury. Ale dla wielbicieli serii prawdziwym motorem napędowym okazuje się charakter i fabuła tego kultowego wydawnictwa, a także fakt dostępności Diablo 4 na Steam.
Dysponując nowoczesnym sprzętem gamingowym możemy pokusić się o odpalenie gry w rozdzielczości 3840x2160 z detalami Ultra, co wymaga całkiem mocnych układów graficznych, za to odwdzięcza się wspaniałą szczegółowością. Natomiast zaletą tej produkcji jest fakt, że nawet na ustawieniach 1920x1080 Ultra zagramy na stosunkowo słabym czy też nieco starszym sprzęcie. Wystarczy karta graficzna klasy Intel ARC A750, AMD Radeon RX 6600 albo GeForce RTX 3060, by móc cieszyć się wciągającym scenariuszem bez drastycznego spadku jakości.
Zakup Diablo IV nie musi więc być poprzedzony inwestycjami w upgrade naszego gamingowego peceta, możliwe jedynie, że będą niezbędne pewne kompromisy w ustawieniach. Natomiast posiadacze najnowszych konsol mogą cieszyć się teksturami i czerpać radość z unikalnego gameplay'a bez odczucia, że dostają produkt wykastrowany graficznie w stosunku do wersji na PC.