Lexar - rodzaje dysków SSD

Dyski twarde są z pewnością komponentami, na których jakość oraz trwałość należy szczególnie zwracać uwagę. Oczywiście szybkość działania i zapisu czy też pojemność są kluczowe z użytkowego punktu widzenia, niemniej jednak przy gromadzeniu cennych danych oraz plików wysoka bezawaryjność będzie bardzo pożądana. Dyski półprzewodnikowe SSD, których działanie oparte jest na pamięci flash, oferują świetne parametry i wydajność, są więc optymalną opcją do komputerów czy laptopów służących do pracy, nauki czy gier. Zobaczmy zatem, co w swojej ofercie prezentuje firma Lexar i dlaczego warto zakupić dyski SSD ich produkcji?

Czy dyski marki Lexar są dobre?

Istniejąca od niemal trzech dekad marka Lexar zdążyła już zaskarbić sobie zaufanie klientów z całego świata między innymi kartami pamięci o dobrych parametrach i korzystnej cenie. Ich aktywność na rynku producentów dysków SSD obiecuje bardzo dobrą jakość za rozsądne pieniądze, a te czynniki są na tle konkurencji istotnymi atutami. Nic dziwnego, że zarówno w rankingach popularności, jak i w zestawieniach opinii klientów dyski SSD Lexar zajmują dobre lokaty. Odkąd marka należy do chińskiej firmy Longsys, znanej z produkcji pamięci flash, oferta asortymentowa Lexar została rozszerzona o dyski SSD oraz moduły pamięci DDR4.

Zalety napędu, który nie posiada ruchomych komponentów, jest wytrzymalszy i mniej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i awarie, a przy tym wielokrotnie szybszy i mniej energochłonny w porównaniu do dysków twardych rekompensują wyższą cenę zakupu SSD w odniesieniu do HDD. W przypadku modeli oferowanych przez Lexar można jednak śmiało zastosować powiedzenie "tani, a dobry" i wybrać jeden z dostępnych wariantów, który spełni nasze wymagania.

Jakie rodzaje dysków proponuje marka Lexar?

Mimo że Lexar to stosunkowo nowy producent na rynku półprzewodnikowych pamięci masowych, to ich dyski SSD już zdążyły potwierdzić swoje zalety w przeróżnych testach i prezentują się naprawdę nieźle. Niewątpliwie przewaga modeli półprzewodnikowych SSD nad talerzowymi HDD jest praktycznie w każdym aspekcie miażdżąca, zaś nowoczesne urządzenia wykorzystujące pamięć flash są bardziej wytrzymałe i w zasadzie bezszelestne ze względu na brak pracujących elementów.

Relacja ceny do wydajności, brak konieczności dodatkowego chłodzenia czy też sprawne działanie nawet przy 80% zapełnienia przemawiają za modelem Lexar NM620, a opinie zadowolonych posiadaczy tylko to potwierdzają. Innym świetnym dyskiem SSD jest NM710 1TB, który zapewnia wysokie prędkości transferów, a przy tym kosztuje relatywnie niewiele za oferowaną pojemność, to prawdziwy król opłacalności i propozycja godna uwagi.

Często dla dysków SSD zabudowanych w laptopach niezbędne są dodatkowe radiatory, które pozwalają obniżyć wskazania temperatury przy intensywnej pracy - należy mieć to na uwadze, bo ograniczona przestrzeń oraz kłopoty z odprowadzaniem ciepła są utrapieniem użytkowników przenośnych komputerów. Dyski SSD Lexar działają stabilnie przy wartościach rzędu 60-65 stopni Celsjusza, co jest wartością graniczną bez dodatkowego chłodzenia, więc dobrze sobie radzą z nadmiarem ciepła.

Jaki dysk SSD Lexar wybrać?

Wart polecenia dysk SSD Lexar NM620 1 TB to model współpracujący z magistralą PCIe 3.0 oraz obsługujący protokół NVMe 1.4, w dodatku jest objęty pięcioletnią gwarancją producenta. Ponadprzeciętna szybkość i wydajność, która nie spada nawet po zapełnieniu danymi w znacznym stopniu, oferowana jest w atrakcyjnej cenie. Z pewnością stanowi świetne rozwiązanie, gdy chcemy dokonać upgrade'u sprzętowego, wymieniając przestarzały SSD SATA na nośnik NVMe, o ile tylko taka operacja jest możliwa w danym komputerze. Prędkości odczytu 3300 MB/s i zapisu 3000 MB/s to w rezultacie wyraźnie wyższa wydajność pracy, pozbawiona drażniących spowolnień. Wersja NM620 2 TB oferuje dwukrotnie więcej jeśli chodzi o pojemność, a przy tym pozostaje wciąż opcją na każdą kieszeń.

Jeszcze szybszy jest Lexar NM710 1TB, proponując 5000 MB/s odczytu i 4500 MB/s zapisu. Testy jego działania, sprawdziany wydajności oraz porównanie z bezpośrednią konkurencją plasują go w czołówce najlepszych dysków SSD, a jego parametry wystarczają nie tylko do standardowo używanych laptopów i notebooków, ale także gamingowych maszyn. W tej kategorii cenowej trudno wskazać o lepszą alternatywę, zwłaszcza jeśli zależy nam również na niezawodności i renomie producenta.

Warto też zaznaczyć, że nośnik ten jest jednostronny, a kości umieszczono po jednej stronie płytki drukowanej. Dzięki temu nie powinno być problemu, by zmieścił się w dowolnym laptopie, slocie M.2 pod kartą graficzną czy w konsoli Sony PlayStation 5. Producent oferuje do swoich dysków intuicyjne  oprogramowanie o nazwie Lexar SSD Dash, pozwalające monitorować stan nośnika,  wymazywać dane bądź migrować je na inny dysk.

Gdzie kupić dysk marki Lexar?

Bez wątpienia dyski SSD Lexar to jeden z hitów sprzedaży, zaś ich ceny oscylujące w granicach 300 - 400 zł powodują, że są bardzo chętnie wybierane przez nabywców. Dostępne w sprzedaży w sklepie internetowym GSM24.pl stanowią świetną propozycję dla podniesienia możliwości posiadanego sprzętu, nie rujnując przy tym budżetu. Trzeba też przyznać, że osiągane podczas testów rezultaty i wartości poszczególnych parametrów są zgodne z deklaracjami, które na swojej stronie internetowej opisuje producent.
Dobre wyniki plasują dyski SSD Lexar w czołówce wydajnych SSD NVMe w rozsądnej cenie, a pięcioletnia gwarancja to z pewnością dodatkowy atut, który pozwoli przekonać nieufnych oraz użytkować dysk korzystając w pełni z jego możliwości technicznych.