Xiaomi Redmi Note 13, 13 Pro i 13 Pro+ - porównanie, zalety i wady

Średnia półka smartfonów, skierowanych do nabywców szukających sprawdzonych rozwiązań i dobrych parametrów za rozsądną cenę, jest jedną z najpopularniejszych i gęsto obsadzonych przez różnych producentów.  Nic dziwnego, że konkurencja jest w niej ogromna, a premiery nowych modeli stosunkowo częste i regularne. Zaprezentowane jesienią 2023 roku Xiaomi Redmi Note 13 Pro oraz Pro+ niedawno debiutowały na naszym rynku i z pewnością mogą zdobyć serca wielu klientów, którzy już poznali zalety produktów chińskiego giganta. Jakie są między nimi różnice najlepiej sprawdzić w bezpośrednim pojedynku - opis cech szczególnych Xiaomi Redmi Note 13, opinie o jego dostępnych wersjach i zestawienie różnic pomiędzy nimi będą pomocne w podjęciu osobistej decyzji zakupowej.

Charakterystyka modeli smartfonów serii Xiaomi Redmi Note 13

Cała seria na pierwszy rzut oka nie różni się od siebie wizualnie, należąc do klasy urządzeń, które są sporych gabarytów - wyświetlacze 6,67 cala i rozmiary ok. 16 x 7,5 cm nie każdemu mogą odpowiadać. Jednak osoby, które zdecydują się na jedną z propozycji od Xiaomi z pewnością docenią wyraziste wyświetlacze AMOLED, z rozdzielczością FHD+ (2400×1080 pikseli), kontrastem 5000000:1 i jasnością szczytową 1800 nitów, chronione szkłem Gorilla Glass 5 oraz Gorilla Glass Victus dla wersji Pro oraz Pro+. Do przeglądania multimediów, odtwarzania filmów czy też oglądania zdjęć w dużej rozdzielczości taki ekran pasuje jak znalazł.
A będzie co przeglądać, bo zastosowane w tej linii modelowej potrójne aparaty fotograficzne obiecują naprawdę wiele. Redmi Note 13 oferuje 100 MP głównego układu i 16 MP przedniego, zaś Note 13 Pro oraz Note 13 Pro+ mają rozdzielczość aparatu wynoszącą aż 200 MP oraz 16MP przedniego. W połączeniu z dopracowanymi trybami robienia zdjęć oraz szerokim polem manewru jeśli chodzi o ustawienia sprawia to, że są świetnym wyborem dla miłośników fotografowania.

Xiaomi Redmi Note 13, 13 Pro, 13 Pro+ - jak są różnice?

Na pierwszy rzut oka niemal identyczne smartfony różnią się parametrami technicznymi, przy czym wersje Pro oraz Pro + są bardzo zbliżone, natomiast podstawowy wariant Xiaomi Redmi Note 13 musi zadowolić się kilkoma kompromisami. Poza wspomnianą już różnicą w aparatach fotograficznych warto spojrzeć na specyfikację zastosowanych układów - Redmi Note 13 wykorzystuje procesor MediaTek Dimensity 6080 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz , Redmi Note 13 Pro działa w oparciu o Qualcomm Snapdragon 7s Gen2 (SM-7435AB) 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.95 GHz, zaś wariant Redmi Note 13 Pro+ korzysta z możliwości MediaTek Dimensity 7200 2 x 2.8 GHz & 6 x 2 GHz. Tylko wersja Pro+ oferuje technologię wideo HDR10+, która wykorzystuje dynamiczne metadane, dzięki czemu każda klatka wideo może mieć własne ustawienia kontrastu, jasności i kolorów, co finalnie przekłada się na bardziej realistyczny obraz.

Szybkości tych układów i ilość cykli przetwarzania na sekundę sprawiają, że wszystkie trzy warianty działają płynnie, sprawnie i bez zadyszki nawet przy intensywnym użytkowaniu, ale jednak są wyraźne różnice pomiędzy nimi. Spoglądając choćby na wartości AnTuTu, które odzwierciedla ogólną wydajność urządzenia poprzez zsumowanie wyników testów indywidualnych z różnymi parametrami, takimi jak prędkość RAM-u czy wydajność CPU, to widać tutaj przewagę wersji Pro+. Natomiast żadna z trzech porównywanych wersji nie ma powodów do wstydu na tle konkurencji. Większy RAM (16 GB w porównaniu do 12 GB) a także pamięć wbudowana (512 GB kontra 256 GB) są zarezerwowane dla Redmi Note 13 Pro oraz Pro +, natomiast nie umożliwiają one rozszerzenia wewnętrznej pamięci za pomocą dodatkowych kart, gdyż nie posiadają odpowiednich slotów. 1024 GB dostępnego powiększenia zasobów to w tym wypadku atut, którym może poszczycić się tylko podstawowy Redmi Note 13.

Baterie wszystkich trzech wersji smartfona Xiaomi oferują podobne pojemności - 5000 mAh i nieznacznie więcej, czyli  5100 mAh, którymi legitymuje się Redmi Note 13 Pro. Ale prędkości ładowania są z innych światów - od 33W dla wersji podstawowej, poprzez 67W szybkiego ładowania dla wariantu Pro aż po 120W zarezerwowane dla Pro+. Wyższa moc skutkuje szybszym ładowaniem, a to przekłada się na lepszą dostępność urządzenia i brak zmartwień o możliwość szybkiego odbudowania zapasu energii.

Bliższe spojrzenie na układy optyczne aparatów fotograficznych oraz ich możliwości poza wartościami wyrażanymi w megapikselach, a te nie są przecież najważniejsze, nie ujawnia zbyt wielu różnic technicznych. Podobny wachlarz funkcji, które obejmują między innymi zdjęcia w trybie HDR, manualne tryby ekspozycji czy nastawy balansu bieli oraz światłoczułości ISO, należą już do standardów i nie zaskakują w tej klasie smartfonów. Niektórym może brakować zapisu zdjęć w formacie RAW oraz ręcznych ustawień szybkości migawki, ale i tak nie są to powszechnie wykorzystywane przez amatorów fotografii opcje. Generalnie jakość zdjęć nie rozczarowuje, a dostępne tryby fotografowania są w zupełności wystarczające do codziennych zastosowań.

Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o klipy wideo - opcje timelapse i slow motion są dostępne we wszystkich trzech wariantach Redmi Note 13, a stabilna jakość nagrań z ciągłym autofocusem gwarantuje, że filmy pozostają ostre i wyraźne. Istotną zaletą przy użytkowaniu smartfona jako aparatu bądź kamery jest jego wodoszczelność i pyłoszczelność  - tutaj Note 13 Pro+ oferuje IP68, pozostałe dwa modele mają stopień szczelności IP54. Spoglądając na opinie - Xiaomi Redmi Note 13 Pro stanowi najlepszy konsensus pomiędzy ceną, wydajnością, jakością i możliwościami przy ocenie specyfikacji technicznej.

Zalety i wady smartfonów z serii Xiaomi Redmi Note 13

Kto jest zwycięzcą tej bezpośredniej, bratobójczej batalii o względy klientów? Ocena końcowa może być niejednoznaczna, bo choć diametralnych różnic z pozoru nie ma i z punktu widzenia przeciętnego posiadacza smartfona z Androidem 13 niełatwo wychwycić detale techniczne, to uważnie studiujący tabele z parametrami wskażą swojego własnego faworyta bez trudu.
Punktami wygra tu Xiaomi Redmi Note 13 Pro+, opinie o nim oraz wysoka ocena testów przeprowadzanych przez media branżowe stawiają go w roli faworyta tego porównania, dopóki nie spojrzymy w rubrykę z ceną. Różnica między najtańszą a najdroższą wersją jest mniej więcej trzykrotna, natomiast czy wszystkie przewagi za tym przemawiają? Trudno określić Redmi Note 13 mianem trzykrotnie słabszego smartfona niż jego wersja Pro+, o wszystkim więc mogą zdecydować niuanse, osobiste preferencje i zakładany budżet. Ale w podsumowaniu można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że zwycięzcą będzie każdy nabywca, który otrzyma optymalnie skonfigurowany i wydajny smartfon, który zasługuje na swoją cenę.