Sztuczna inteligencja w smartfonach - jakie funkcje AI znajdziemy w telefonach?

Sztuczna inteligencja wkrada się coraz śmielej do urządzeń i sprzętów domowych oraz towarzyszy nam praktycznie codziennie wielu aspektach życia. W smartfonach jej obecność jest już czymś naturalnym i bez wątpienia pomocnym, czasem w sposób niemal niezauważalny pomagając użytkownikom podejmować decyzje, podsuwać rozwiązania i upraszczać wiele spraw. Smartfon, który wyprzedza nasze myśli lub dokładnie wie, czego teraz szukamy nie jest już czymś z pogranicza fantastyki naukowej. Sztuczna inteligencja uczy się naszych zachowań i potrafi zrozumieć intencje, dzięki czemu jej stosowanie sprawia, że urządzenia działają coraz bardziej intuicyjnie i zgodnie z potrzebami ich właściciela. Jak AI w telefonie zdobywa wiedzę o potrzebach i oczekiwaniach użytkowników, w jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na funkcjonowanie smartfonów oraz co to jest SI aparatu w telefonie?

Jak działa sztuczna inteligencja w telefonie?

Pionierem zastosowania możliwości AI w smartfonach był między innymi Huawei, którego udany model Mate 10 Pro został wyposażony w koprocesor NPU, czyli Neural Processing Unit. Moduł ten w swoim założeniu jest odpowiedzialny wyłącznie za obsługę sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, aby działała lepiej i szybciej, niż w innych smartfonach. Im nowsza generacja urządzeń, tym trafniej, skuteczniej i z większym wyczuciem funkcjonuje AI, gromadząc wiedzę o zachowaniach i zwyczajach posiadacza smartfona. Dzięki temu zgromadzony bank wiadomości służy mu, by podpowiadać, ostrzegać czy przypominać o wielu sprawach życia codziennego.

Wirtualny przyjaciel człowieka, który tworzy spersonalizowanie playlisty ulubionych utworów, rekomendacje w serwisach streamingowych czy też podpowiedzi w sklepach online działa na podstawie analizy i zapamiętywania wcześniejszych zachowań użytkowników. Ta systematyczna nauka to z jednej strony poczucie posiadania osobistego asystenta, który ochoczo przychodzi z pomocą, a z drugiej prowadzi do szybszego przetwarzania danych i ogólnej poprawy efektywności smartfona. Objawia się to między innymi w krótszym czasie ładowania aplikacji oraz płynniejszej pracy i  wielozadaniowości urządzenia.

Zastosowanie AI w smartfonach

Google Lens czy Google Assistant to znane powszechnie przykłady, jak sztuczna inteligencja może pomagać w szybkim rozwiązywaniu zagadnień i odpowiadać na postawione pytania jeszcze szybciej, niż najlepsza wyszukiwarka. Głosowy asystent dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania mowy i rozpoznawania języka naturalnego pomaga użytkownikom smartfona w wyszukiwaniu informacji, wysyłaniu wiadomości czy odtwarzaniu muzyki. Wirtualna lupa pozwala na rozpoznanie przedmiotów czy obrazów, ale też na przykład roślin, zwierząt czy owadów, których nazwy nie znamy i nie jesteśmy w stanie wpisać hasła w wyszukiwarce, bo nie posiadamy  absolutnie żadnej wiedzy na ich temat.

Z pewnością jednym z ulubionych zastosowań AI są wszelkie programy wykorzystujące jej możliwości do poprawiania fotografii, retuszu zdjęć, automatycznego usuwania niedoskonałości czy też proponujące oryginalne filtry zdjęciowe. Odmładzające, wyszczuplające, zmieniające kolor włosów czy dodające uśmiechy, dołeczki w brodzie albo modne fryzury - aplikacje, które korzystają z AI przy obróbce zdjęć są bardzo popularne i oferują coraz więcej zaskakujących opcji.

AI oprócz pomocy naukowej czy sprawianiu frajdy ma również podnosić bezpieczeństwo użytkowania smartfona oraz dbać o to, o czym roztargniony użytkownik może zapomnieć. Funkcja rozpoznawania twarzy Face ID, dostępna na niektórych smartfonach, wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zidentyfikować właściciela smartfona i odblokować urządzenie bez konieczności wpisywania hasła bądź używania czytnika linii papilarnych.

Jakie modele smartfonów korzystają ze sztucznej inteligencji?

Interesująco wygląda zastosowanie AI w aparacie fotograficznym Xiaomi 14 Ultra, gdzie znajdują się aż cztery obiektywy z matrycami o rozdzielczości 50 MP. Imponujące możliwości optyki wspiera tutaj zaawansowana sztuczna inteligencja, która pozwala na lepsze stabilizowanie teleobiektywów, zapewnia jeszcze doskonalsze i bardziej realistyczne przetwarzanie zdjęć portretowych czy też możliwość wygenerowania zupełnie nowego zdjęcia portretowego w oparciu o wcześniejsze fotografie.

Również Samsung śmiało korzysta ze sztucznej inteligencji, promując najnowsze odsłony smartfonów z Galaxy AI. Jakie telefony mogą liczyć na korzystanie z dobrodziejstw jej aktualizacji? Jak zapowiedział producent po premierze wykorzystującego najnowsze AI Samsunga Galaxy S24, do starszych modeli sztuczna inteligencja powinna zostać wprowadzona wraz z aktualizacją OneUI do wersji 6.1, a smartfony otrzymają również najnowszego Androida 14. Dotyczy to między innymi serii Galaxy S23 oraz Tab S9, co z pewnością ucieszy ich posiadaczy.

Google oferuje stale udoskonalane funkcje sztucznej inteligencji pod zbiorczą nazwą Gemini, z udogodnień AI można swobodnie korzystać między innymi we flagowym Google Pixel 8 oraz 8 Pro. Podobnie jak w Galaxy S24 można między innymi wykorzystywać Circle To Search, czyli możliwość wyszukiwania obiektu bądź rzeczy zaznaczonej na danym obrazie bądź fragmencie klipu wideo. Zaznacz kółkiem i znajdź - to zupełnie nowy poziom odnajdywania informacji o interesującym nas zagadnieniu bez potrzeby korzystania z okna wyszukiwarki.

Aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja, z którą można sobie porozmawiać, poprosić o znalezienie szczegółowych informacji bądź danych technicznych lub wyszczególnienie zalet i wad konkretnego produktu? ChatGPT to duży model językowy sztucznej inteligencji, opracowany przez OpenAI, który jest internetowym omnibusem. Korzystając z rozmaitych źródeł wiedzy, takich jak gazety, publikacje, strony internetowe z zasobami wiedzy czy nawet z Wikpedii nauczył się języka naturalnego oraz kontekstu, a dzięki indywidualnym promptom jest w stanie jeszcze bardziej wczuć się w rolę, którą powierza mu jego ludzki interlokutor. Oczywiście zdarza mu się udzielać niezbyt ścisłych odpowiedzi, popełniać błędy i czasem źle zinterpretować zadane pytanie. Ale za to potrafi opowiedzieć żart wyjęty żywcem z "Familiady" oraz szczerze przyznać, że nie posiada informacji na dany temat, związany na przykład z prawem bądź biografiami ludzi.

Murfu AI Voice Generator, czyli aplikacja pozwalająca na zamianę  tekstu na mowę zapewnia użytkownikom studio lektorskie AI, z wbudowanym edytorem wideo, który umożliwia tworzenie klipów z lektorem. Dostępna jest ponad setka głosów AI oraz możliwość wyboru jednego z piętnastu języków, dodatkowo różne akcenty czy style głosu oraz jego tony. Taki zaawansowany generator wykorzystujący sztuczną inteligencję i syntezę mowy jest szczególnie przydatny do tworzenia podkładów głosowych dla twórców na kanałach streamingowych, podcastów i filmów instruktażowych lub reklam.

Microsoft Copilot jest bezpłatną aplikacją na Android, która nie wymaga nawet logowania na konto Microsoft, co już samo w sobie jest miłym zaskoczeniem. To zaawansowany asystent Google, znany już użytkownikom systemu Windows, oparty na modelach OpenAi oraz DALL-E 3, któremu możemy nie tylko zadawać trudne pytania, ale też zachęcić do kreatywności, na przykład poprosić o stworzenie grafiki wysokiej jakości, logotypów czy ilustracji lub ułożenie słów piosenki, streszczenie tekstu czy też jego tłumaczenie. Wszechstronny i utalentowany oraz stale poszerzający swoją wiedzę i możliwości asystent jest jedną z ciekawszych aplikacji do wypróbowania.