Samsung Galaxy A15- nowy flagowiec, czy warto kupić?

Miłośnicy Samsungowej "galaktyki" smartfonów mogą wybierać wśród urządzeń różnej klasy  cenowej, które jednak łączy stylistyczna spójność i przemyślane rozwiązania, które z czasem trafiają z najdroższych urządzeń do tych najtańszych. Galaxy A15 jest wejściówką do tego świata i modelem, który szybko zaskarbił sobie uznanie klienteli. Przyjrzyjmy się więc jego zaletom i parametrom technicznym, oceniając czy warto kupić ten model i stać się członkiem rodziny wyznawców serii Galaxy.

Jakie są unikalne cechy Samsung Galaxy A15, które wyróżniają go na rynku?

Przy pierwszym kontakcie z nowym smartfonem często zwracamy uwagę na jego ekran, a ten zastosowany w Galaxy A15 to wyświetlacz Super AMOLED o rozdzielczości Full HD+ i maksymalnym odświeżaniu 90 Hz. Bez wątpienia nasycenie barw i kolory wyglądająna nim bardzo naturalnie, zaś maksymalna jasność w trybie automatycznym to zadowalające 800 nitów, co sprawia, że ekran dobrze sprawuje się w słoneczne dni. Wyświetlacz posiada też filtr światła niebieskiego, który można uruchomić w trybie adaptacji, aby wieczorem wyświetlał cieplejszy obraz i chronił nasze oczy. Gęstość pikseli 396 ppi oraz rozdzielczość 1080 x 2340 px usatysfakcjonują większość użytkowników, zapewniając optymalne warunki do przeglądania multimediów bądź korzystania z gier.

Cieszy również pojemne ogniwo, które ma 5000 mAh i oferuje długi czas pracy, według deklaracji producenta sięgający nawet dwóch dni, oczywiście w zależności od intensywności użytkowania. Wśród konkurencji w tym segmencie bardzo pozytywnie wyróżniają się też głośniki zewnętrzne, pozwalające na swobodne prowadzenie rozmów oraz odsłuchiwanie plików audio przy dobrej jakości dźwięku, obecne jest również gniazdo słuchawkowe typu minijack 3,5 mm, które w wielu smartfonach bezpowrotnie odeszło już do lamusa. Pamiętać jedynie należy, że Samsung nie dostarcza telefonu z ładowarką, a bateria może być ładowana z mocą 25 W, co zdecydowanie nie należy do najszybszych procesów.
.

Galaxy A15 i jego design

Jeśli chodzi o design Galaxy A15, to Samsung oferuje kilka wariantów kolorystycznych obudowy tyłu swojego urządzenia, a są to barwy ciemnoniebieska, jasnoniebieska i żółta. W rzucie bocznym może przypominać iPhone'a, zwłaszcza spoglądając na sposób wykończenia krawędzi obudowy. Estetów mogą irytować wyraźne ślady odcisków palców i kurz, które stają się wyraźnie widoczne już po krótkim czasie, więc warto sięgnąć po ochronne etui. Tym bardziej, że nie jest to wodoszczelny i pyłoszczelny model, toteż dodatkowa ochrona zdecydowanie się tutaj przyda, zwłaszcza jeśli mamy zamiar intensywnie go użytkować na zewnątrz. Ramka obudowy co prawda też wykonana jest z tworzywa sztucznego, ale całość sprawia wrażenie, że smartfon został solidnie zbudowany i dobrze znosi nacisk i oraz naprężenia. Zewnętrznie Galaxy A15 sprawia ogólnie pozytywne wrażenie, nie trzeszczy, nie wydaje z siebie żadnych podejrzanych dźwięków i jest poprawnie spasowany.

Należy oczywiście podkreślić, że trudno nazywać ten model przełomem designerskim, jest raczej kontynuatorem znanych już projektów koreańskiego producenta, stąd też nie każdemu od razu przypadnie do gustu, zwłaszcza, że waży 200 gramów i ma grubość 8,4 mm, może więc robić wrażenie masywnego. Recenzje Samsung Galaxy A15 podsumowujące jego wygląd zewnętrzny bywają mało pochlebne, ale tak naprawdę w praktyce bardzo przyjemnie leży w dłoni i jest poprawnie wyważony. Czytnik linii papilarnych jest tutaj zintegrowany z przyciskiem czuwania po prawej stronie obudowy i odblokowuje urządzenie po krótkim czasie oczekiwania, zazwyczaj od razu przy pierwszej próbie dotknięcia palcem. Sumarycznie zarówno projekt, jak i funkcje Samsung Galaxy A15 zostały dobrze przemyślane, nie pozbawiono go takich przydatnych rzeczy, jak NFC czy też opcji prywatności lokalizacji, co dla osób wykorzystujących smartfon do obsługi płatności ma dość spore znaczenie.

Aparat w Galaxy A15

Dobre opinie Samsung Galaxy A15 zbiera za swój aparat, który składa się z trzech obiektywów umieszczonych jeden pod drugim z tyłu obudowy (50 MP & 5 MP & 2 MP) oraz przedniej centralnie usytuowanej na górnej krawędzi kamerki o rozdzielczości 16 MP. Taki zestaw gwarantuje rewelacyjne zdjęcia przy dziennym oświetleniu, ale całkiem nieźle radzi sobie również w ciemnościach. Dobre odwzorowanie kolorów i przyjemna, ciepła tonacja barw na zdjęciach wyglądają bardzo naturalnie i nie przekłamują rzeczywistości.
Należy jednak pamiętać, że brak w nim optycznej stabilizacji obrazu, co wymusza pewne kompromisy w doborze parametrów i sprawia, że ujęcia nocne są dość ziarniste, a czasem lekko rozmazane. Szczegółowość obrazu również mogłaby być nieco lepsza, natomiast przyjemnie prezentuje się tryb portretowy z efektem bokeh, który pewnie będzie częściej wykorzystywany niż wymagające pewnej ręki zdjęcia nocą. Galaxy A15 posiada również 5-megapikselowy obiektyw specjalnie do robienia zdjęć szerokokątnych, co w tej klasie smartfonów wcale nie jest standardem, natomiast jego możliwości nie są zbyt duże i stanowią raczej uzupełnienie układu optycznego, podobnie jak obiektyw do zdjęć makro.

Jakie są pierwsze wrażenia i recenzje Samsung Galaxy A15?

Mimo kilku wad smartfon ten zbiera dobre opinie, zaś niska cena Samsung Galaxy A15 daje wszelkie podstawy do tego, by stał się kolejnym sprzedażowym hitem, łącząc niski koszt zakupu z całkiem sporymi możliwościami. Koreański producent najwyraźniej doskonale wie, jak dokonywać cudów sprzedaży, zaś sukcesy poprzednich podstawowych modeli tej serii każą wierzyć, że podobnie będzie i tym razem. Kilka kompromisów, które pozwoliły uzyskać cenę sporo poniżej 1000 zł, sprawiają, że w swoim segmencie rynku będzie liderem rankingów i zestawień sprzedażowych, bo trudno zarzucić mu poważne wpadki bądź niedopracowane rozwiązania techniczne. Nabywcy smartfonów tej klasy doskonale zdają sobie sprawę z ograniczeń sprzętowych i nie traktują tych ustępstw jako wad, zaś Samsung świetnie wypełnia ten sektor rynku swoimi modelami, co może zachęcić klientów w przyszłości do zakupu kolejnej odsłony Galaxy, być może już z wyższej półki.