Jakie okulary VR kupić? Podpowiadamy
Wirtualna rzeczywistość dostarcza rozrywki, emocji i radości niezależnie od wieku, a większość gier oferuje możliwość jeszcze większego zagłębienia się w świat rozgrywki za pomocą dedykowanych akcesoriów. Oprócz kontrolerów, kierownic gamingowych czy doskonałych słuchawek świetną opcją są okulary VR, które zupełnie odmieniają odczucia podczas rywalizacji, będąc przy tym gwarantowanym dostarczycielem niezapomnianych wrażeń i zabawnych sytuacji. Jaki gogle VR do PC wybrać i czym się przy tym kierować oraz ile kosztuje VR dobrej klasy?
Czym są gogle VR?
Początki technologii pozwalającej na wejście do świata sięgają lat 90-tych XX wieku, kiedy pojawiły się specjalne hełmy o zbliżonych możliwościach, ale wówczas było to traktowane bardziej jako ciekawy gadżet. Dopiero rozwój gier, związany między innymi z wprowadzaniem tytułów korzystających z grafiki 3D i rozbudowanego świata rozgrywki, przyniósł rozkwit tej technologii, a Sony czy Google przeznaczyły potężne fundusze na dopracowanie gogli VR do perfekcji.
Obraz widoczny w okularach VR jest przekazywany dla każdego oka przez zintegrowany ekran, zaś efekt przesunięcia względem siebie pozwala oszukać mózg i uzyskać wrażenie trójwymiarowej głębi. Zmiana położenia jest automatycznie wykrywana przez czujniki, a wykorzystanie żyroskopu i akcelerometru sprawia, że sprzęt od razu rozpoznaje ruch głowy, na przykład w celu spojrzenia w górę lub na boki.
Jak działają okulary VR?
W dużym uproszczeniu gogle służą do wyświetlania obrazu generowanego przez dany sprzęt za pomocą jednego, podzielonego ekranu bądź dwóch osobnych dla każdego oka. Jak działają okulary VR? Zakrzywienie obrazów odbywa się za pomocą specjalnych soczewek, powstały obraz trafia do oczu użytkownika, a następnie mózg odbiera całość jako trójwymiarową, niemal namacalną rzeczywistość. Okulary zawierają systemy śledzenia głowy lub rąk, a wszystko funkcjonuje tak, że gracz odnosi wrażenie jakby akcja działa się tuż obok, w świecie rzeczywistym.
Gogle VR umożliwiają nie tylko przeniesienie się w świat gier wideo czy też materiałów filmowych 3D, ale pozwalają rozglądać się w wirtualnej rzeczywistości w pełnym zakresie 360 stopni przy wykorzystaniu jedynie ruchu głowy. Zapewniają przy tym niezrównane wrażenia sensoryczne, dzięki czemu można zupełnie odciąć się od otoczenia i lepiej wczuć w prowadzoną rozgrywkę. Oznacza to w praktyce, że poruszając głową możemy podziwiać świat gry z niezrównaną swobodą. Dla zwolenników relaksu są nieocenione, gdy zapragną uciec od codzienności i wyciszyć myśli w miejscach, do których nie mają dostępu w rzeczywistości.
Jakie okulary VR do komputera wybrać?
Przy wyborze i decyzji, jakie VR kupić, istotnym jest, by zwrócić uwagę na lekkość i stabilność gogli, które powinny zapewniać komfort i trzymać się pewnie w jednej pozycji, nie przesuwając się w trakcie bardziej energicznych ruchów, które mają miejsce podczas każdej z gier. Doskonale pod tym względem prezentują się gogle VR Oculus Quest 2, zapewniające rozdzielczość 1832 x 1920 pikseli na każde oko oraz częstotliwość odświeżania ekranu okularów 90 Hz, co gwarantuje wspaniałą płynność obrazu. Zintegrowane w nich głośniki kierunkowe pozwalają na uzyskanie dźwięku pozycyjnego 3D, godne uwagi jest również to 256 GB pamięci wbudowanej oraz 6 GB pamięci RAM. Jedną z najważniejszych zalet Oculus Quest 2 jest fakt, że są to samodzielne gogle do VR i nie wymagają podłączania do komputera czy konsoli. Nie bez znaczenia dla zapalonych graczy jest to, że Oculus Quest 2 szczycą się największą biblioteką gier na samodzielne gogle, co w połączeniu z lekką konstrukcją małych rozmiarów, dobrymi podzespołami i możliwością sterowania za pomocą śledzenia dłoni czyni z nich wprost rewelacyjną propozycję, kosztującą w dodatku mniej niż 1500 zł.
Kuszącą nowinką w świecie okularów do wirtualnej rzeczywistości są oczywiście gogle PS VR2, które zadebiutowały nieco ponad rok temu. Nie jest to rozwiązanie dedykowane komputerom gamingowym, ale Sony zadeklarowało, że zależy im na poszerzeniu możliwości dla graczy i testują PS VR2 pod kątem dostępu do dodatkowych gier na PC, by zaoferować jeszcze większą różnorodność gier, oprócz tytułów PS VR2 dostępnych na PS5. Możliwe jest, że to wsparcie będzie dostępne już w trakcie 2024 roku, umożliwiając rozszerzenie zastosowań i wzbogacenie ich o obsługę wybranych gier pecetowych. Obecnie by sparować PS VR2 z komputerem PC wymagany jest kabel USB-C, teoretycznie więc gogli można zacząć używać od razu po podłączeniu ich przewodem do karty graficznej komputera, jednakże musi być ona wyposażona w złącze USB-C z protokołem Virtual Link. Z pewnością są to wspaniałe okulary VR, w których dwa wyświetlacze OLED o rozdzielczości 2000 x 2040 pikseli na każde oko i częstotliwości odświeżania 120 Hz dostarczają obraz zapierający dech w piersiach swoją szczegółowością. Płynność ruchów, niezwykła grafika w najdrobniejszych detalach i fascynująca głębia kolorów sprawiają, że wirtualny światy wygląda w nich olśniewająco, co pozwala wybaczyć cenę oscylującą w okolicy 2600 zł.
Gdzie kupić okulary VR?
Wybór dobrego sprzętu to również wybór zaufanego sklepu, który oferuje okulary VR z fachowym doradztwem i profesjonalną obsługą. Wirtualna rzeczywistość wymaga odpowiednich zasobów obliczeniowych, zdolnych do generowania odrębnych strumieni obrazu dla każdego oka, by zapewnić płynność i świetną jakość wizualną. Trzeba więc uwzględnić parametry procesora, karty graficznej oraz ilość pamięci operacyjnej, a poszczególne modele gogli mają zawsze określone przez producentów minimalne lub zalecane konfiguracje sprzętowe. Warto też zwrócić uwagę na wagę danego modelu gogli VR, optymalnie pomiędzy 200 a 300 gramów oraz wybrać gogle VR z możliwością dopasowania się do wady wzroku poprzez korekcję dioptrii - niewiele modeli pozwala na wygodne używanie gogli w okularach korekcyjnych.
Jeżeli zakupione okulary VR nie spełnią oczekiwań, można zwrócić je w przeciągu 14 dni od otrzymania przesyłki lub zdecydować się na zupełnie inny produkt, ale w zasadzie każdy, kto miał okazję zasmakować rozgrywki z ich udziałem nie będzie chciał się z nimi rozstawać.