Jak przywrócić usunięte zdjęcia z telefonu?

Zdjęcia i filmiki wideo sukcesywnie wypełniają pamięć każdego telefonu, a ich liczba jest zwykle liczona w setkach, jak nie tysiącach plików. Nic dziwnego, bo rosnące możliwości przechowywania danych współczesnych smartfonów pozwalają nie martwić się o szybko zapełnione miejsce do ich zapisu. Wśród tych zdjęć niektóre mogą być szczególnie ważne, jeśli na przykład fotografia zastępuje nam notatkę lub skan jakiegoś dokumentu. To właśnie ich utrata jest problematyczna i gdy znikają z pamięci telefonu, pojawia się obawa, że przepadły bezpowrotnie. Usunięte przez przypadek lub podczas porządkowania pamięci smartfona zdjęcia można przywrócić, o ile zrobimy to w miarę szybko, wówczas do tej operacji nie będą nawet potrzebne żadne dodatkowe aplikacje.

Krok po kroku: odzyskiwanie zdjęć na Androidzie i iOS

Zdjęcia kasowane z folderu głównego są fizycznie dostępne w urządzeniu, zmienia się tylko ich miejsce zapisania. Dzięki takiemu przemyślanemu zabiegowi nie są od razu trwale usuwane, lecz zamiast tego znikają, ale można je przywrócić do pierwotnej lokalizacji. Należy jedynie odszukać folder Kosz i wybrać potrzebne nam elementy. W przypadku urządzeń z systemem Android i włączoną integracją z platformą Google Zdjęcia są to cztery szybkie kroki, wystarczy tylko:

  • Otworzyć aplikację Zdjęcia Google w telefonie lub w tablecie
  • Odszukać znajdującą się na dole znajduje się pozycję Biblioteka, a następnie Kosz
  • Odnaleźć zdjęcie lub film, który chcemy przywrócić i przytrzymać w celu zaznaczenia pliku
  • Na końcu wystarczy wybrać opcję Przywróć i gotowe.
  • Dla systemów iOS cała procedura wygląda bliźniaczo, bo większość użytkowników smartfonów Apple korzysta z domyślnej galerii zdjęć. Po kolei należy:
  • Uruchomić aplikację Zdjęcia i wejść w zakładkę Albumy
  • Wybrać pozycję Ostatnio usunięte z pola wyboru Narzędzia
  • Odblokować urządzenie poprzez Face ID lub Touch ID jeśli to wymagane
  • Zaznaczyć opcję Wybierz, a następne wyszukać zdjęcia bądź filmy wideo do przywrócenia

Potwierdzić swój wybór poprzez przycisk Odzyskaj zdjęcie.

Czy odzyskanie usuniętych zdjęć z telefonu jest zawsze możliwe?

Jeśli użytkownik zorientuje się, że doszło do skasowania ważnych plików, to decydujące znaczenie ma czas oraz pozostała ilość dostępnej pamięci.  Dlatego też po przypadkowym usunięciu obrazów lepiej powstrzymać się od wykonywania następnych zdjęć i nie instalować żadnych aplikacji. Dlaczego ma to aż takie znaczenie

Istota działania kosza na usunięte pliki jest podobna, jak w komputerach - to folder systemowy, który pełni rolę poczekalni, jeśli jednak zmienimy swoją decyzję co do kasowanego elementu. Wszystkie trafiające tam pliki będą przez pewien czas przechowywane, zazwyczaj przez  okres 30 dni, dając możliwość ich łatwego przywrócenia. Po tym czasie dane są w trwały sposób usuwane z pamięci wewnętrznej smartfona lub z podłączonej do niego karty pamięci. Zdarza się też, że kosz może zostać opróżniony przez upłynięciem tego okresu, a stanie się tak w przypadku, gdy w pamięci skończy się przestrzeń dla ważniejszych plików. W takiej sytuacji system automatycznie opróżni kosz, by zwiększyć wolne miejsce w pamięci urządzenia.

Jakie aplikacje pomogą odzyskać usunięte zdjęcia?

Niegdyś jedyną skuteczną metodą było podłączenie urządzenia do komputera oraz pomoc specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danych. I choć nadal można korzystać z tego sposobu, to istnieją dedykowane aplikacje, dzięki którym możliwe jest odzyskiwanie zdjęć z telefonu bez używania dodatkowych urządzeń. Jedną z najbardziej popularnych jest DigDeep Image Recovery, z przyjemnym, intuicyjnym interfejsem i łatwą obsługą. Działanie tej aplikacji polega na włączeniu skanowania karty SD oraz pamięci wewnętrznej telefonu, a po zakończonym procesie przeszukiwania zasobów pojawią się propozycje usuniętych zdjęć, które można łatwo przenieść znów do galerii telefonu. Program jest darmowy, a proces instalacji trwa ledwie kilka minut, czasochłonne może być jedynie samo skanowanie pamięci.
Inną sprawdzoną propozycją dla osób szukających rozwiązania problemu, w jaki sposób odzyskać zdjęcia z telefonu bez komputera, jest DiskDigger Photo Recovery. Aplikacja świetnie radzi sobie z utraconymi zdjęciami, filmami i innymi plikami, a oprogramowanie nie tylko działa na urządzeniach z Androidem, może także pomóc w przywróceniu zdjęć bezpośrednio z dysku twardego, karty pamięci lub napędu flash USB. DiskDigger pomoże odnaleźć zaginione zdjęcia we wbudowanej pamięci telefonu lub na karcie pamięci, w wielu przypadkach także po jej sformatowaniu i oferuje przyjazny dla użytkownika interfejs do kontrolowania procesu odzyskiwania zdjęć.

Jako najlepsza aplikacja do odzyskiwania zdjęć na Androida często wymieniana jest Recuva, która obsługuje także odzyskiwanie plików innych typów. Przydatna jest funkcja głębokiego skanowania, która pomaga wykryć więcej usuniętych lub utraconych zdjęć w systemie Android, o których użytkownik nie miał pojęcia, a sama aplikacja zapewnia płynną i szybką prędkość przetwarzania odzyskiwania zdjęć na urządzeniu.

Zapobieganie utracie danych: jak regularnie tworzyć kopie zapasowe?

Co można zrobić z odzyskanymi danymi? Najlepiej przesłać je na Dysk Google, DropBox lub też wysłać je pocztą elektroniczną na urządzenie stacjonarne. To właśnie osobisty magazyn danych w postaci chmury, subskrypcja Office 365 lub Zdjęcia Google oraz regularnie wykonywana kopia zapasowa najlepiej chronią przed utratą ważnych plików. Dotyczy to ich niezamierzonego usunięcia, ale jest również bezcenne w sytuacji trwałego uszkodzenia telefonu, zgubienia czy też kradzieży. W przypadku telefonów z systemem Android do tworzenia kopii zapasowej można wykorzystać Dysk Google oraz Google One, posiadacze smartfonów od Apple mogą zrobić backup swoich danych przy wykorzystaniu usługi iCloud.

Najczęstsze przyczyny utraty danych - jak ich unikać?

Smartfon należy cyklicznie czyścić ze zbędnych plików i aplikacji, co odwdzięczy się płynną pracą urządzenia i brakiem komunikatów o kończącej się pamięci. Jeśli jednak jakieś pliki zostały skasowane nieumyślnie, to zazwyczaj nie ma powodów do paniki. Przywrócone zdjęcie lub film można znaleźć w galerii telefonu, albumach lub w aplikacji Zdjęcia. Należy tylko pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma czas, jaki upłynął od skasowania zawartości. Przywracanie może być trudne w przypadku elementów, które były przeniesione do kosza ponad 30 dni temu lub gdy zostały trwale usunięte z tego folderu przez użytkownika. Warto wiedzieć, że wielu producentów telefonów sprzedaje swoje urządzenia z nieco zmodyfikowanym systemem operacyjnym, gdzie autorska aplikacja ustawiana jest jako domyślna galeria zdjęć. Z pewnością jednak będzie ona zawierać dedykowany folder, którym zawsze będą przechowywane czasowo usunięte dane.