Telefon się nagrzewa, co robić?
Jeśli Twój smartfon robi się wyczuwalnie ciepły czy nawet gorący, jest to z pewnością sprawa, której nie można zignorować. Choć jesteśmy świadkami nieustannego rozwoju technologii produkcji, komponenty smartfonów nadal są dość delikatne, a zbyt wysoka temperatura w wnętrzu urządzenia może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Tym bardziej, że niektóre części bywają szczególnie wrażliwe na działanie gorąca, a procesor czy bateria szybciej się przez to zużywają. Dlaczego telefon się nagrzewa i kiedy to zjawisko jest czymś normalnym, a kiedy wymaga wzmożonej czujności? Oto kilka cennych wskazówek, pozwalających samodzielnie zdiagnozować objawy i ustalić przyczyny.
Jakie są oznaki przegrzania telefonu?
Podejrzanie gorąca obudowa, spadek wydajności, kłopoty z wyświetlaczem lub zawieszanie się aplikacji? To pierwsze oznaki, że coś niekorzystnego dzieje się z naszym smartfonem. Jeżeli telefon się grzeje i szybko rozładowuje, istnieje ryzyko poważnej usterki, chociaż te zdarzają się rzadko. W zasadzie każdy smartfon ma swoje zabezpieczenia, które w momencie krytycznym spowodują wyłączenie się urządzenia zanim dojdzie do nieszczęścia. Jednak to w interesie użytkownika jest ustalenie przyczyn przegrzania smartfona - czy jest to wywołane przez obciążenie obecnie używanymi aplikacjami, które wymagają od procesora zużycia dużej ilości mocy? A może po prostu to objaw wystawienia na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury zewnętrznej? Jeżeli ta jedna z dwóch opcji jest odpowiedzialna za podejrzaną ciepłotę, wyczuwalną w dłoni, to usunięcie jej przyczyn nie będzie zbyt wymagające.
Przyczyny przegrzania telefonu
Niektóre modele nowoczesnych urządzeń są dość często narażone na występowanie zjawiska podwyższonej temperatury podczas pracy. Jeśli chodzi o przyczyny wpływające na przegrzewanie się telefonu, Samsung udziela rzeczowych wyjaśnień w kwestii swoich produktów, związanych również z problemami z oprogramowaniem. Bywa, że wystarczy wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle, by pozbyć się zjawisk związanych z przegrzewaniem telefonu.
Nagrzewanie się smartfona można też wyczuć podczas ładowania i jest to zjawisko naturalne, oczywiście do pewnego stopnia. Dlaczego telefon się grzeje podczas ładowania? Podpięty pod ładowarkę dostaje prąd o wysokim natężeniu, który nagrzewa baterię, a to podwyższa temperaturę pozostałych części urządzenia. Ten efekt jest szczególnie łatwo zauważyć korzystając z ładowarki o mocy 5A oraz w przypadku urządzeń z funkcją szybkiego uzupełniania baterii.
W niektórych przypadkach, kiedy temperatura osiągnie zbyt wysoki poziom, urządzenie może automatycznie zredukować szybkość ładowania lub całkowicie zakończyć ten proces. W celu obniżenia temperatury zmniejszona może być jasność ekranu oraz prędkość przetwarzania danych. Należy też pamiętać o tym, by nie korzystać z zamiennych ładowarek niewiadomego pochodzenia, mogących powodować skoki napięcia, co też doprowadzi do przegrzewania się telefonu i będzie szkodliwe dla baterii.
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
Co zrobić, gdy telefon się nagrzewa?
Jeśli posiadany telefon się grzeje i szybko rozładowuje, Xiaomi, Huawei , Motorola i inni popularni producenci zawsze podają możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy w poradnikach użytkownika. Znając je i mając świadomość, dlaczego telefon się nagrzewa, można zapobiegać występowaniu tego zjawiska. Najprościej jest zrezygnować z niepotrzebnych, za to zużywających dużo energii aplikacji i usług, stąd też często zaleca się po prostu wyłączenie tych funkcji, gdy nie są używane. To oszczędza energię, pozwalając na korzystanie z urządzenia przez dłuższy czas bez ładowania i zapobiega przeciążeniom procesora telefonu, ponieważ nie jest już uruchamiany do synchronizacji z serwerami online.
Normalna temperatura pracy smartfona wynosi zwykle około 40 stopni Celsjusza. Jeśli wskazania są poza tym zakresem, wówczas można to uznać za przegrzanie. W odróżnieniu od konsol czy laptopów smartfony nie posiadają dodatkowych systemów chłodzenia, a za odprowadzanie ciepła na zewnątrz, wytwarzanego przez podzespoły, odpowiada w zasadzie tylko obudowa. Uruchomienie kilku aplikacji wpływa negatywnie na obciążenie procesora, więc urządzenie, żeby obsłużyć wszystkie procesy, potrzebuje więcej mocy, a co za tym idzie generowana jest duża ilość ciepła. Jeśli zjawisko znika samoistnie po wyłączeniu tych aplikacji, nie ma powodów do zmartwień. Ale jeśli problem nie ustępuje, należy przeskanować system pod kątem obecności złośliwego oprogramowania i wirusów. Pomocna może być również aktualizacja oprogramowania, która wprowadza usprawnienia i optymalizacje w działaniu smartfona.
Nie można też wykluczyć poważniejszej awarii, choć na szczęście są to sporadyczne sytuacje. Gdy telefon podejrzanie się nagrzewa, może to być symptomem uszkodzenia mechanicznego któregoś z podzespołów. Jeśli upadł nam na twarde podłoże lub został przypadkowo zalany, wysoka temperatura będzie w takim przypadku skutkiem zwarcia w układzie płyty głównej lub baterii. Wówczas należy wyłączyć jak najszybciej urządzenie i oddać je w ręce serwisantów. Woda przedostająca się do wnętrza może doprowadzić do zwarcia, co grozi nieodwracalną awarią smartfona, jeśli zostanie uruchomiony bez wysuszenia wrażliwej elektroniki.
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Chwilowy brak
Co zrobić, żeby schłodzić telefon?
Jeśli często wyczuwamy, że telefon się grzeje, co zrobić i jak zareagować, by nie odczuć negatywnych skutków przegrzania? Warto zawsze mieć oko na temperaturę telefonu, a parametr ten można sprawdzić i kontrolować przy pomocy dedykowanych aplikacji. Chłodzenie urządzenia należy wziąć pod uwagę, gdy odczytana temperatura sięga powyżej 40°C. Smartfon doprowadzony do mocnego przegrzania jest wystawiony na ryzyko trwałego uszkodzenia strategicznych części, w tym płyty głównej lub zintegrowanej baterii. Liczy się więc czas reakcji i odpowiednie działanie, polegające przede wszystkim na wyłączeniu aplikacji, transmisji danych czy wstrzymaniu się od oglądania multimediów.
Urządzenie musi nieco odpocząć, a najlepiej będzie mu w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Można również zdjąć etui, gdyż zdarza się, że zbyt gruby i szczelny kubraczek ochronny powoduje kłopoty z prawidłowym odprowadzaniem ciepła podczas intensywnej eksploatacji. Jeśli telefon grzeje się w trakcie korzystania z Internetu, należy ograniczyć używanie go zbyt długo, usunąć niepotrzebne programy i dbać o to, by nic nie zużywało zasobów procesora bezcelowo. Czasem nawet podstawowe aplikacje są w stanie mocno podnieść temperaturę telefonu, a przecież nie używamy ich wszystkich jednocześnie.
W sytuacji, gdy smartfon jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, to obudowa nagrzewa się od zewnątrz. Taka sytuacja ma miejsce na przykład, gdy służy nam za nawigację samochodową i jest przytwierdzony w okolicach przedniej szyby pojazdu. Chyba każdy wie, jak mocno rozgrzewa się deska rozdzielcza i tapicerka, wystawione na działanie Słońca, tak samo będzie ze smartfonem. Warto więc znaleźć mu inne miejsce lub zdjąć z uchwytu samochodowego w celu schłodzenia, gdy tylko będzie to możliwe.