Telefon na firmę? Abonament i smartfon?

Wliczenie czegoś w koszt uzyskania przychodu wymaga uzasadnienia przez przedsiębiorcę. W przypadku telefonu i abonamentu czy oferty na kartę nie jest to nic trudnego, a może oznaczać oszczędności. Jednak czy na pewno zakup telefonu na firmę to korzystne rozwiązanie?

Jednym z atutów prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wliczania wydatków w koszty firmowe – jak m.in. samochód, komputer czy telefon służbowy, co może wiązać się ze sporymi oszczędnościami. Telefon dla firm może być narzędziem kupionym zarówno dla dyrektora, managera, jak i pracownika etatowego czy pracującego na umowie zlecenie.

Telefon na firmę a koszty firmowe


Telefon w prowadzeniu działalności gospodarczej jest niezbędny, a jego zakup na firmę może być wygodną opcją. Można go wliczyć w koszty firmowe jedynie wtedy, gdy nie jest on wykorzystywany do celów prywatnych. Przedmioty wliczane w koszty firmowe nie mogą mieć osobistego przeznaczenia. Dodajmy też, że można zdecydować się na abonament i telefon na firmę albo samą opcję abonamentu, a smartfon kupić osobno. Jakie są zalety obu rozwiązań?

Abonament na firmę


Dla firm najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dedykowany dla nich abonament. W przypadku abonamentu zawartego na firmę można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu całą kwotę. Oszczędności na abonamencie są oczywiste – trzeba jedynie dobrać odpowiednią ofertę do swoich potrzeb. Otrzymujemy w niej nielimitowane rozmowy, SMSy, MMSy do wszystkich w Polsce oraz w roamingu w Unii Europejskiej, a także pojemną paczkę danych. Najczęściej firma decyduje się na kilka kart SIM, co pozwala na większe możliwości negocjacji z wybranym operatorem.

Telefon dla firm czy osobno?


Oszczędności związane z abonamentem są zachęcające, ale czy zakup samego telefonu na firmę to na pewno zysk? Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest sfinansowanie go samemu w wybranym sklepie – jak m.in. GSM24.pl. Spłacając wraz z abonamentem zakup telefonu, zwykle płacimy za urządzenie więcej. Zakup telefonu za gotówkę wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ale wymaga posiadania często dużej sumy – np. jeśli myślimy o kilku flagowcach.

Z kolei współpraca z GSM24.pl oznacza wieloletnie doświadczenie, pewność otrzymania oryginalnego produktu z dystrybucji europejskiej, zaangażowanie i wiedzę, a także profesjonalną i szybką realizację zamówienia. Każdy telefon jest objęty 2-letnią gwarancją producenta, a naprawy odbywają się w autoryzowanych serwisach.

Oferta abonamentu dla przedsiębiorców jest opłacalna – zarówno ceny, jak i jego formuła są korzystne – ale telefon dla firm często lepiej i taniej kupisz osobno.