Telefon z kamerą termowizyjną – gadżet czy narzędzie pracy?

Kamera termowizyjna jest wykorzystywana jako gadżet, ale głównie służy jako praktyczne urządzenie pozwalające znacznie więcej zobaczyć. Telefon z kamerą termowizyjną ma szerokie zastosowanie i wiele możliwości – poniżej szczegóły.

Kamera termowizyjna? Telefon do zadań specjalnych


Smartfon z kamerą termowizyjną może okazać się bardzo przydatny dla wielu osób. Urządzenie ma zastosowanie między innymi w budownictwie, leśnictwie, wojsku, weterynarii czy medycynie. Korzystają z niej też inżynierowie i testerzy różnych sprzętów, by sprawdzić rozchodzenie się ciepła.

Jak działa i jakie ma zastosowanie kamera termowizyjna?

Funkcją takiej kamery jest rejestrowanie i wizualizacja rozkładu temperatury. Może ona zmierzyć wybrane powierzchnie obiektów i pokazać analizę na tzw. termogramie. Wykorzystują one promieniowanie podczerwone, które jest przetwarzane na sygnał elektryczny i wreszcie na obraz wizualny.

Z dostępnych modeli można wybrać te, które odpowiedzą na różne potrzeby zarówno gadżeciarza, jak i osoby, która będzie wykorzystywała telefon z kamerą termowizyjną w swojej codziennej pracy – jak m.in. hydraulik, inżynier czy lekarz weterynarii. Jednym z uniwersalnych wyborów będzie m.in. telefon CAT z kamerą termowizyjną – model CAT S62 Pro. Zapisuje on obraz termiczny w rozdzielczości 1440 x 1080 pikseli i pokazuje różnice temperatur w zakresie od -20 do 400 stopni Celsjusza.

Telefon CAT z kamerą termowizyjną


Wraz z premierą tego modelu użytkownicy telefonów CAT z kamerami termowizyjnymi otrzymali rozdzielczość prawie takiej jakości jak FullHD – jest ona czterokrotnie wyższa niż w poprzednim modelu S61. Najnowszy model działa szybciej, gdyż posiada procesor Snapdragon 660 oraz aż 128 GB pamięci wbudowanej. CAT S62 Pro posiada profesjonalną kamerę FLIR Lepton 3.5 o 4-krotnie większej liczbie pikseli w czujniku termicznym, dzięki czemu poradzi sobie nawet w trudniejszych warunkach.

Kamera termowizyjna w telefonie – również dla profesjonalistów

Kamerę tę można wykorzystywać z powodzeniem do profesjonalnych zastosowań, m.in. do ustaleniu źródła utraty energii w budynku albo w instalacji, do sprawdzenia temperatury wody w kranie, przy wykrywaniu nieszczelności w rurociągach wodnych czy sprawdzaniu szczelności okien.

Nowy telefon CAT z kamerą termowizyjną ma też szerszy i wydłużony ekran 5,7 cala, a poza tym wygląda estetyczniej. Zasięg pomiaru tego telefonu wynosi około 30 metrów, a pole widzenia kamery to 57 stopni.