Jak założyć szkło hartowane na telefon?

Mamy dwie opcje do wyboru – udać się do punktu, w którym bardziej doświadczony niż my, pracownik założy nam je, bądź możemy zrobić to sami. Jeśli czujemy się na siłach i zrobimy to z ostrożnością, to nie powinno sprawić nam trudności. Poniżej przedstawiamy kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakładania szkła.

Czy warto założyć szkło hartowane?


Jest to kwestia, która nie powinna budzić wątpliwości. Szkło hartowane ma za zadanie chronić ekran naszego telefonu. Zarysowania czy delikatne dziurki mogą powstać nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczy, że dostanie się tam trochę piasku, czy włożymy telefon do kieszeni, a będą tam znajdowały się jakieś niepotrzebne elementy, tyle potrzeba aby zarysować szkło. Już nie wspominając o kwestii  nieszczęśliwego wypadku, gdzie smartfon spadnie na twardą powierzchnię np. podłogę, a w konsekwencji ekran rozbije się na drobne kawałki. Aby uniknąć takich sytuacji warto zainwestować w szkło hartowane.

Naprawa stłuczonej szybki kosztuje kilkaset złotych, czy zatem warto dokładać sobie niepotrzebnego stresu i  kosztów?

Wskazówki jak założyć szkło hartowane:


Przygotuj odpowiednio miejsce pracy – zadbaj o to by telefon położyć na antypoślizgowej powierzchni w dobrze oświetlonym i czystym miejscu, tak aby żadne niepotrzebne zabrudzenia nie miały styczności ze smartfonem. Warto także przygotować wcześniej jakieś chusteczki czy spirytus, aby oczyścić miejsce pracy.

Sprawdź czy nowe szkło pasuje do ekranu – warto to sprawdzić zanim odkleimy folię. Patrzymy jak rozkładają się dziurki i czy szkło nie będzie potencjalnie zasłaniać żadnego z istotnych elementów. Należy pamiętać, że szkła się różnią i mimo, że jest przeznaczone na konkretny model telefonu, może do niego nie pasować.

Przymierz się do założenia szkła - sprawdź potencjalne odległości od boków, aby potem było łatwiej odpowiednio nakleić ochronę na ekran.

Zdejmij etui, bądź stare szkło, czy inny typ ochrony ekranu - w przypadku szkła, należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej sprawdzić w innym poradniku jak należy to zrobić, aby nie uszkodzić ekranu.

Oczyść powierzchnię ekranu - zrób to za pomocą wilgotnej, czystej ściereczki, a następnie osusz wyświetlacz za pomocą drugiej. Takie ściereczki powinny być dostępne w zestawie. Upewnij się, że pozbyłeś się wszelkich plam, kurzu, pyłu i zanieczyszczeń. Jeśli masz problem z oczyszczeniem ekranu, spróbuj użyć taśmy, ale pamiętaj by zachować ostrożność.

Teraz możesz odkleić folię ochronną ze szkła i zacząć naklejać na ekran.

Zachowaj ostrożność, tak abyś nie dotknął palcami warstwy klejącej. Upewnij się, że trzymasz z odpowiedniej strony i zacznij naklejać szkło hartowane od środkowej części. Gdy wycelujesz mniej więcej centralnie, wtedy spróbuj położyć szybkę, tak aby mogła sama się przykleić.

Jeśli na ekranie widzisz bąbelki lub miejsca, w których szkło nie styka się z ekranem, należy ręcznie usunąć - używając szmatki, bądź jakiegoś płaskiego przedmiotu np. linijki czy karty.

Jeśli nadal masz problem z pozbyciem się bąbli, bądź widzisz jakieś niechciane kropki, może to oznaczać, że ekran został nie dokładnie oczyszczony, bądź dostał się tam paproszek czy inne zabrudzenie podczas nakładania szkła hartowanego. W takiej sytuacji należy ściągnąć szybkę i spróbować oczyścić ekran. Jednakże każdorazowe ściąganie szkła i ponowne naklejanie może wpłynąć na pogorszenie jakości i przyczepności, dlatego należy zadbać o to by zrobić to jak najlepiej za pierwszym razem.

Dlaczego szkło hartowane nie przylega na bokach?

Najczęstszymi powodami są:

  • nieprawidłowe naklejenie szkła
  • wada fabryczna wyświetlacza
  • nie dokładne wyczyszczenie powierzchni ekranu przed naklejeniem szkła.

Ile kosztuje założenie szkła hartowanego?

Cena szkła hartowanego zaczyna się od kilkunastu złotych -  szkło ochronne przeważnie znajdziemy w przedziale cenowym 20-70 zł. Cena uzależniona jest od:

  • jakości z jakiej wykonane jest szkło,
  • modelu telefonu na jakie jest przeznaczone.
  • grubości szkła - im szkło grubsze, tym lepsza wytrzymałość, a najczęściej możemy znaleźć takie o grubości 0,3 mm,
  • stopnia odwzorowania kolorów
  • twardości - 9H jest największą spotykaną na rynku - powłokę takiego szkła można zarysować jedynie diamentowym ostrze.


Jeśli szukacie zatem szkła nie tylko na telefon, ale również do smartwatcha czy osłony na aparat smartfona warto zobaczyć co w ofercie ma GSM24.