Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem? Kilka przydatnych wskazówek

Współcześnie praktycznie każdy smartfon posiada wbudowany aparat fotograficzny, którym można zrobić bardzo dobre zdjęcia. W tym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie robienia zdjęć i jakich zasad przestrzegać, aby być w pełni zadowolonym z efektów naszej pracy.

Dawniej w czasie urlopu każdy z nas dzierżył w dłoni cyfrowy aparat, aby dokumentować przebieg wojaży i fotografować odwiedzane miejsca. Dziś, w wielu przypadkach tę funkcję przejął smartfon. Współczesne urządzenia wyposażone są świetnej jakości aparaty, o dobrych obiektywach i innych funkcjach umożliwiających nawet amatorom zrobienie ładnych i estetycznych zdjęć. Dodatkowo programy do obróbki pozwalają trochę poprawiać nasze pamiątkowe fotki i ukrywać niechciane detale i błędy.

Choć nowe technologie bardzo ułatwiają użytkownikom robienie zdjęć i wiele pracy wykonują za nas, to warto jednak pamiętać o kilku ogólnych zasadach, które pomogą nam uzyskać jeszcze lepszy efekt. Oto kilka z nich:

Kadrowanie:

Wybór dobrego kadru to podstawa dobrego zdjęcia. Oto kilka naszych wskazówek dotyczących kadrowania:

- Pamiętajmy, aby kadry były uporządkowane. Uwagę skupmy na obiekcie, który chcemy uwiecznić, ale zostawmy trochę miejsca dla tego co go otacza, aby kadr nie był zbyt „ciasny”.
- Robiąc zdjęcie, korzystajmy z linii siatki, która ułatwi wykonanie prostego zdjęcia. Linia horyzontu powinna się pokrywać z jedną z poziomych linii.
Korzystanie z linii siatki pozwoli także na zachowanie lepszych proporcji elementów znajdujących się w kadrze.
- Jeżeli element, który fotografujemy, jest szerszy niż wyższy, to wtedy zdjęcie należy zrobić w poziomie, jeśli jest odwrotnie – wtedy należy skadrować zdjęcie w pionie.

Światło


Istotną kwestią w trakcie robienia zdjęć jest zwracanie uwagi na światło. Przy zbyt małej lub zbyt dużej ilości światła, zdjęcie nie będzie wyglądało najlepiej. Ważne jest też nasze ustawienie względem źródła światła. Zdjęcia robione pod słońce z pewnością będą prześwietlone. Najlepiej ustawiać się bokiem lub tyłem do światła. Pamiętajmy też o dobrym oświetleniu twarzy w przypadku zdjęć portretowych. Ponadto radzimy raczej unikać z korzystania z lampy błyskowej, ponieważ wtedy bardzo często zdjęcia wychodzą prześwietlone i mało estetyczne. Robiąc zdjęcia nocą, korzystajmy lepiej z automatycznego trybu nocnego i skupmy się na złapaniu ostrości i stabilizacji obrazu.

Ustawienia/Parametry

Współczesne aparaty fotograficzne w smartfonach posiadają wiele funkcji i ustawień, które pozwalają na zrobienie świetnych fotek. Polecamy, aby w trakcie robienia zdjęć sprawdzać te możliwości. Choć oczywiście, tryb auto pozwala nam na zrobienie fajnego zdjęcia, to pamiętajmy, że nasz telefon stać na więcej. Tryb portretowy, panorama, czy tryb makro, który pozwala nam na przykład na fotografowanie przyrody z niebywałą dokładnością — to tylko niektóre przykłady.

Robisz zdjęcie zachodu słońca lub fotografujesz górskie widoki? Wypróbuj ustawień dotyczących światła i balansu kolorów. Zwróć uwagę na kolor biały na zdjęciu. A dlaczego? Dlatego, że jest to kolor referencyjny i jeżeli nie przechodzi on w odcienie na przykład żółci, to wtedy wiadomo, że inne kolory również będą dobrze oddane na fotografii.

Często zdarza się jednak, że chcemy uchwycić jakiś obiekt, który jest w oddali. I choć producenci smartfonów z roku na rok poprawiają jakość zoomu w aparacie, to radzimy omijać tę funkcję, ponieważ zdjęcie wykonane ze zbliżeniem jest o wiele gorsze jakościowo. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to róbmy zdjęcie z oddali i kadrujmy je później w programie do edycji.

Czystość

Ostatnia kwestia, choć może wydawać się banalna, to niestety często o niej zapominamy. Smartfon jest urządzeniem, które stale dotykamy z różnych stron w trakcie użytkowania. W związku z tym obiektywy bardzo często są zabrudzone, co również wpływa na jakość fotografii. Pamiętajmy więc, aby regularnie czyścić obiektyw aparatu w smartfonie, lub przetrzeć go delikatnie tuż przed użyciem.