Żyroskop w telefonie – pozycja obowiązkowa dla mobilnych gamerów
Jak pewnie wiecie, żyroskop to nic nowego – jest znany ludzkości od połowy XIX wieku.
W 1852 roku Jean Foucault, francuski fizyk, opracował pierwszy żyroskop, który służył do mierzenia i utrzymywania orientacji przestrzennej. Wkrótce wyprodukowano precyzyjne żyrokompasy, które były wykorzystywane w lotnictwie. Pozwalały w trudnych warunkach i słabej widoczności określić pilotowi jego położenie względem ziemi.
Telefon z żyroskopem – do czego może się przydać?
Smartfony posiadają wiele czujników, które ułatwiają nam korzystanie z urządzeń. Jednym z nich jest żyroskop, który bywa jednak niedoceniany, dlatego wyjaśniamy, co to jest i do czego służy. Mimo to smartfon z żyroskopem zdobywa coraz większą popularność ze względu na jego technologiczne zaawansowanie i przydatność.
Żyroskop w telefonie mierzy położenie urządzenia w przestrzeni za pomocą sensorów. Jest zbudowany z mikroskopijnych płytek, które wraz ze zmianą ciśnienia wibrują. Zmiany położenia uaktywniają pracę specjalnych czujników, a te z kolei przekazują do aplikacji informację. Jego rozmiar jest odpowiednio mniejszy, ale zasada działania i rola pozostaje taka sama – przede wszystkim jest to określanie pozycji obiektu. Jeśli lubisz wspinaczkę lub wyczynową jazdę m.in. na rowerze lub nartach, żyroskop pozwoli na dokładne monitorowanie pozycji i przebytego dystansu niezależnie od jego kierunku.
Żyroskop w telefonie pełni wiele ważnych funkcji. To dzięki niemu możliwa jest m.in. automatyczna zmiana orientacji zdjęć w galerii. Żyroskop rozpoznaje nasze ruchy głową, dzięki działaniu sensorów, czego efektem jest płynna zmiana obrazu przed naszymi oczami. Urządzenie sprawdza się podczas oglądania, ale też robienia zdjęć. To dzięki niemu możliwa jest stabilizacja obrazu w wielu smartfonach. Wykorzystują go również twórcy aplikacji i gier, ma też zastosowanie w wirtualnej rzeczywistości.
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Chwilowy brak
Jak włączyć żyroskop w telefonie?
Żyroskop jest podstawowym elementem wyposażenia większości smartfonów. Znajduje się w większości modeli, które kosztują co najmniej 500 złotych. W urządzeniach z systemem Android, w momencie, w którym kupujemy i uruchamiamy nowy telefon, żyroskop uruchamia się automatycznie. Jeśli nie, można go szybko uruchomić. Na ekranie głównym smartfona trzeba rozwinąć górny pasek powiadomień i jednym kliknięciem możemy włączyć lub wyłączyć żyroskop.
Żyroskop montuje się nie tylko w smartfonach, można go znaleźć również w smartwatchach oraz w opaskach sportowych, gdyż pomaga podczas pomiarów postępów treningów.
- Nowość
- Nowość
- Nowość
- Nowość