Telefony zmieniamy jak rękawiczki – ich producenci tak szybko wypuszczają na rynek kolejne modele zachwycające nowoczesnością, że trudno im się oprzeć. Jednak co zrobić ze starym smartfonem? Mamy kilka pomysłów.

Stary nie znaczy zły!

Nowy smartfon już upatrzony, a może nawet zamówiony? Ale co zrobić ze starym? Najczęściej ląduje w szufladzie, na wszelki wypadek – i czasami faktycznie przydaje się w sytuacjach awaryjnych. Telefony komórkowe są coraz lepsze –  służą jako aparaty fotograficzne, kamery, przeglądarki itd., dlatego chętnie wymieniamy je na nowsze modele. Zastanawiasz się, co zrobić ze starym smartfonem?

Oddaj komuś innemu 

Rozsądne jest przekazanie telefonu innej osobie – np. komuś z rodziny. Być może model ten przestał być dla Ciebie satysfakcjonujący, ale nadal jest dobry i odpowie na potrzeby kogoś innego. Smartfon z mniejszą liczbą funkcji i możliwości zadowoli seniora, będzie też dobry dla dziecka jako pierwszy telefon. 

Po prostu sprzedaj 

Popularna jest też sprzedaż, głównie przez Internet, pod warunkiem jednak, że model ten nadal jest dobry, niezniszczony i atrakcyjny. Jeśli jest to np. poprzedni flagowiec, nie nosi śladów użytkowania, ma dobre parametry, na pewno warto go sprzedać i odzyskać część pieniędzy. 

Recykling telefonów

Zużyty sprzęt elektroniczny to coraz większy problem, gdyż są one zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jeśli chcesz go wyrzucić, jest to najgorsze rozwiązanie! Lepiej oddać go do recyklingu.  

Telefon rezerwowy 

Kto nie miał sytuacji awaryjnej w najmniej spodziewanym momencie? Często wykorzystujemy stary smartfon jako modelu rezerwowy, w razie np. awarii, kradzieży czy zguby. 

Telefon w nowej roli? 

Zamiast decydować się na sprzedaż czy recykling telefonów, można też dać im drugie życie w nieco innej roli. Pomysłów nie brakuje i warto je wykorzystać, aby nie marnować dobrego urządzenia – telefon sprawdzi się jako konsola, uniwersalny pilot, kamerka internetowa czy odtwarzacz mp3. 

Oto kilka inspiracji. 

Telefon jako monitoring. Stary smartfon sprawdzi się m.in. jako kamera monitoringu. Nie musisz inwestować w osobne urządzenie, wystarczy, że ustawisz telefon w trybie nagrywania, zadbasz o pojemną kartę pamięci i gotowe – możesz rejestrować wszystko w trybie bieżącym. To przydatna funkcjonalność w różnych sytuacjach – na przykład wtedy, gdy masz w domu szczeniaka. Są też aplikacje, które pozwolą na przekaz obrazu przez 

Internet na nowy smartfon. Nawigacja w samochodzie. Możesz dalej korzystać ze starego smartfona jak z urządzenia do nawigacji, jeśli ma moduł GPS – korzystaj z map Google i nie gub drogi. 


Domowe centrum rozrywki. Masz inteligentny telewizor, głośniki, soundbar, zestaw kina domowego i inne urządzenia obsługujące technologię DLNA? Smartfon sprawdzi się w roli odtwarzacza multimedialnego, który będzie domowym centrum rozrywki. Wystarczy pobrać specjalną aplikację i gotowe.

Podziel się tym wpisem