Wynajem telefonów – czy płacąc za smartfon, zawsze jesteś jego właścicielem?

Część osób decyduje się na wynajem telefonu, sądząc, że to dobra i atrakcyjna cenowo oferta. Inni z kolei nawet nie wiedzą, że podpisali umowę wynajmu długoterminowego zamiast kupna. Zwykle dowiadują się o tym, gdy są zmuszeni oddać telefon do naprawy. Powodem najczęściej jest nieuczciwość wielu firm oraz nieuwaga kupującego – czytaj dokładnie umowę i upewnij się, że wiesz, co podpisujesz.

Prężny rozwój branży telefonów komórkowych

W czasach popularności nowoczesnych technologii wiele osób śledzi na bieżąco kolejne nowinki w postaci nowych smartfonów i innych gadżetów elektronicznych. Branża telefonów komórkowych dynamicznie się rozwija i większość z nas stosunkowo szybko zmienia posiadany sprzęt na nowy. Nic zatem dziwnego, że kuszą nas akcje promocyjne i flagowe modele w niższej cenie.

Na takie oferty warto jednak uważać i dokładnie przeczytać warunki umowy, a także po prostu zadawać sprzedawcy konkretne pytania – np. o serwis. Usługa długoterminowego wynajmu telefonów często brzmi zachęcająco, ale potem okazuje się, że w razie konieczności naprawy urządzenia piętrzą się przed nami same problemy. Może okazać się, że, według regulaminu, dany sklep nie sprzedawał smartfonów, a tylko je wynajmował konsumentom. Lampka kontrolna powinna nam się zapalić, jeśli cena urządzenia jest znacznie niższa niż średnia cena rynkowa, a regulamin i warunki są bardzo długie. Mogą liczyć nawet kilkadziesiąt stron!

Widząc na przykład takie zapisy: „(…) po stronie Najemcy istnieje obowiązek przyjęcia Przedmiotu Najmu, dbania o niego i postępowania z nim zgodnie z Umową i Ogólnymi Warunkami oraz zapłaty ceny i wykonania innych zobowiązań zgodnie z Umową i Ogólnymi Warunkami (…)” czy „Najemca nie ma prawa w żaden sposób ingerować w Przedmiot Najmu ani dokonywać zmian w Przedmiocie Najmu, jego modyfikacji i napraw”, zachowaj szczególną czujność i ostrożność. Cena to w istocie zwykle kwota czynszu.

Wynajem telefonów – czy to dobra alternatywa dla zakupu?

Zwykle do wyboru są różne smartfony Samsung, Xiaomi czy Apple, w tym również modele flagowe. Radość z możliwości zakupu wymarzonego urządzenia taniej sprawia, że możemy nie zauważyć kilku zapisów w umowie lub w ogóle jej nie czytamy. Kusi nas m.in. możliwość wymiany telefonu w trakcie trwania umowy, jeśli dany sprzęt nie spełnia naszych oczekiwań. Nie wszystko jednak wygląda tak różowo.

Większość kupujących nie zdaje sobie sprawy, że nie są właścicielami telefonów. Okazuje się, że ich nie kupili, lecz podpisali umowę długoterminowego wynajmu. Dopiero na koniec umowy można wykupić telefon lub go zwrócić. Podkreślmy to. Zawierając umowę najmu, konsument stanie się właścicielem telefonu, dopiero gdy zdecyduje się go wykupić.

Nie można też sprzedać takiego urządzenia. Odsprzedanie cudzej własności to przywłaszczenie według polskiego prawa. W zależności od wartości przedmiotu może zostać ono uznane za wykroczenie lub nawet przestępstwo.

By urządzenie na pewno pochodziło od producenta, posiadało ważną gwarancję i stało się Twoją własnością, decyduj się na zakup jedynie od solidnego partnera – jak GSM24. W naszej ofercie znajdziesz telefony różnych cenionych producentów i znajdziesz model mający to, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz skorzystać z oferty naszego outletu.

Podziel się tym wpisem

comments (0)

Aktualnie brak komentarzy