Zegarek w góry — jaki najlepiej wybrać?

Spacery w górach to doskonały sposób spędzania czasu. Aktywny wysiłek pozwala rozbudować tkankę mięśniową oraz zgubić nadmierne kilogramy. Jednocześnie można podziwiać niezwykłe widoki górskie, z pięknymi lasami, widzianymi z dużej wysokości. Jednak górska turystyka niesie ze sobą także pewne ryzyka i zagrożenia. Dlatego warto mieć przy sobie osobistego pomocnika w postaci smartwatcha. Jednak nie każdy model będzie równie dobry na takie wycieczki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Sprawdź, jakie funkcje będą przydatne górskim amatorom.

Zegarek w góry — na co zwrócić uwagę?

Czy warto zabrać zegarek w góry? Z pewnością, choć nie każdy model będzie równie użyteczny w tych warunkach. Klasyczny czasomierz z tarczą i wskazówkami czy nieco nowsze modele cyfrowe wskazujące jedynie aktualną porę dnia, pozwoli wrócić przed zmrokiem do schroniska, by uniknąć niebezpiecznych przepraw w ciemności. Jednak o wiele więcej pożytku przyniosą nowoczesne smartwatche z dodatkowymi, zaawansowanymi funkcjami. Już na początek warto zwrócić uwagę na kilka aspektów takiego wyposażenia:

Wodoodporność

Jeśli niewielkie opady uniemożliwią Ci skorzystanie z pomocy smartwatcha, nie będziesz mieć z niego dużego pożytku. Dlatego minimalna klasa ochronności powinna wynosić 5 ATM. Jednak standardem w górskich regionach powinien być wskaźnik na poziomie 10 ATM, pozwalający nawet na pływanie z zegarkiem na ręce. Dlaczego jest to tak ważne? Na dużych wysokościach nawet na wiosnę lub jesienią można spotkać jeszcze śnieg, a ewentualny upadek spowoduje zamoczenie urządzenia.

Długi czas pracy

Zaawansowane zegarki znanych marek mogą wytrzymać nawet tydzień na jednym ładowaniem. Jednak w górach często korzystać będziesz z modułu GPS, co znacząco przyśpieszy zużycie baterii. Tymczasem pewnym minimum jest tu około 4 dni w przypadku długich wypraw. Jeśli planujesz jedynie jednodniowe spacery, zapewnij sobie urządzenie, które będzie działać przynajmniej 48 godzin.
     
Góry nie są zbyt bezpiecznym otoczeniem: mnóstwo kamieni, wstrząsy, osuwająca się czasem ziemia. Tego typu warunki nie mogą wyeliminować Twojego smartwatcha — musi być odporny na zarysowania, uderzenia oraz wstrząsy! Najlepszym rozwiązaniem oferowanym na rynku jest dziś szkło z szafiru.
     
Niska temperatura może być zabójcza nie tylko dla człowieka, ale również urządzeń elektronicznych. Dlatego warto postawić na zegarki odporne na zmiany temperatury — wytrzymujące zarówno mróz za oknem, jak i wejście/wyjście z ogrzanego schroniska.

Wspomniane charakterystyki dotyczą wytrzymałości Twojego zegarka. Zagwarantują one, że urządzenie będzie cały czas dostępne i pomocne, niezależnie od trudnych warunków, w jakich przyjdzie Ci podróżować. Nawet jeśli planujesz spacerować po łagodnych szlakach górskich, pogoda jest zmienna, a w gęstych lasach łatwo się zgubić. Dlatego bądź zawsze gotów na najgorsze.

Jakie funkcjonalności powinien mieć zegarek w górach?

Czy wytrzymały smartwatch z wysokościomierzem i GPS będzie idealnym wyborem? Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z górami, może się wydawać, że jest to bogate wyposażenie zegarka na rękę. Jednak doświadczeni podróżnicy wiedzą, że warto wybrać model z większą ilością dodatkowych funkcji:

Faktycznie nawigacja jest bardzo istotnym elementem. Najlepiej połączona z pełną mapą turystyczną dostępną nie tylko w telefonie, ale również na wyświetlaczu zegarka. Smartfon może bowiem łatwo wypaść z ręki, zostawiając Cię z niczym na dalszą drogę.
    
Pulsometr, choć może wydawać się mało przydatny, pozwoli Ci wybrać odpowiednie tempo marszu. Zbyt mocne obciążenie może doprowadzić do sytuacji, gdy zabraknie Ci sił daleko od celu. Z kolei spacer wolnym wydłuży czas podróży, przez co możesz nie zdążyć przed zmierzchem. Dlatego pomiar podstawowych danych medycznych — tętna czy saturacji — ułatwi planowanie całej drogi.
    
Wysokościomierz oraz barometr mają większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Wraz z przechodzeniem na wyższe sfery szczytu, powietrze rzednie. Dane takie pozwalają także szybko ustalić pozycję w czasie zawiei śnieżnej. Barometr ostrzeże Cię również o zbliżającej się burzy.
    
Przejrzysty wyświetlacz ułatwiający odczytywanie czasu nawet w trudnych warunkach, na przykład w gęstej mgle. Dobrym pomysłem jest zakup smartwatcha z wysokim kontrastem. Także przyciski powinny być nieco większe, by ułatwić obsługę zegarka w rękawicach.

Tak wyposażony smartwatch z pewnością ułatwi Ci podróżowanie po górach. Zarówno, jeśli jesteś początkującym, jak i zaawansowanym podróżnikiem górskim.

Jaki zegarek w góry wybrać?

Jaki zegarek w góry będzie najlepszy dla początkującego amatora gór? Najlepiej celować w modele trekkingowe, przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Istnieje również kilku producentów specjalizujących się w tego typu urządzeniach. Zaawansowani podróżnicy górscy z kolei wiedzą już, jakie funkcje mają dla nich największe znaczenie, co znacząco ułatwia wybór optymalnego modelu zegarka w góry.

Smartwatch w góry — ranking najlepszych modeli

Nie wiesz, jaki będzie odpowiedni zegarek w góry? Ranking najlepszych modeli poniżej powinien pomóc Ci przy zakupie pierwszego swojego zegarka trekkingowego.

Najlepszym wyposażeniem są smartwatche Garmin w góry. Seria Fenix, określana przez producenta jako przygodowe smartwatche, posiadają wiele istotnych funkcji. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie podróży — zawsze możesz wrócić dokładnie tą samą drogą, którą dotarłeś w dane miejsce. Zegarek zapamięta Twoją trasę i odtworzy ją doprowadzając Cię do schroniska. Garmin Fenix 6 sprawdzi się u początkujących turystów, natomiast Garmin Fenix 6X Pro Solar to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Casio, japoński gigant, wprowadził na rynek serię zegarków G-Shock, bardzo odporne na trudne warunki występujące w górach. Godny polecenia jest na przykład zegarek Casio G-Shock GA-100-1A1ER.

Wybierając spośród wyżej wymienionych zegarków górskich, zyskasz zestaw podstawowych narzędzi dla turystów górskich, a zakupiony sprzęt wytrzyma wszystkie warunki atmosferyczne, służąc Ci zawsze pomocą.