Słuchawki Bluetooth czy przewodowe: które wybrać?

Jak doskonale wiemy, są we Wszechświecie takie tajemne prawa natury, które sprawiają, że kanapka zawsze spada posmarowaną stroną do podłogi, czyściutka biała koszula bardzo chętnie przyciąga plamy po zupie, a kabelki od słuchawek niezawodnie będą się nam plątać. W każdym razie dla tych mniej cierpliwych, utyskujących na Prawo Murphy’ego i niewidzialne siły tworzące z przewodowych słuchawek misterne kłębki, z odsieczą przyszła bezprzewodowa technologia przesyłania dźwięku, wykorzystująca Bluetooth. Sprawdźmy więc czy to prawdziwe remedium na odwieczną zmorę wielbicieli słuchania muzyki w słuchawkach i w czym lepsze są słuchawki bezprzewodowe od przewodowych?

Czy słuchawki Bluetooth zapewniają taką samą jakość dźwięku co przewodowe?

Na początku warto rozróżnić modele słuchawek ze względu na ich konstrukcję i przeznaczenie: tradycyjne słuchawki nauszne, miniaturowe słuchawki douszne, wygodne słuchawki zauszne czy wreszcie słuchawki dokanałowe. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, to mamy jeszcze podział na modele otwarte, półotwarte i zamknięte – w różnym stopniu izolujące nas od hałasów zewnętrznych przy delektowaniu się ulubioną muzyką czy dialogami filmowymi. Wybór powinien być więc przemyślany pod kątem tego, w jaki sposób najczęściej chcemy używać słuchawek i czy bardziej szukamy urządzenia możliwie najmniejszego, kompaktowego i łatwego do schowania, czy raczej cieszącego nas bogactwem dźwięku, którego nie ograniczają gabaryty słuchawek.

Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to z pewnością najnowsze słuchawki bezprzewodowe poczyniły ogromne postępy i doganiają klasyczne rozwiązania pod względem wrażeń z odsłuchu. Niemniej jednak różnice są wciąż widoczne gołym okiem… to znaczy słyszalne gołym uchem, bowiem słuchawki bezprzewodowe muszą kompresować przesyłany dźwięk czy muzykę, co wpływa na obniżenie jakości. Jest to spowodowane ograniczeniami wynikającymi z limitu transferu danych, jakie można przekazywać przez oparty na sygnale radiowym Bluetooth. Oczywiście straty jakościowe nagrań nie mają aż takiego znaczenia, jeśli odsłuchujemy muzykę zapisaną w formacie mp3 lub bezpośrednio z platform streamingowych, bardziej irytujące może być za to zjawisko latencji - opóźnień lub zakłóceń, przypominających zacinającą się lub przeskakującą płytę CD.

Przewaga tradycyjnych słuchawek przewodowych to niezakłócona transmisja dźwięku i jego większa detaliczność brzmienia. Fakt ten ma znaczenie głównie dla osób o szczególnie wrażliwym zmyśle słuchu, lubujących otaczać się dźwiękiem o wyjątkowej szczegółowości tonów. Jest jeszcze jedna dość istotna przewaga tradycyjnego rozwiązania z kablem, czyli koszt zakupu. Porównywanie modeli z podobnych półek cenowych wygląda tak, że za cenę przeciętnego urządzenia opartego na technologii Bluetooth dostajemy niezłe słuchawki przewodowe, zaś mając do dyspozycji kilkaset złotych otrzymamy rewelacyjne sprzęty renomowanych producentów, dające naprawdę niesamowite brzmienie. Na końcu cenowej skali są słuchawki dla prawdziwych audiofilów, natomiast trudno znaleźć dla nich jakąkolwiek konkurencję wśród słuchawek bezprzewodowych, dlatego zostawmy ten temat koneserom.

Jakie są główne zalety słuchawek Bluetooth w porównaniu z przewodowymi?

Główną zaletą, dla której wybierane są słuchawki bezprzewodowe, jest oczywiście wygoda ich użytkowania. Są zdecydowanie praktyczniejsze dla osób aktywnych - podczas biegania, ćwiczeń na siłowni czy nawet sobotnich porządków w domu. Nie ograniczają nas żadne przewody - nie krępują ruchów głowy swoją długością, nie musimy nosić urządzenia odtwarzającego dźwięk ze sobą, nie ma też ryzyka wyrwania przewodu z gniazda wejściowego.

Dobre słuchawki Bluetooth zapewniają zasięg do około 10 metrów od źródła dźwięku, więc są doskonałe do słuchania porannych wiadomości podczas krzątania się przy śniadaniu lub dyskretnego oglądania wieczorem ulubionego filmu w telewizji. Będą również znacznie wygodniejsze do transportu i przechowywania, zaś niewielkie modele douszne, często dostępne z eleganckim etui, które może mieć funkcję ładowania sprawiają, że są znacznie lepszą opcją na przykład w podróży pociągiem.
Jednakże słuchawki Bluetooth, zalety których opierają się na mobilności i praktyczności, nie zawsze będą w stanie sprostać problemowi, wynikającemu z zakłóceń i synchronizacji, tak więc występowanie opóźnienia między obrazem a dźwiękiem ze względu na właściwości radiowej technologii bezprzewodowej trzeba po prostu zaakceptować jako ich cechę, a nie wadę.

Kiedy słuchawki przewodowe są lepsze od słuchawek bezprzewodowych?

Słuchawki tradycyjne ujawniają swoje przewagi wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest jakość i szybkość  transmisji dźwięku. Będą więc trafniejszym wyborem dla miłośników klasycznej muzyki czy pasjonatów filmów z bogatą ścieżką dźwiękową. Oferują szersze pasmo przenoszenia, pozwalające cieszyć się nisko i wysoko brzmiącymi tonami o świetnej szczegółowości. Dodając do tego znakomicie izolujące, pasywne systemy redukcji hałasów z zewnątrz i wygodne nauszniki, kryjące wielowarstwowe membrany, perfekcyjnie odtwarzające dźwięki, uzyskujemy sprzęt dla najbardziej wymagających, którzy za cenę bezkompromisowej jakości godzą się z niedogodnościami wynikającymi z obecności kabla. A skoro już o nim mowa – pamiętać też należy o tym, że słuchawki tradycyjne nie wymagają żadnego źródła zasilania ani ładowania, w odróżnieniu od modeli bezprzewodowych.

Przewodowe słuchawki będą też lepszym rozwiązaniem tam, gdzie urządzenie i gniazdo wejściowe są relatywnie blisko, a użytkownik nie oczekuje od nich mobilności, tak więc są nadal naturalnym wyborem dla graczy, kupujących słuchawki gamingowe z mikrofonem jako uzupełnienie swojego arsenału akcesoriów do wielogodzinnych zmagań w wirtualnym świecie. Jednak tu też dokonuje się znaczący postęp i coraz więcej modeli słuchawek bezprzewodowych posiada specjalny tryb gry, którego zadaniem jest zapewnienie odtwarzania dźwięku bez irytujących opóźnień. Takie dedykowane, bezprzewodowe urządzenia zgarniają całkiem pozytywne recenzje ze strony użytkowników, ale należy pamiętać, że pewnych ograniczeń wynikających z zastosowanej technologii nie da się przeskoczyć - jeśli nie latencja, to sama natura połączenia Bluetooth może sporadycznie sprawiać problemy, które są zupełnie obce użytkownikom słuchawek przewodowych. Tam sygnał stracimy dopiero po gwałtownym ruchu ciała lub głowy, wyrywającym wtyczkę z gniazda wejściowego.

Stojąc przed zakupowym dylematem – słuchawki Bluetooth czy zwykłe – wybierajmy takie, które najlepiej będą odpowiadać naszym wymaganiom. Być może okaże się, że nie warto iść na kompromisy i do treningów, biegania czy spacerów lepiej wybrać wygodne, poręczne miniaturowe słuchawki dokanałowe a do wieczornych batalii przed ekranem komputera zakupić nowoczesne słuchawki gamingowe z mikrofonem?