Jaki kolor iPhone’a wybrać?

Jeden z założycieli Apple, legendarny Steve Jobs, zapadł w pamięć większości ludzi swoim charakterystycznym strojem, składającym się z białych butów, tradycyjnych niebieskich dżinsów i czarnego swetra typu golf. Uważając, że szkoda marnować czasu i energii decyzyjnej na takie trywialne kwestie, jak codzienny wybór ubrań, bezsensownie wyczerpujący nasze cenne zasoby intelektualne, Jobs postawił na garderobiany minimalizm, który trwale zapisał się w popkulturze. Na szczęście przenosząc ideę praktyczności, uniwersalności i funkcjonalności w świat elektroniki nie upierał się na jedną tylko opcję kolorystyczną, zarezerwowaną dla swojej perełki, czyli iPhone’a. Jednakże wyważona elegancja i ograniczona paleta dostępnych kolorów zawsze podkreślały wyjątkowość tych urządzeń. Zobaczmy zatem, jak obecnie wygląda gama kolorystyczna najpopularniejszych modeli od Apple dostępnych w sprzedaży?

Jaki kolor iPhone’a najlepiej się sprzedaje?

Czasy wymiennych, wielobarwnych, wzorzystych obudów telefonów minęły już chyba bezpowrotnie – teraz to ochronne etui przejmują tę funkcję, zaś kolor samego smartfona jest widoczny tak naprawdę tylko na jego tylnej obudowie i dla wielu osób nie ma większego znaczenia estetycznego. Inaczej jednak jest z flagowymi modelami z najwyższej półki – jeśli chodzi o iPhone, to przede wszystkim godny podkreślenia jest sam materiał, z którego wykonywane są obudowy, a kolory nadal znamionują indywidualny gust właściciela.
Co ciekawe, wedle różnych ankiet klasyczna czerń czy neutralna biel są już nieco passé wśród posiadaczy smartfonów Apple. Okazuje się, że chętnie wybierają oni żywsze kolory i na przykład głęboka purpura jest wiodącym wyborem wśród użytkowników modeli z serii iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, a niebieski i fioletowy są najchętniej wybierane przy zakupie modeli iPhone 14 i iPhone 14 Plus. To dość zaskakujące, gdyż klienci zwyczajowo kupowali raczej bardziej konserwatywne barwy, a charakterystyczny ciemny fiolet był jedną z niewielu nowinek estetycznych w porównaniu do poprzednich modeli iPhone’ów. Być może głównym czynnikiem była dość intensywna promocja tej obudowy właśnie?

Jakie są dostępne kolory telefonów iPhone?

Każda linia modelowa wyróżnia się nieco inną gamą kolorystyczną, korespondującą z klasą urządzenia i eksponującą detale obudowy. Można to trochę przyrównać do wyboru lakieru przy konfigurowaniu nowego auta, mając do dyspozycji tylko odcienie charakterystyczne dla marki i z nią kojarzone - jeśli fan motoryzacji wie, co oznacza rosso corsa lub british racing green, to tak samo miłośnik marki Apple rozpozna, co kryje się pod nazwą deep purple lub space black. Ograniczona gama kolorystyczna nie przeszkadza w wybraniu pasującego do indywidualnego stylu modelu, za to podkreśla ekskluzywny charakter urządzeń. Uszeregujmy wszystkie opcje, jakie mamy do dyspozycji na przykładzie sześciu bestsellerowych wersji iPhone'a:

  • iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max mają następujące opcje do wyboru: tytan czarny, tytan biały, tytan błękitny  oraz tytan naturalny.
  • iPhone 15 oraz i Phone 15 Plus prezentują się w pięciu odcieniach:  niebieskim, różowym, żółtym, czarnym i zielonym.
  • iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max dostępne są w kolorach: głęboka purpura , złoty , srebrny , gwiezdna czerń.
  • iPhone 14 oraz iPhone 14 Plus są do kupienia w sześciu barwach: czerwony, niebieski, fioletowy, północ , księżycowa poświata i żółty.
  • iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max pojawiał się w kolorach: alpejska zieleń, mocny grafit, złoty, srebrny oraz górski błękit.
  • iPhone 13 występuje w sześciu kolorach: niebieski, różowy, północ, księżycowa poświata, zielony (khaki) i czerwony.

Apple swoimi decyzjami w kwestii palety barw podkreśla, że pragnie kontynuować trend pełnej spójności i wyważonej elegancji w ofercie, jednocześnie dając nieco większą różnorodność i możliwość personalizacji wyglądu smartfonów dzięki oryginalnym akcesoriom, pozwalającym dopasować je do posiadanych już urządzeń tej samej marki.

Kolor iPhone’a a cena – czy są różnice?

Oficjalne ceny poszczególnych wersji kolorystycznych iPhone nie będą się między sobą różnić, a przynamniej nie na pierwotnym rynku. To nie kolor obudowy ma być czynnikiem wpływającym na końcową cenę produktu, jak na przykład pojemność pamięci. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to oczywiście mogą zdarzać się modele droższe tylko ze względu na popularność danego koloru lub jego mniejszą ilość w ofertach, natomiast Apple i jego polityka sprzedażowa nie traktują tego jako coś wpływającego na cenę. Być może wpływ na to miały różne niepochlebne i nieprzychylne komentarze, pojawiające się swego czasu w sieci, insynuujące, że na przykład biały iPhone ma celowo wyższą cenę, niż czarny, łącznie z oskarżeniami o rasistowskie zachowania. Lepiej więc tę delikatną kwestię wyboru koloru pozostawić klientowi i nie pozycjonować żadnego z nich wyżej od pozostałych.

Kolory najnowszego iPhone 15 – jaki wybrać?

Gama kolorystyczna iPhone 15 jest charakterystyczna dla marki - dystyngowana, stonowana i jednocześnie modna. Za barwę smartfona odpowiada wzmocnione, nasycone kolorem szkło otulające aluminiową obudowę, a jego barwa - jak chwali się sam producent - to efekt jonizowania szkła cząsteczkami metali. Pastelowe różowy, żółty, zielony, niebieski, czarny – tych pięć kolorów mamy do wyboru jeśli chodzi o obudowy modelu iPhone 15. Matowe wykończenie o delikatnej strukturze jest podkreślone lśniącą opaską wokół bocznej krawędzi smartfona i trzeba przyznać, że zarówno sam design, jak i wykonanie sprawiają naprawdę rewelacyjne wrażenie. Zaś co do samych kolorów, to klasyczna czerń została uzupełniona przez cztery delikatne barwy, które umożliwiają wybór zgodny z indywidualnym gustem. Ale raz podjęta decyzja wcale nie musi okazać się ostateczną - Apple pomyślało o tym, by można było niewielkim kosztem dokonać radykalnej zmiany wyjściowego stroju.

Dostępne są dedykowane niektórym modelom etui z tkaniny FineWoven lub silikonowe, w kolorach spójnych z innymi dodatkami, na przykład opaskami do smartwatchy. Propozycja zwana "kolory sezonowe" jest skierowana do tych posiadaczy iPhone'a, którzy chcą odmienić swojego ulubionego smartfona, a przy okazji dodatkowo zabezpieczyć go przed uszkodzeniami i zużyciem obudowy. Mamy do wyboru pięć kolorów etui z Fine Woven: rubinowa morwa, wieczna zieleń, jasnobeżowy, głębia oceanu i czarny. Wykonane z przypominającej w dotyku zamsz tkaniny pokrowce nie przeszkadzają w korzystaniu z ładowania poprzez MagSafe i wyglądają niezwykle gustownie. Do dyspozycji są jeszcze silikonowe etui w ośmiu kolorach: pomarańczowy sorbet, cyprysowy, zimowy błękit, sztormowy błękit, guawa, popielaty brąz, jasnoróżowy oraz czarny. Silikonowe etui zapewniają pewniejszy chwyt urządzenia i mają intrygujące, matowe odcienie popularnych kolorów, które można łączyć z innymi akcesoriami oferowanymi przez Apple.