Najlepsze telefony Dual SIM - jaki smartfon kupić?

Telefon do użytku prywatnego i numer służbowy to niegdyś konieczność posiadania oddzielnych urządzeń na osobne karty SIM. Wraz z pojawieniem się technologii Dual SIM i dwóch slotów na karty możliwe stało się zintegrowanie numerów w jednym telefonie, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które oddzielają życie zawodowe od osobistego. Współczesne smartfony coraz częściej oferują tę opcję, a czołowi producenci mają w swoim asortymencie modele z Dual SIM w każdej kategorii cenowej. Sprawdźmy zatem jak telefon na dwie karty działa w praktyce i jak z niego korzystać w życiu codziennym?

Telefony na dwie karty - jak działają?

Najnowsze urządzenia umożliwiające korzystanie z dwóch kart SIM operatora wykorzystują do tego dedykowane sloty w układzie Dual SIM + karta pamięci, ale bywa i tak, że smartfon jest pozbawiony możliwości korzystania z karty microSD na czas umieszczenia tam drugiej karty SIM. To, czy obie karty są aktywne w tym samym momencie czy nie, zależy od rodzaju Dual SIM, wyróżnić zaś można cztery  odmienne rozwiązania:

Dual SIM Active, czyli aktywny przez cały czas, działający tylko w modelach wyposażonych w dwie anteny GSM. Oba numery na kartach są stale dostępne, dzięki czemu obydwie karty pozostają aktywne non-stop, na przykład podczas prowadzenia przez jedną z nich połączenia głosowego - wówczas dzwoniąca do nas osoba usłyszy sygnał zajętej linii. W tym trybie możemy zawiesić jedno połączenie głosowe na rzecz odebrania drugiego.

Dual SIM Standby, czyli pośredni tryb czuwania, w którym obie karty pozostają aktywne, ale w momencie rozpoczęcia przez jedną z nich połączenia głosowego lub transmisji danych, druga karta jest chwilowo dezaktywowana, a kontaktująca się z nami osoba sytuacji usłyszy informację, że główna linia jest zajęta lub uruchomi się poczta głosowa. Po zakończeniu rozmowy dostaniemy komunikat, że ktoś próbował się do nas dodzwonić, a ponieważ tego typu urządzenia posiadają tylko jedną antenę, to jeśli jedna z kart zajmie sygnał, druga musi zaczekać na zakończenie połączenia.

Dual SIM Smart, obecny w niektórych modelach hybrydowy system trybu aktywnego i czuwania, w którym aktywna jest jedna karta, ale przy próbie połączenia na drugi numer zostaje ono automatycznie przekierowane na ten pierwszy, co bywa bezcenne i pozwala na przykład nie przegapić ważnego telefonu, na który oczekujemy.

Dual SIM Passive, czyli tryb pasywny, umożliwiający korzystanie tylko z jednej karty i numeru, które trzeba ręcznie przełączyć za każdym razem, jest to jednak obecnie rzadko już spotykany i wykorzystywany tryb.

Jakie telefony mają Dual SIM?

Wybór wśród smartfonów Dual SIM był niegdyś dość ograniczony, ale producenci stopniowo  wprowadzają tę pożyteczną funkcję do swojej oferty modelowej, dzięki czemu mamy w salonie coraz więcej wariantów do wyboru. Pamiętajmy jedynie, że jedną z podstawowych wad smartfonów Dual SIM jest większy pobór mocy w porównaniu do klasycznych modeli, a wiąże się to z koniecznością obsługi dwóch kart SIM. Również dwie anteny GSM czy zdublowane podzespoły stanowią obciążenie dla baterii i ograniczają wydajność, zmuszając do częstszego ładowania urządzenia. Dual SIM jest więc świadomym wyborem osób, które szukają dokładnie tego wygodnego dla nich rozwiązania. Można porównać to do kupowania samochodu z napędem na jedną lub dwie osie - owszem przydatny, ale nie jest niezbędny, a z jego użyteczności tylko nieliczni korzystają w stu procentach.

Dual SIM na szczęście nie jest opcją zarezerwowaną tylko dla najdroższych modeli, bo tak naprawdę już smartfony z podstawowych półek cenowych ją posiadają. Jedynym ograniczeniem może być kompromis wynikający z faktu, iż niektórzy producenci smartfonów z funkcją Dual SIM umożliwiają korzystanie z drugiej karty wyłącznie przez slot microSD. W takich modelach musimy sami zdecydować czy posiadanie dwóch kart kosztem zmniejszenia ilości miejsca na dane w postaci karty pamięci będzie dobrym rozwiązaniem.

Topowe smartfony Dual SIM: ranking najlepszych modeli.

Możliwość działania na dwie karty posiadają zarówno urządzenia oparte na systemie Android, jak i produkty z logo Apple, zaś niektóre są dostępne od dość dawna, na przykład Samsung Dual SIM proponował już w modelu Galaxy S9 w wersji współdzielenia slotu z kartą pamięci. Trudno mówić o wielkim novum, a lista smartfonów posiadających możliwość operowania dwoma numerami stale rośnie, wypełniając w zasadzie każdą półkę cenową. Pamiętajmy jednak, że są cztery różne metody implementowania rozwiązań Dual SIM na rynku, a wciąż większość dostępnych smartfonów z dwiema kartami oferuje nam tylko funkcję Dual Standby, czyli rozwiązanie trochę kompromisowe.

Jakie są najlepsze telefony Dual Sim i które modele są szczególne godne polecenia? Z pewnością świetnym wyborem będzie Samsung  Galaxy A53 5G, z doskonałym wyświetlaczem, pojemną baterią  i bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jednak chińska konkurencja nie śpi, pracując aktywnie nad rozwiązaniami w modelach Xiaomi Dual SIM Active (DSDA). Tymczasem mamy do dyspozycji rewelacyjny Xiaomi 13 Pro, który oferuje swoje możliwości techniczne, wspaniały aparat fotograficzny i ekran o wysokiej rozdzielczości wraz z opcją korzystania z dwóch kart SIM. Apple także umożliwia "podwójną obsadę" jeśli chodzi o numery telefonów we wszystkich swoich modelach wypuszczonych po 2018 roku, ale w odróżnieniu od konkurentów jest to karta wirtualna eSIM, aktywowana w ustawieniach urządzenia.

Dla kogo smartfon z Dual Sim?

Niegdyś jednym z czynników przy wyborze telefonu z Dual SIM mogła być czysta ekonomia, na przykład używanie jednej z kart SIM do połączeń telefonicznych, a drugiej do Internetu, ale w dobie wyścigu operatorów na "nielimitowane wszystko do wszystkich" to straciło sens. Obecnie z tego rozwiązania korzystają głównie te osoby, które pragną zachować więcej prywatności, chcą posiadać numer tylko do kontaktów służbowych, ogłoszeń internetowych czy połączeń spoza zaufanej listy odbiorców. Z pewnością wygodą jest posiadanie tylko jednego urządzenia, do którego możemy dołożyć drugą kartę SIM w zależności od potrzeb, a więc nie trzeba nosić dwóch telefonów, pamiętać o ich ładowaniu i zabieraniu zawsze ze sobą.

Jest to też użyteczne dla osób, które często wyjeżdżają, na wakacje bądź służbowo, w dalekie strony świata, gdzie nie mogą korzystać z roamingu, a astronomiczne kwoty za połączenia i transmisję danych boleśnie przypomną się na najbliższym rachunku za usługi. Wówczas można nabyć kartę SIM lokalnego operatora i używać jej równolegle na jednym smartfonie, nie rezygnując z ważnych powiadomień czy połączeń krajowych w żadnym momencie zagranicznej eskapady.