Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu?

Smartfony są naszymi bankami danych i nośnikami mnóstwa plików, które zapisujemy w pamięci urządzenia i często o nich zapominamy. Jednakże z upływem czasu zaczyna kończyć się miejsce i smartfon domaga się czyszczenia zasobów, mimo, że współczesne modele zdają się oferować  aż nadto jak na potrzeby użytkowników. Pamiętajmy jednak, że pamięć telefonu sama się zapełnia, a ważące naprawdę sporo filmy i zdjęcia o dużej rozdzielczości czy też pochłaniające kilkadziesiąt MB aplikacje pochłaniają dostępne miejsce. Co zrobić, gdy pamięć telefonu jest pełna oraz jak wyczyścić ją skutecznie i bez strat dla funkcjonalności?

Jak sprawdzić pamięć wewnętrzną telefonu?

Pamięć wewnętrzna wpływa bezpośrednio na wydajność i szybkość działania urządzenia, więc jeśli zaczyna pracować wolniej niż zwykle, będzie to jeden z symptomów kończących się zasobów. Jak sprawdzić pamięć w telefonie? Nie jest to trudne, wymaga odnalezienia w menu "Ustawienia" odpowiedniej pozycji oraz odczytania wskazań. Zapełnienie pamięci w urządzeniach z systemem Android oraz procentowy podział na poszczególne pliki i aplikacje można szybko odczytać oraz przeprowadzić małą inwentaryzację - z podpowiedziami urządzenia usuwać aplikacje, których dawno nie używaliśmy, zdublowane lub zbędne pliki oraz stare dokumenty.
System iOS  również monitoruje pamięć na urządzeniu, analizując ilość miejsca zajmowanego przez poszczególne aplikacje. W celu udostępnienia większej ilości miejsca może usuwać rzeczy, nie są już potrzebne, co między innymi obejmuje aplikacje, które nie są używane, a także lokalną pamięć podręczną plików przechowywanych w iCloud Drive oraz usuwanie plików tymczasowych i czyszczenie pamięci podręcznej.

Im więcej danych zapisujemy na swoim smartfonie, tym częściej możemy spodziewać się powiadomień o konieczności uporządkowania swoich plików bądź usunięcia aplikacji, w skrajnych przypadkach zaś urządzenie będzie funkcjonować z mniejszą niż dotychczas efektywnością, co z pewnością będzie odczuwalne w codziennym użytku.

Czy można zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie?

Rozszerzenie pamięci można w łatwy sposób przeprowadzić poprzez zakup i instalację karty SD, którą należy ustawić jako domyślne miejsce do przechowywania zdjęć i klipów wideo. To również ułatwienie późniejszego zgrywania i archiwizowania tych plików. Ostrożnie natomiast trzeba podchodzić do przenoszenia aplikacji, gdyż wiele widżetów może przestać działać, gdy oprogramowanie zostanie przeniesione na kartę SD. Zapchana pamięć wewnętrzna telefonu, gdzie jest mnóstwo dużych plików, spowolni działanie urządzenia, więc jeśli tylko smartfon dysponuje slotem na dodatkową kartę pamięci, to warto z niego skorzystać. 

Jak zwiększyć pamięć w telefonie bez karty pamięci? Popularyzacja przechowywania danych w chmurze oraz narzędzia, takie jak Dysk Google, iCloud, One Drive czy Dropbox pozwalają bezpiecznie przenieść duże pliki na serwer czy tworzyć kopie zapasowe w chmurze. To bardzo efektywnie zwalnia miejsce na urządzeniu, jest też dobrą metodą na zapewnienie sobie bezpieczeństwa i łatwiejszego odzyskiwania plików. Synchronizacja smartfona z chmurą pozwala szybko i na bieżąco migrować wszystkie dane, jednocześnie odblokowuje miejsce w pamięci wewnętrznej dla gier czy aplikacji. Ataki mobilnego, złośliwego oprogramowania typu ransomware, które blokuje dostęp do systemu lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych są rzadkie, ale jednak się zdarzają. A jeśli przytrafi Ci się zgubić lub zepsuć smartfon, to takim przypadku szczególnie docenisz uprzednie przeniesienie najważniejszych plików do chmury.

Co można usunąć z pamięci wewnętrznej telefonu?

Optymalizację warto zacząć od nieużywanych aplikacji oraz niepotrzebnych bądź nieudanych zdjęć, które pochłaniają dziesiątki megabajtów. Tymczasowe pliki danych, znane jako pamięć podręczna również potrafią zapełnić sporą przestrzeń smartfona z Androidem, warto więc regularnie je usuwać - w większości przypadków wyczyszczenie pamięci podręcznej kilku rzadko używanych aplikacji może rozwiązać problemy z pamięcią lub wydajnością urządzenia. Jak wyczyścić pamięć w telefonie? Usunąć wszystko to, co z pewnością jest już niepotrzebne i odinstalować stare aplikacje bądź nieużywane gry.

Niektórzy użytkownicy mają obawy przed przeprowadzeniem "czyszczenia", by nie stracić przez przypadek czy nieuwagę cennych danych. Należy jednak pamiętać, że ta operacja nie powinna spowodować wylogowania z aplikacji ani innych poważnych zmian, na przykład takich jak postępy w grach czy utracenie zakładek przeglądarki. Oczywiście niektóre ustawienia stron zostaną wyczyszczone i trzeba będzie ponownie się zalogować, a witryny mogą nieco dłużej się ładować, ponieważ określone treści , jak na przykład obrazy, trzeba będzie wczytać ponownie, a nie z pamięci urządzenia. Jest to jednak skuteczna metoda usuwania nagromadzonych przez wiele miesięcy plików, z których znacząca większość nie będzie już potrzebna.

Dobrym pomysłem jest również instalowanie aplikacji w odchudzonej wersji "lite" - na przykład Facebook czy Messenger. Projektuje się je z myślą o mniej wydajnych smartfonach, lecz zajmują mniej miejsca i mogą być całkiem dobrą metodą oszczędzania zasobów urządzenia.