Jak włączyć roaming w telefonie?
Dla osób często podróżujących dosyć istotną z punktu widzenia jakości usług oraz kosztów kwestią jest roaming. To funkcja umożliwiająca korzystanie z telefonu poza granicami własnego kraju, a aby ją włączyć wystarczy wykonać kilka zmian w ustawieniach telefonu. Aktywowanie usługi jest szczególnie ważne przed wyjazdem zagranicznym, co pozwoli uniknąć problemów z dostępem do sieci, umożliwi też korzystanie z Internetu, ale to może generować dodatkowe koszty, zależne od stawek operatora. Roaming będzie włączał się automatycznie jeśli ustawimy swój telefon w odpowiednim trybie, a proste ustawienia zajmują dosłownie kilkanaście sekund. Zatem jak sprawdzić czy roaming jest włączony w naszym smartfonie oraz czy posiadamy nielimitowany Internet w roamingu?
Jak sprawdzić czy roaming jest włączony?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje roamingu, czyli krajowy i zagraniczny. Ten pierwszy pozwala na korzystanie z sieci komórkowej obcego operatora, w zależności od tego, która jest obecnie dostępna w naszym zasięgu, natomiast ten drugi umożliwia korzystanie z telefonu za granicą na tych samych zasadach, jak w kraju. Warto wiedzieć, że w myśl przepisów w ramach roamingu we wszystkich krajach Unii Europejskiej korzystamy z usług telefonicznych i internetowych w cenie usług krajowych. Tym samym oznacza to, że połączenia telefoniczne, SMS-y i transmisja danych kosztują dokładnie tyle samo, co podczas pobytu w kraju macierzystym.
Jeśli nie mamy pewności czy funkcja ta jest uruchomiona i czy będziemy musieli włączyć ją w naszym telefonie po przekroczeniu granicy kraju, można łatwo to sprawdzić. Opcja ta zawsze znajduje się w ustawieniach urządzenia pod nazwą „Roaming” lub „Roaming danych”. Jeśli korzystamy ze smartfona typu dual-SIM, z możliwością jednoczesnego wykorzystania dwóch kart, można też wskazać, dla której z nich mają obowiązywać ustawienia roamingowe.
Instrukcja krok po kroku: aktywacja roamingu w Twoim telefonie
Aby usługa działała prawidłowo należy najpierw upewnić się, że jest aktywowana w dwóch miejscach, czyli po stronie operatora oraz w ustawieniach telefonu. Jak sprawdzić czy roaming jest włączony? Najpierw można skontaktować się za pośrednictwem infolinii, konta internetowego lub przy pomocy aplikacji ze swoim operatorem, co pozwali na sprawdzenie aktywności usługi. Następnie można przystępować do aktywowania jej na urządzeniu, co jest czynnością łatwą i szybką. Większość kart SIM ma już domyślnie włączone usługi roamingowe, ale może się zdarzyć, że są one nieaktywne, dlatego przed planowanym wyjazdem zagranicznym lepiej to zweryfikować. Można tego dokonać w aplikacji mobilnej lub w salonie swojego operatora, bo być może konieczne będzie skonfigurowanie urządzenia tak, aby łączyło się z obcymi sieciami.
Jak włączyć roaming za granicą? Schemat uruchamiania usługi na telefonie wygląda bliźniaczo dla urządzeń z systemem Android oraz iOS, niewielkie różnice są tylko w nazewnictwie poszczególnych odnośników w menu. Wystarczy wejść w ustawienia i wybrać „sieć/sieć komórkowa/Internet”, wybrać opcję danych i włączyć usługę. Jeśli suwak jest już podświetlony w pozycji włączonej, oznacza to, że roaming był aktywny i nie trzeba nic zmieniać. Warto wiedzieć, że roaming niekoniecznie musi się przydać tylko w związku z zagranicznymi wyjazdami, bo jest także powszechnym działaniem operatorów krajowych, którzy chcą zapewnić swoim klientom nieprzerwany dostęp do usług telekomunikacyjnych. Gdy znajdziemy się w miejscu, gdzie nie dociera zasięgi sieci komórkowej naszego operatora, to telefon automatycznie połączy się z inną dostępną siecią w ramach umowy obowiązującej pomiędzy konkurencyjnymi firmami i dla użytkownika będzie to nieodczuwalne.
- Wyprzedaż!
- Nowość
Jak uniknąć wysokich opłat za roaming?
W swoim założeniu roaming polega na wykorzystywaniu sieci i zasięgu każdego operatora, czyli również innego niż ten, który jest dostawcą usług i z którym klient ma umowę. Istotne jest jednak to, że gdy przebywamy poza granicami kraju wszystkie pakiety oraz usługi dostępne w Polsce zostają ograniczone. Czy roaming jest płatny? Zazwyczaj wszystko wiąże się z mniejszą lub limitowaną liczbą minut na rozmowy i SMS-y do wykorzystania oraz niższym pakietem danych internetowych. I tutaj pojawia się ważna kwestia, bo tylko pilnowanie tych ograniczeń nim zostaną wyczerpane pozwoli uniknąć podwyższonych rachunków za usługi, bo jeśli lokalny operator zacznie naliczać opłaty zgodnie z własnym cennikiem, to wtedy może nastąpić niemały szok po powrocie do kraju.
Generalnie korzystanie z roamingu w granicach Unii Europejskiej zazwyczaj nie wiąże się z wielkimi ograniczeniami, ewentualnie poza mniejszą liczbą internetowych gigabajtów do wykorzystania i zasadniczo nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty i prowizje. Warto mieć na uwadze, że z roamingiem mamy do czynienia, gdy dzwonimy z polskiego numeru komórkowego na inny polski telefon znajdujący się za granicą lub z zagranicy na polski numer telefonu w Polsce, co odróżnia go od połączeń międzynarodowych, których koszta mogą być znaczące.
Roaming w UE - co warto wiedzieć?
Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, od 15 czerwca 2017 roku operatorzy komórkowi krajów członkowskich nie mogą naliczać opłat za usługi roamingowe, tak więc przebywając w jakimkolwiek państwie należącym do UE z naszego telefonu korzystamy tak samo i płacimy te same stawki, jak w Polsce. Gdy przekraczamy granice międzypaństwową smartfon automatycznie nawiązuje łączność z najbliższą stacją nadajnikową, zaś rolę naszego tymczasowego operatora przejmuje firma pochodząca z kraju, do którego wjechaliśmy.
Kraje należące do pierwszej strefy, czyli do roamingu Unii Europejskiej, to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania (w tym Wyspy Kanaryjskie), Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Portugalia (w tym Madera i Azory), Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein. W pozostałych krajach będzie on płatny, a tyczy się to między innymi popularnych kierunków turystycznych, jak Czarnogóra, Macedonia, San Marino, Serbia, Szwajcaria czy Turcja.