Jak zresetować telefon bez kodu i wzoru?

Od wielu lat producenci telefonów, smartfonów oraz tabletów, a także operatorzy sieci obmyślają coraz nowsze metody zabezpieczeń urządzeń, które skutecznie ochronią przechowywane w nich dane wrażliwe. Jeśli smartfon wpadnie w niepowołane ręce, zostanie skradziony bądź zagubiony, to gdy ktoś go odblokuje, uzyska dostęp do wiadomości, zdjęć, kontaktów i  przede wszystkim danych osobowych lub nawet konta bankowego. Niezabezpieczony smartfon jest świetną okazją dla złodziei na łatwe przechwycenie cennych informacji, ale nowoczesne metody zabezpieczeń mają także pewną wadę z punktu widzenia użytkownika, gdy zapomni on lub utraci sposoby uwierzytelniania. Jak odblokować telefon bez utraty danych i jak zresetować zablokowany telefon w takiej sytuacji?

Czy resetowanie telefonu bez kodu jest bezpieczne?

Współcześnie oferowane smartfony dają nam różne możliwości blokady: standardowe hasło numeryczne lub hasło alfanumeryczne, czyli ciąg różnych znaków, wymyślony przez użytkownika rysowany wzór blokady oraz biometrię - skan linii papilarnych palców, a także twarzy lub tęczówek oczu. Odblokowanie telefonu w sytuacji, gdy zapomnimy autorskiego wzoru lub kodu PIN jest oczywiście możliwe, choć czasem może potrwać dłuższą chwilę albo wymagać wizyty w salonie operatora. Wiele zależy oczywiście od modelu i marki smartfona, a najpewniejsza metoda niestety prowadzi do usunięcia wszystkiego, co zostało zapisane w pamięci urządzenia - tak działa twardy reset telefonu, po którym wszystko wraca do ustawień fabrycznych. Zanim jednak przejdziemy do tego najgorszego scenariusza, można spróbować złamać wzór albo kod PIN. Jak zresetować zablokowany telefon bez kodu i jak odblokować telefon gdy zapomni się wzoru?

Metody resetowania telefonu, gdy zapomnisz kodu dostępu

Smartfon chroniony kodem PIN można w miarę łatwo odblokować, pod warunkiem, że posiadamy inny kod, czyli ośmiocyfrowy PUK. Trzykrotne błędne wpisanie kodu PIN do telefonu będzie wiązało się z jego blokadą, a wówczas urządzenie będzie domagało się numeru PUK, jaki znajduje się na  opakowaniu karty SIM. Jeśli jednak nie uda się go odszukać, to niezbędna będzie wizyta w salonie operatora. Natomiast wpisując poprawnie PUK możemy szybko odblokować kartę i nadać jej nowy PIN.

Analogicznie można postąpić, gdy zapomnimy wzoru blokady telefonu z Androidem - w takim przypadku pomocnym rozwiązaniem jest wykorzystanie posiadanego konta Google. Jak odblokować telefon, gdy zapomni się wzoru? Jeśli smartfon jest nim chroniony, to wystarczy narysować go błędnie kilka razy, a na ekranie pojawi się komunikat „Nie pamiętam wzoru”. Po jego kliknięciu można zalogować się na konto Google przypisane do urządzenia oraz zresetować istniejącą blokadę.

Funkcja Smart Lock to zainstalowana w systemie operacyjnym Android opcja, która bardzo ułatwia odblokowanie urządzenia, nie tylko w przypadku zapominalstwa. Należy jednak pamiętać, że Smart Lock musi być przez posiadacza aktywowany z wyprzedzeniem. Taką opcję należy znaleźć w ustawieniach „Blokada i ochrona” lub „Ekran blokady i zabezpieczenia”, zaś Smart Lock pozwala wybrać w jakiej sytuacji telefon nie będzie wymagał kodu dostępu, odcisku palca ani innej metody uwierzytelniania. Polega na przykład na zaznaczeniu na mapie często odwiedzanych miejsc, a zazwyczaj jest to dom lub praca, przy wykorzystaniu tym celu GPS, który musi być stale włączony. Można też ustawić rozpoznawanie twarzy, głosu lub dodać zaufane urządzenia do listy, a wtedy telefon nie będzie blokowany po podłączeniu do np. smartwatcha lub głośnika przenośnego.

Metody odblokowania telefonu przydadzą się także, gdy chcemy uruchomić dawno nieużywane urządzenie i zupełnie nie pamiętamy jak było zabezpieczone. Niektórzy producenci oferują własne usługi, które mogą pomóc w nagłych wypadkach. Na przykład gdy nie wiemy, jak zresetować telefon Samsung bez hasła, z pomocą przychodzi funkcja SmartThings Find: Znajdź mój telefon (Find My Mobile). Z założenia to przede wszystkim usługa lokalizowania urządzeń i ochrony danych w wypadku kradzieży, niemniej jednak jest także bardzo pomocna w przypadku braku możliwości odblokowania ekranu. Oczywiście tu również jest pewien warunek - smartfon musi być wcześniej zalogowany do konta Samsunga. Aby przeprowadzić resetowanie do ustawień fabrycznych trzeba wprowadzić hasło do swojego konta Samsung, zaś w razie utraty tego hasła najpierw je zresetować.

Jak przygotować telefon do resetowania, aby nie stracić danych?

W przypadku troski o zabezpieczanie prywatności urządzenia sprawdza się stare porzekadło ”jak dbasz, tak masz”. Niezbędne są dane dostępu do konta Google, dlatego warto je pamiętać, bo tak naprawdę po szybkiej weryfikacji i sprawdzeniu, czy telefon jest w rękach właściciela, można zdjąć blokadę ekranu lub stworzyć nowy wzór. Gdy zaistnieje konieczność, by odblokować telefon przy pomocy trybu Recovery, czyli odzyskiwania i przywracania ustawień fabrycznych w smartfonie oznacza to, że z zostaną usunięte wszystkie dotychczasowe dane. Dlatego warto przezornie o to dbać i korzystać z funkcji Smart Lock, która automatycznie odblokuje telefon w miejscu, gdzie jest sygnał z zaufanej sieci Wi-Fi lub w określonej wcześniej bezpiecznej lokalizacji, czyli na przykład w domu.

Niektórzy producenci oferują możliwość zdalnego odblokowania urządzenia, choć to także rozwiązanie dla zapobiegliwych, bo wcześniej trzeba założyć konto, by później zalogować się nim na danym smartfonie. Jeśli chodzi o smartfony od Apple, to te urządzenia też można odblokować na kilka sposobów, ale niestety - usunięcie wszystkich danych jest wówczas niezbędne. Najlepiej zatem po prostu dbać o to, by okresowo tworzyć kopie zapasowe swoich danych, które przydadzą się nie tylko w przypadku zablokowania, ale także w sytuacji utraty bądź też kradzieży smartfona.

Co zrobić, jeśli resetowanie nie powiedzie się?

Jeśli resetowanie nie przynosi skutku bądź nie możemy się skontaktować z operatorem, można spróbować pobrać i zainstalować na komputerze dedykowany program, na przykład znany i sprawdzony Dr. Fone, a następnie podłączyć do niego zablokowany telefon. Pozwali on odblokować smartfon zabezpieczony zarówno kodem PIN, jak i wzorem, wystarczy wybrać z listy model , który chcemy odblokować i następnie uruchomić go ponownie w trybie Recovery. Interfejs aplikacji będzie  informował o kolejno wykonywanych operacjach, zaś cały proces powinien potrwać kilka minut i finalnie zakończyć się sukcesem oraz odblokowaniem urządzenia - i to zarówno z Androidem, jak i z systemem iOS.