Jaki smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking

Smartwatche są coraz częściej zastępowane przez tradycyjne zegarki. Oferują mnogość funkcji, a konkurencyjne marki wprowadzają coraz to nowocześniejsze i bardziej zaawansowane usprawnienia. Smartwatch to już nie tylko dotykowy zegarek z łącznością Bluetooth czy WiFi. To powoli prawa ręka zastępująca telefon. Ostatnio wspominaliśmy o smartwatchach z GPS, a teraz pora na smartwatch z pulsoksymetrem.

Czym jest pulsoksymetr?


Pulsoksymetr to urządzenie, którego zadaniem jest pomiar saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Dodatkowo mierzy on również puls czyli częstotliwość bicia serca - liczba uderzeń na minutę.

Pulsoksymetr analizując stan nasycenia krwi tlenem, stanowi ważne narzędzie w diagnostyce, pozwalające na ocenę stanu zdrowia.

Dzięki informacji o nieprawidłowościach - zaniżonym poziomie względem przyjętej średniej - wskazuje na problemy i jest podstawowym sygnałem, że niezbędne jest wsparcie medyczne.

Jak działa pulsoksymetr w zegarku?


Skoro już wiemy co to pulsoksymetr i do czego służy to warto wspomnieć jak działa ta funkcja w smartwatchu.

Działanie pulsoksymetru oparte jest na wykorzystaniu promieniowania, mającego dwie różne długości fali - czerwone i podczerwone. Mierzony sygnał obejmuje dwie składowe - stałą i zmienną, która opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej.

Należy dodać, że działanie pulsoksymetru w smartwatchu jest tylko wartością, którą należy traktować jako wskazówkę. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do naszego tętna, to pulsoksymetr w smartwatchu może nas nakierować i dać impuls do zgłębienia tematu i wykonania badań.

Porównanie smartwatchy z pulsoksymetrem - ranking


1. SAMSUNG R860 GALAXY WATCH 4
To propozycja, która znalazła się także w naszych innych zestawieniach np. “Smartwatch z NFC”. Nie bez powodu, ponieważ jest to jeden z najlepszych w swojej cenie smartwatchy na rynku. Jest to propozycja zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, która bez wątpienia może być stosowana na co dzień, wpasowując się w każdą stylizację, a także dla sportowych świrów, udostępniając im wiele przydatnych funkcji.

Posiada on 1,2-calowy wyświetlacz AMOLED z cyfrowym pierścieniem, którym swobodnie można obracać, dzięki czemu nawigacja i sterowanie nim staje się bardzo proste. Bardzo solidna konstrukcja odporna na wodę i pył IP68, a dzięki paskom z fluoroelastomeru Galaxy Watch 4 trzyma się dobrze na ręce. Charakteryzuje się normą MIL-STD-810G, zapewniającą wytrzymałość wojskowej klasy.

Wspominaliśmy już o możliwości płatności NFC przez Galaxy Watch 4, która zapewnia komfort płatności zbliżeniowo z ręki przy pomocy Google Pay. Istnieje także możliwość korzystania ze sklepu Play Store. Warto także wyróżnić inne, bardzo przydatne funkcje, wśród których znajdziemy omawiany pulsoksymetr. Nie tylko zmierzysz nim tętno i saturację, ale również pracę serca czyli EKG. Dzięki Galaxy Watch 4 zadbasz o swoją kondycję i zdrowie.

Inne przydatne funkcje, które oferuje ten smartwatch:

- Akcelerometr
- Barometr EKG
- Kompas Pulsometr Światła
- Żyroskop BIA

Mnogość funkcji, które oferuje potrafi zadowolić najbardziej wymagających. Google Map, YouTube Music, Strava, MapMyRun, czy Spotify – to tylko kilka przykładowych aplikacji.

2. GARMIN VIVOACTIVE 4

Garmin Vivoactive 4 to połączenie smartwatcha i zegarka sportowego. Został zaprojektowany z myślą o dużej aktywności i wytrzymałości na różne czynniki zewnętrzne. Dzięki solidnej konstrukcji, wodoszczelności 5 ATM oraz ekranowi pokrytemu szkłem Corning Gorilla Glass 3, będzie on odporny na trudne warunki. Wytrzymała bateria, która wystarczy na 4 – 5 dni, pozwala na dalsze wyprawy z tym zegarkiem.  

Cechami świadczącymi o nim jako zegarku sportowym są m.in.: rozbudowane opcje śledzenia treningów, monitorowanie nawodnienia organizmu, profile aktywności, kompas, GPS. Takie cechy, jak: możliwość płatności zbliżeniowych za pomocą Garmin Pay, zdalne sterowanie muzyką ze smartfonu, czy zarządzanie powiadomieniami, to cechy typowe dla smartwatcha.

Smartwatch ten poprzez NFC pozwala na dokonywanie zbliżeniowych płatności. Vivo komunikuje się z różnymi typami terminali nie tylko bez problemu ale i ze znacznej odległości, wynoszącej nawet 10 cm, a do tego płatności nim są bezpieczne - dodając karty do zegarka, które chronione są kodem PIN możemy być spokojni.

Garmin Vivoactive 4 pozwala na zmierzenie szeregu parametrów dotyczących kondycji i zdrowia. Pulsoksymetr, który się tutaj znajduje umożliwia rejestrowanie stref tętna, jego pomiar oraz saturację krwi. Wśród innych, dotyczących zdrowia możemy wymienić  zapisywanie danych na temat m.in. nawodnienia, cyklu menstruacyjnego, częstości oddechów czy stresu.

Dodatkowo znajdziemy również szereg czujników, takich jak:

- GPS,
- wysokościomierz,
- żyroskop,
- akcelerometr,
- termometr.

3. GARMIN FENIX 7S SOLAR

To najdroższa, ale zarazem spełniająca największe wymagania propozycja smartwatcha z pulsoksymetrem. Pełne zaawansowanych funkcji wnętrze, opakowane jest w ramkę ze stali nierdzewnej, odporne na wstrząsy, temperatury, a także dzięki 10 ATM wodoodporności - na zalanie.

Solidny korpus, a także mocna bateria o czym świadczy jego czas pracy. Przy ładowaniu energią słoneczną pozwala uzyskać nawet 22 dni pracy baterii w trybie zegarka.

Wśród jego funkcji znajdziemy wszystko, czego sportowiec potrzebuje - czujnik tętna, pulsoksymetr, żyroskop, akcelerometr, wysokościomierz, barometr, informacje pogodowe, 3- osiowy kompas, licznik kroków oraz kalorii czy  animowane treningi wyświetlane na ekranie.

Wspomniany pulsoksymetr wraz z innymi funkcjami dostępnymi w Garmin Fenix 7S Solar, pozwoli monitorować i mieć stan kondycji i zdrowia pod kontrolą. Nie tylko tętno czy natlenowanie krwi będą wartościowymi wskaźnikami. Smartwatch umożliwi pomiar temperatury, a także dane obejmujące nawodnienia organizmu czy pułap tlenowy.

Garmin Fenix 7S Solar znajdzie również swoich fanów wśród tych, którzy prócz biegania uprawiają inne dyscypliny sportu. Spotkamy tu bowiem opcje nie tylko dla biegania, ale także treningu fitness/na siłowni, jazdy na rowerze, narciarstwa, pływania, wioślarstwa a nawet żeglarstwa. Smartwatch ten wytrzymuje ciśnienie odpowiadające głębokości 100 metrów i jest odporny na zachlapania, deszcz czy śnieg. Dzięki temu możemy bez przeszkód używać go pod prysznicem, podczas nurkowania lub uprawiania innych sportów wodnych.