Czy smartwatch działa bez telefonu? Poznaj odpowiedź na to pytanie
Trening, spacer, wędrówka… Smartwatch - zabrany i założony. Ale co ze smartfonem? Chyba został w domu… No i co teraz? A może sytuacja jest jeszcze inna - masz i inteligentny zegarek, i smartfona, ale nie są ze sobą z jakiegoś powodu sparowane. Może ten drugi się najzwyczajniej w świecie rozładował. I co dalej? Czy smartwatch działa bez telefonu? Czy jego funkcje są w jakiś sposób ograniczone lub całkiem niedostępne? Dowiesz się z tego artykułu.
Po co w ogóle jest potrzebne połączenie smartwatcha ze smartfonem?
Przede wszystkim - czy smartwatch działa w ogóle działa bez telefonu? Tak. Oba urządzenia są od siebie niezależne i brak jednego nie zablokuje pracy drugiego. Przynajmniej jeśli mowa o bardziej podstawowych funkcjach - w przypadku smartwatcha. Smartfon służy mu do rozwinięcia odpowiednich funkcjonalności, najczęściej przy pomocy aplikacji mobilnej.
Aplikacja i połączenie ze smartfonem jest ważne przede wszystkim do zapisywania informacji o treningach czy aktywnościach. Pamięć inteligentnego zegarka jest ograniczona i najczęściej pokaże tylko dane dotyczące ostatnich ćwiczeń czy pomiarów. Postępy, jakość snu czy poziom stresu łatwiej monitorować w aplikacji, gdzie masz przegląd dzień po dniu, tydzień po tygodniu, itd., a także różnego rodzaju wykresy i porównania.
Na szczęście nawet jeśli nie masz przy sobie smartfona podczas ćwiczeń czy przeprowadzania pomiarów, nie znaczy to, że na pewno przepadną. Informacje zostaną pobrane przy ponownym połączeniu z telefonem. Czasem udaje się zapisać nawet dane z kilku dni. Ale uwaga, jest też ryzyko, że pewnych danych smartfon nie pobierze. Dlatego, jeśli informacje treningowe czy inne są dla Ciebie szczególnie istotne, zadbaj o regularne przenoszenie ich do aplikacji.
Połączenie ze smartfonem jest potrzebne także do eksportowania swoich wyników treningowych na platformy i aplikacje pokroju Stravy. Nawet jeśli konkretny smartwatch określany jest jako obsługujący daną platformę, to i tak do przenosin danych potrzebne będzie połączenie z telefonem.
Smartfon umożliwia także pobieranie aktualizacji, w tym tych związanych z nawigacją. Dzięki nim masz zawsze aktualne mapy. Skoro o nich mowa, to smartfon będzie potrzebny do obsługi GPS-a. Smartfon rozszerza także możliwości personalizacji smartwatcha.
Dzięki połączeniu ze smartfonem mamy też dostęp do różnych funkcji internetowych, pobierania aplikacji, połączeń, odbierania i wysyłania powiadomień - w tym także sygnału SOS. Są oczywiście wyjątki, w których połączenie ze smartfonem nie jest aż tak potrzebne (o nich więcej niżej).
Owszem, inteligentny zegarek ma często różne dostępne tarcze, ale w aplikacji można znaleźć ich o wiele więcej (także różne płatne).
Jakie funkcje są zazwyczaj dostępne w smartwatchu bez połączenia ze smartfonem?
Przede wszystkim to funkcje związane z mierzeniem czasu, a więc zegar sam w sobie, a także stoper czy minutnik. Do tego bez smartfona możesz ustawić budzik czy alarm. Jeśli chodzi o funkcje związane z aktywnościami, bez połączenia ze smartfonem działa krokomierz, a także licznik spalonych kalorii oraz - często - pomiar tętna.
Smartwatch może również sprawdzić, jak długo trwał danej nocy Twój sen. Dokładniejsze informacje na temat jego jakości znajdziesz jednak najpewniej w aplikacji.
Bez połączenia ze smartfonem może działać również latarka. Jeżeli dany inteligentny zegarek ma wbudowany odtwarzacz, może sam puszczać muzykę(pobraną z sieci lub przesłaną wcześniej z innego urządzenia). Tak samo jest z dyktafonem, który nagrywa dźwięki i rejestruje je w pamięci urządzenia lub na karcie. Istnieją także modele smartwatchy, które mają niezależny aparat. Zdjęcia również trafiają wówczas do pamięci albo na kartę.
Zasadniczo ilość i rodzaj funkcji, które działają bez połączenia ze smartfonem mogą się różnić. Dlatego warto przy zakupie sprawdzić, co konkretnie działa w zegarku, gdy brakuje łączności z telefonem.
Na jaką odległość od smartfona działa smartwatch?
Zależy to od połączenia, z którego korzystasz. Jeśli Bluetooth, które jest najczęstszym rodzajem połączenia, odległość będzie stosunkowo niewielka. Wyniesie ok. 10 m. Jeśli zegarek ma wbudowany moduł Wi-Fi i łączysz się przez sieć, wszystko zależy wówczas od zasięgu routera czy obecnych w domu Access Pointów lub wzmacniaczy sygnału.
Choć połączenie Wi-Fi można wykorzystać do sparowania smartfona ze smartwatchem (wtedy ważne jest by oba sprzęty były w tej samej sieci), można też połączyć zegarek bezpośrednio z siecią. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu jest się uzależnionym od podłączenia i jeśli go zabraknie - znikną również, czasowo, pewne funkcje.
Czy smartwatch działa bez karty SIM i czy w ogóle jest mu ona do czegoś potrzebna?
Karty SIM kojarzą się przede wszystkim ze smartfonami. Na rynku można jednak spotkać modele smartwatchy, które również z nich korzystają i mają na kartę specjalny slot. Co daje inteligentnemu zegarkowi SIM? Pozwala na korzystanie z sieci LTE, odbieranie lub nawet wykonywanie połączeń, a także odbieranie powiadomień z aplikacji i SMS-ów czy wysłanie sygnału SOS. Ponadto karta pomaga w częściowej obsłudze GSM i wytyczaniu trasy.
Inteligentny zegarek z kartą SIM jest zdecydowanie najbardziej niezależnym i bogatym w funkcje. Jeśli w takim modelu zabraknie karty SIM to, podobnie jak przy opisanych wyżej przypadkach z łącznością BT i Wi-Fi, smartwatch będzie działał, ale jednocześnie zubożeje o opisane powyżej funkcje.
Co jeżeli smartwatch nie działa ze smartfonem?
Generalnie sparowanie obu urządzeń powinno przebiegać bez większych problemów. Czasem pomocne będzie kilkukrotne rozłączenie się i ponowne połączenie. Jeżeli pojawiają się problemy z konkretną aplikacją, sprawdź czy używasz jej najnowszej wersji. Czasem pomocne jest także wyczyszczenie w niej pamięci cache.
Czasami problemem jest system operacyjny Twojego smartfona lub konkretna marka czy seria. Dlatego przed zakupem upewnij się, że oba urządzenia są kompatybilne i będą ze sobą współpracowały. Jeżeli pomimo kompatybilności pojawiają się jakieś problemy, sprawdź aktualizacje systemowe.
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak