Pomiary stresu za pomocą zegarka Garmin - jak to działa?
Smartwatche Garmin znane są z eleganckiego wzornictwa oraz wielu funkcji monitorujących zdrowie i wytrzymałość. Niezastąpione podczas treningów, a także śledzące codzienną aktywność ruchową.
Jedną z najciekawszych funkcji zegarków Garmin jest mierzenie poziomu stresu. Urządzenie sprawdza, jak nasz organizm reaguje na stresogenne czynniki, dzięki czemu użytkownik otrzymuje kompletną informację zwrotną o swoim stanie zdrowia. Przeczytaj i sprawdź, jak smartwatch mierzy stres i w jaki sposób włączyć tę funkcję na swoim zegarku Garmin.
Monitorowanie poziomu stresu w smartwatchu - czy jest miarodajne?
Funkcja pomiaru stresu w zegarkach Garmin pomaga w zachowaniu wysokiej wydajności podczas treningów. Stres to czynnik w dużym stopniu wpływający na efektywność organizmu. Stale utrzymujący się wysoki poziom stresu wpływa destrukcyjnie na wydolność i prowadzi do wielu chorób, dlatego Garmin wprowadził dokładne pomiary, wskazujące czy organizm jest gotowy do wysiłku, czy może wymaga odpoczynku.
Aby zegarek mierzący poziom stresu mógł zadziałać prawidłowo, należy nosić go w odpowiedniej pozycji, dobrze przylegającej do ręki. Dodatkowo koniecznie pamiętaj o wytycznych wskazanych przez producenta – stres będzie zmierzony prawidłowo tylko w momencie spoczynku. Jakakolwiek aktywność fizyczna zaburza wynik lub uniemożliwia jego ustalenie. Stosuj zegarek prawidłowo i kontroluj zdrowie oraz wydajność organizmu na co dzień.
Konieczność mierzenia stresu w spoczynku uwarunkowana jest sposobem działania zegarka. Wynik odczytywany jest poprzez pulsometr, który wskazuje wynik zgodny z biciem serca. Jeżeli rytm bicia serca zostaje zaburzony przez szybkie bicie wynikające ze zmęczenia po wysiłku, rezultat w 100% stanie się zaburzony. Może zmienić się on także chorobę, spożyte substancje lub niewystraczającą ilość snu. Wynik ukaże wyższy poziom stresu, mimo że w rzeczywistości nie byliśmy poddani na stres.
Należy więc brać pod uwagę, że na ostateczny wynik może mieć wpływ wiele czynników, które nie mają bezpośredniego powiązania z samym stresem. Jednakże wyniki są jak najbardziej miarodajne, a system bardzo dobrze wyłapuje momenty, w których wystąpiły zaburzenia.
Jak smartwatch bada poziom stresu?
Modele zegarków Garmin wykrywające poziom stresu korzystają z czujnika tętna Garmin Elevate, który umieszczony został w tylnej części zegarka, mającej bezpośredni kontakt z ciałem użytkownika. Czujnik oświetla skórę zielonym światłem, które odbijając się od czerwonych krwinek wykrywa tętno w nadgarstku.
Inną metodą pomiaru jest sparowanie odrębnego paska z czujnikiem tętna ze smartwatchem Garmin. W odróżnieniu od pomiaru poziomu stresu jedynie za pomocą zegarka, pasek może zostać wykorzystany podczas aktywności. Z tej metody skorzystaj w trakcie swojego codziennego treningu. Najczęściej wybieraną metodą pomiaru jest pierwszy z opisanych sposobów.
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
Pamiętaj - po założeniu zegarka Garmin poziom stresu nie będzie mierzony w trakcie treningu i podczas zbyt energicznych ruchów nadgarstkiem. Ponadto, jeśli chcesz uzyskać najdokładniejszy pomiar, noś zegarek przez całą dobę.
Co zrobić gdy poziom stresu jest zbyt wysoki?
Zegarek podpowie, jak najlepiej go wyregulować za pomocą prostych ćwiczeń oddechowych. Urządzenie monitoruje poziom stresu oraz częstotliwość oddychania, a na podstawie zebranych danych pokaże efektywny sposób nabierania i wypuszczania powietrza. Efekt ćwiczeń to wyższy poziom skupienia, głęboka relaksacja i wyciszenie.
Uzyskaj łatwiejszy dostęp do wyników pomiaru – połącz swój smartwatch z dedykowaną aplikacją Garmin. Sprawdzaj wykresy, raporty o poziomie stresu z całego dnia oraz tygodniowe.
Jaki zegarek liczy poziom stresu?
Zegarek liczy poziom stresu za pomocą czujnika tętna. Wynik uzyskiwany jest między innymi na podstawie szybkości bicia serca. Wszelkie zmiany w rytmie bicia serca spowodowane poprzez układ nerwowy są odczytywane przez zegarek jako podwyższenie poziomu stresu. Gdy przekroczy on normę, urządzenie poinformuje Cię o tym, abyś mógł wdrożyć do swojego życia zdrowsze nawyki.
Poziom stresu wyrażony jest za pomocą liczb od 0 do 100. Liczba 0 oznacza brak stresu w organizmie, z kolei 100 odnosi się do najwyższego poziomu. Co oznaczają poszczególne zakresy liczb?
- Stan spoczynku 0-25
- Niski poziom stresu 25-50
- Średni poziom stresu 51-75
- Wysoki poziom stresu 76-100
Niekiedy trudno jest utrzymać najniższy wynik, a kiedy na wykresie pojawi się cyfra w okolicach 50 nie zawsze należy obawiać się o swój stan zdrowia. Na ostateczny wynik pomiaru ma wpływ wiele czynników zewnętrznych oraz lekkie choroby, przykładowo przeziębienie. Wtedy liczba ta może wynosić nawet 60.
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
Jak włączyć automatyczny pomiar stresu?
Jak włączyć automatyczne monitorowanie stresu?
Smartwatch rozpocznie automatyczny pomiar maksymalnego tętna po włączeniu: Wskaźniki fizjologiczne - Autowykrywanie Wskaźniki fizjologiczne - Autowykrywanie urządzenia.
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak
- Chwilowy brak