Bezpieczne ładowanie smartfona - kilka porad

Na temat ładowania baterii w smartfonach powstało już wiele teorii i mitów. W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych porad, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie tej codziennej czynności.

Współcześni użytkownicy smartfonów praktycznie nie rozstają się z ładowarką. Urządzenia mobilne, z których korzystamy często i aktywnie wymagają ładowania co kilka dni, a w przypadku niektórych modeli nawet codziennie. Oto kilka porad dotyczących bezpiecznego ładowania smartfonów, które nie tylko mogą zapobiec awarii sprzętu, lecz także pozwolą przedłużyć żywotność baterii. Sprawdź, czy znasz wszystkie tajniki ładowania smartfonów.

Ładowanie przy łóżku

Wielu użytkowników praktykuje nocne ładowanie smartfonów. Choć wiadomo, że całonocne ładowanie nie wpływa korzystnie na żywotność baterii, to istnieje jeszcze kilka innych zagrożeń. Korzystanie z urządzeń mobilnych tuż przed zaśnięciem może utrudniać zasypianie, a trzymanie ich blisko głowy źle wpływać na nasze zdrowie. Co więcej, ładujący się całą noc telefon na łóżku, kołdrze lub poduszce może przyczynić się do zagrzania się baterii.

Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?

Wokół ładowania baterii telefonu narosło bardzo dużo mitów i półprawd. Wiele z nich wynika z technologii stosowanej wiele lat temu i straciły już na aktualności. Dlatego warto wyjaśnić, jak ładować telefon w optymalny sposób, dbając o jej trwałość.

Zanim jednak przystąpimy do aspektów technicznych, warto zaznaczyć, że nie tylko one decydują o sposobie korzystania z telefonu. Warto pamiętać także o swoich potrzebach. O ile pewne nawyki warto zmienić, by wydłużyć życie baterii telefonu, to inne wpływają na wygodę użytkowania. Nie warto więc trzymać się wszystkich zasad na siłę. Przykładem może być błyskawiczne ładowanie telefonu. Podstawowa wada tego rozwiązania to ryzyko przegrzania baterii. Często tak naładowany telefon szybciej będzie wymagał podłączenia do prądu. O wiele lepiej ładować telefon powoli i dokładnie. Jednak spiesząc się na wyjście, chętnie skorzystamy z możliwości błyskawicznego uzupełnienia energii, ponieważ w tej chwili ważniejszy jest dostęp do znajomych niż dbałość o akumulator telefonu. Z tego powodu porady, jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej, należy traktować raczej jako wskazówki, niż sztywne zasady bez wyjątków.

Ładowanie telefonu - czego nie robić? Obalamy największe mity

Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady dotyczące ładowania swojego telefonu. Obalamy również największe mity, które wciąż są powtarzane nawet przez profesjonalne portale.
Każda bateria wytrzymuje tylko określoną ilość cykli. Wiele osób sądzi, że zbyt częste podłączanie smartfona do prądu przyspieszy zużycie baterii. Większość akumulatorów wytrzymuje od 500 do 800 cykli ładowania bez zmniejszenia się ich pojemności. O wiele gorsze konsekwencje przynosi całkowite rozładowywanie baterii, które może szybko je uszkodzić.
    
Formatowanie telefonu - pierwsze ładowanie baterii. Dawniej smartfony zasilały baterie kadmowe. To właśnie one wymagały słynnego formatowania, polegającego na całkowitym rozładowaniu telefonu i jego naładowaniu do 100%. Jednak nowoczesne akumulatory litowo-jonowe nie wymagają takiego traktowania. Co gorsze, takie zachowanie może doprowadzić do ich uszkodzenia już w pierwszych dniach po zakupie.
 
Czy telefon należy ładować do pełna? Nie tylko nie ma takiej konieczności, ale jest to nawet niezalecane. Dlaczego? Ładowanie akumulatora wpływa na jego parametry prądowe. Nie     wchodząc w szczegóły, pod koniec ładowania bateria może się znacznie szybciej nagrzewać, co powoduje ryzyko jej uszkodzenia i zmniejszenia dostępnej pojemności.

Ładowanie przy łóżku. Korzystanie z urządzeń mobilnych tuż przed zaśnięciem może utrudniać zasypianie, a trzymanie ich blisko głowy źle wpływa na nasze zdrowie. Co więcej, ładujący się całą noc telefon na łóżku, kołdrze lub poduszce może przyczynić się do zagrzania się baterii.
    
Niesprawny sprzęt. Skrzywiona wtyczka, uszkodzony kabel, port lub wystające przewody to realne zagrożenie. Warto zadbać o dobrą jakość ładowarki i kabli, aby uniknąć poważnych uszkodzeń, które znacznie bardziej uderzą po kieszeni niż wymiana sprzętu do ładowania.
    
Użycie niewłaściwej ładowarki. Należy pamiętać, że nie każda ładowarka pasuje do każdego telefonu. Nie powinno się na siłę wciskać prawie pasujących wtyczek do portu ładowania. Ponadto trzeba również zwrócić uwagę na parametry natężenia prądu, jakie są przewidziane do ładowania dla danego modelu smartfona.
    
Pozostawienie nienaładowanego smartfona na długi czas. Nie potrzebujesz telefonu i chcesz go schować do szuflady? Pamiętaj, by przedtem zapełnić baterię przynajmniej do 50%. Zbyt długie pozostawanie telefonu całkowicie rozładowanego to najprostsza droga do jego uszkodzenia.

To, kiedy ładować telefon, wynika z fizyki zachodzących w baterii procesów. Te z kolei zmieniły się po przejściu z akumulatorów kadmowych na litowo-jonowe. Dlatego też wiele wskazań z dawnych lat jest dziś nieaktualnych. Warto o tym pamiętać, gdy starsze osoby będą radzić, w jaki sposób ładować telefon.

Do jakiego poziomu ładować telefon?

Skoro napełnianie baterii do pełna nie jest wskazane, to do ilu procent ładować telefon? Istnieje kilka typów ładowania. Najpopularniejszy jest cykl od 0 do 100%, który jest też najbardziej szkodliwy. Przede wszystkim czekanie na całkowite rozładowanie się akumulatora to bardzo zły pomysł. Równie źle na telefon wpływa długie ładowanie. Starsze modele mogą wchodzić w cykl mikroładowań. Po osiągnięciu 100% telefon wykorzysta nieco energii, przez co jej poziom spadnie do 97%. Wtedy proces ładowania uruchomi się ponownie. Powtarzanie się takiej sytuacji przez dłuższy czas może szybko uszkodzić akumulator.
Drugim sposobem ładowania jest podłączanie telefonu już na poziomie 20%, a kończenie ładowania w okolicach 90%. Jest on korzystniejszy dla akumulatora. Świetnie pasuje również do rozkładu dnia każdego z nas. Jednak nie jest to jeszcze optymalny sposób ładowania akumulatora.
Optymalne ładowanie powinno zaczynać się już na poziomie 50% i kończyć przy 80%. Oczywiście bez użycia błyskawicznej ładowarki o wysokim natężeniu. Tak częste podłączanie telefonu nie jest jednak wygodne, dlatego też rzadko stosuje się taki cykl ładowania.

Co szkodzi baterii w telefonie?

Jak ładować nowy telefon, posiadający najnowsze rozwiązania technologiczne? Wystarczy pamiętać, by nie rozładowywać baterii do kilku procent. O resztę zadbają systemy i czujniki w urządzeniu.Najgorsza dla baterii jest bowiem temperatura. Nagrzewanie się smartfona najszybciej skróci jego żywotność. Nowoczesne urządzenia posiadają czujniki temperatury baterii. Z ich pomocą sterują procesem ładowania akumulatora. Wiele telefonów posiada również blokadę ponownego ładowania. Gdy bateria osiągnie 100%, ładowarka uruchomi się ponownie dopiero poniżej poziomu 80%, co zapobiega wpadaniu w mikrocykle podczas podłączania urządzenia na całą noc.