Dlaczego nie trzeba obawiać się zakupu telefonu po naprawie?

Szukając smartfona w dobrej cenie, można znaleźć atrakcyjne oferty telefonów powystawowych lub refabrykowanych, czyli po naprawie. Warto zwrócić na nie uwagę, bo są znacznie tańsze, oficjalnie certyfikowane i nie wykazują żadnych wad.

Nowe a odnowione telefony

Ceny smartfonów potrafią zaskoczyć – za flagowy model renomowanych marek trzeba zapłacić nawet około 5000 zł czy 7000 zł. Urządzenie ze średniej półki kilka lat temu kosztowało około 1000 zł, dzisiaj raczej 1500 lub 2000 zł.

Dopasowanie idealnego modelu zależy od naszych potrzeb i budżetu, ale większość z nas nie lubi przepłacać i szuka kuszących ceną ofert. Jest sposób, by dużo zaoszczędzić – rozważ zakup telefonu oznaczonego jako odnowiony, „refurbished”, outletowy lub powystawowy. W ten sposób można kupić smartfon, który jest jak nowy i posiada pełną lub skróconą gwarancję, ale za znacznie niższą cenę.

Telefony po naprawie – czy warto je kupić?

Jeśli smartfon nie spełnił oczekiwań klienta lub okazał się towarem wadliwym, może zostać zwrócony, uznany za towar outletowy i wymieniony na nowy. Produkty outletowe obejmują urządzenia powystawowe, sprzęt ze zwrotów i końcówki serii przed debiutem nowej generacji lub tuż po nim.

Co dzieje się z urządzeniem, które oddano w ramach reklamacji? Zwykle trafia do odnowienia, a następnie trafia do sprzedaży – nie można jednak określić go jako „nowy i pełnowartościowy”, dlatego stosuje się określenia telefony odnowione, refabrykowane („refurbished”).

Refabrykowany, czyli jaki?

Odnowa polega m.in. na wymianie wadliwych elementów, jak płyta główna czy procesor, a także obudowy, jeśli miała choćby kilka rys. Jednak za telefon odnowiony uchodzi nawet nowy sprzęt, jeśli jego fabryczne opakowanie zostało naruszone. Model Refabrykowany to również urządzenie, które pełniło rolę demonstracyjną lub powróciły z leasingu.

Następnie telefon jest ponownie fabrycznie foliowany i pakowany, by trafić do sprzedaży. Minusem może być krótszy okres gwarancji, ale ogromnym plusem jest cena takiego urządzenia. Takie odnowione telefony są oficjalnie certyfikowane, naprawione przez profesjonalny serwis i poddane testom. Przed zakupem warto upewnić się, że telefon został naprawiony przez producenta lub profesjonalny serwis, a także sprawdzić gwarancję.

Smartfon powystawowy

Dobrą okazją może być też zakup modelu powystawowego – pod warunkiem, że sprzęt nie był mocno eksploatowany – lub pochodzącego ze zwrotu albo z akcji promocyjnych (np. wypożyczenie dziennikarzom do testów). Mogą mieć ślady użytkowania, znacznie krótszą gwarancję i zastępcze opakowanie. Takie telefony są sprawdzane pod kątem wad i naprawiane. Opłacalność takiego smartfona trzeba racjonalnie ocenić – znaczenie ma, czy był dostępny dla wszystkich, czy leżał zamknięty za witryną.

Jeśli oferta jest kusząca, dokładnie przeczytaj opis, rozważ za i przeciw. Jeśli produkt nie spełni Twoich oczekiwań, możesz odstąpić od umowy w terminie 14 dni.