Smartfon dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Seniorzy radzą sobie coraz lepiej z nowinkami z zakresu technologii. Zmieniają się też ich potrzeby dotyczące różnych urządzeń. Smartfon dla seniora nie służy jedynie do nawiązywania i odbierania połączeń. Ta grupa klientów miewa bardzo różne i często szerokie oczekiwania. Producenci telefonów doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego ich oferta jest coraz większa. Co jednak wziąć pod uwagę, by znaleźć najlepszy telefon dla seniora?

Jako telefon dla seniora sprawdzi się niemal każdy model smartfona. Podczas pierwszego uruchomienia telefonu każdy użytkownik może wybrać interfejs dedykowany dla starszych osób. Warto też usunąć część zainstalowanych fabrycznie aplikacji, które nie będą dla seniora przydatne. W ich miejsce można zainstalować pomocne aplikacje, które ułatwią obsługę tych urządzeń i zwiększą zakres możliwości smartfona.

Określ potrzeby zamiast kierować się schematami

Smartfon dla starszej osoby na pewno powinien mieć duży i czytelny ekran oraz być prosty w obsłudze, ale przede wszystkim kluczowe znaczenie mają oczekiwania i potrzeby przyszłego właściciela.

Każdy senior inaczej radzi sobie z technologią, może mieć specjalne potrzeby, problemy ze wzrokiem lub słuchem. Wiele osób stara się jednak nadążać za nowinkami i chętnie korzysta z m.in. z NFC, licznika kroków, aparatów fotograficznych, aplikacji do odtwarzania muzyki, social mediów czy komunikatorów, które ułatwiają komunikację z bliskimi.

Dlatego nie kieruj się jednak schematami i mitami, bo komórka dla seniora nie musi służyć mu tylko do podstawowych czynności – jak odbieranie połączeń czy wysyłanie SMS-ów. Kiedy już poznasz jego potrzeby, łatwiej będzie wybrać najlepszy telefon dla seniora.

Jakie parametry wziąć pod uwagę, wybierając smartfon dla seniora?

Przede wszystkim znaczenie ma wspomniany ekran – jego przekątna, jasność oraz czytelność. Inne ważne parametry to pojemność i żywotność baterii, wygodne przyciski, konstrukcja odporna na zniszczenia podczas upadków, waga, maksymalna głośność dzwonka oraz rozmów, możliwość powiększenia czcionki czy obsługa NFC. Dla osób chorych przydatny może być telefon z przyciskiem S.O.S. To prosty sposób, by wezwać pomoc, gdy dzieje się coś złego.

Smartfon dla seniora – ranking

Producenci telefonów komórkowych oferują duży wybór smartfonów dla seniorów. Ważnym kryterium w przypadku osoby starszej jest także cena, dlatego wybraliśmy dwa modele godne polecenia w rozsądnej cenie.

Samsung Galaxy A13

To jeden z modeli Samsunga oferujący optymalny stosunek ceny do jakości. Będzie dobrym wyborem, jeśli ma to być pierwszy smartfon dla starszej osoby. Posiada czytelny i jasny wyświetlacz o przekątnej 6,6 cala, dość solidną obudowę z tworzywa sztucznego, akumulator o pojemności 5000 mAh i ośmiordzeniowy procesor Mediatek Dimensity 700. Waży 205 g, jest zatem lekki i wygodnie leży w dłoni.

Innym modelem tego producenta, który można polecić seniorom, jest Samsung Galaxy A04S 32GB.

Realme C40 3/32GB

Prezentowany model posiada czytelny i duży ekran 6.7", solidny procesor, JRQ JR510, 3 GB pamięci RAM i pojemną baterię 6000 mAh. Taki zestaw powinien być wystarczający dla większości seniorów poszukujących niedrogiego urządzenia na co dzień.